Constituency Forecast (Scotland By Majority): April 28th 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Majority% Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk CC 0.18% John Lamont Conservative 14792 Calum Kerr SNP 14705 Michael Moore Lib. Dem. 13842 Con Gain From LD 0.18% Michael Moore Lib. Dem. Defeated
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale CC 2.08% Emma Harper SNP 17261 David Mundell Conservative 16310 Archie Dryburgh Labour 8537 SNP Gain From Con 2.08% David Mundell Conservative Defeated
Rutherglen and Hamilton West BC 2.43% Tom Greatrex Labour 20642 Margaret Ferrier SNP 19499 Taylor Muir Conservative 4595 Lab Hold 2.43% Tom Greatrex Labour Re-elected
Glenrothes CC 2.94% Peter Grant SNP 19341 Melanie Ward Labour 18151 Alex Stewart-Clark Conservative 3018 SNP Gain From Lab 2.94% Lindsay Roy Labour Stood Down
Coatbridge, Chryston and Bellshill BC 3.30% Phil Boswell SNP 19582 Tom Clarke Labour 18204 Mhairi Fraser Conservative 3092 SNP Gain From Lab 3.30% Tom Clarke Labour Defeated
Inverclyde CC 3.76% Ronnie Cowan SNP 16309 Iain McKenzie Labour 14899 George Jabbour Conservative 4597 SNP Gain From Lab 3.76% Iain McKenzie Labour Defeated
Dumfries and Galloway CC 4.85% Richard Arkless SNP 18952 Finlay Carson Conservative 16427 Russell Brown Labour 14183 SNP Gain From Lab 4.85% Russell Brown Labour Defeated
Edinburgh South BC 5.29% Neil Hay SNP 16281 Ian Murray Labour 13966 Miles Briggs Conservative 7337 SNP Gain From Lab 5.29% Ian Murray Labour Defeated
Glasgow North East BC 5.75% Willie Bain Labour 14109 Anne McLaughlin SNP 12411 Annie Wells Conservative 1563 Lab Hold 5.75% Willie Bain Labour Re-elected
Kirkcaldy and Cowdenbeath CC 6.75% Roger Mullin SNP 21610 Kenny Selbie Labour 18526 Dave Dempsey Conservative 3963 SNP Gain From Lab 6.75% Gordon Brown Labour Stood Down
Dunfermline and West Fife CC 6.83% Douglas Chapman SNP 18978 Thomas Docherty Labour 15635 Gillian Cole-Hamilton Lib. Dem. 9015 SNP Gain From Lab 6.83% Thomas Docherty Labour Defeated
Paisley and Renfrewshire North CC 7.13% Gavin Newlands SNP 19486 Jim Sheridan Labour 16370 John Anderson Conservative 6437 SNP Gain From Lab 7.13% Jim Sheridan Labour Defeated
Glasgow North West BC 7.54% Carol Monaghan SNP 16259 John Robertson Labour 13565 Roger Lewis Conservative 3400 SNP Gain From Lab 7.54% John Robertson Labour Defeated
East Renfrewshire CC 8.80% Kirsten Oswald SNP 20356 Jim Murphy Labour 15861 David Montgomery Conservative 13088 SNP Gain From Lab 8.80% Jim Murphy Labour Defeated
Orkney and Shetland CC 9.92% Alistair Carmichael Lib. Dem. 8722 Danus Skene SNP 6802 Donald Cameron Conservative 2005 LD Hold 9.92% Alistair Carmichael Lib. Dem. Re-elected
West Dunbartonshire CC 10.73% Martin Docherty SNP 21552 Gemma Doyle Labour 17001 Maurice Corry Conservative 3496 SNP Gain From Lab 10.73% Gemma Doyle Labour Defeated
Airdrie and Shotts CC 10.85% Neil Gray SNP 17643 Pamela Nash Labour 13740 Eric Holford Conservative 3207 SNP Gain From Lab 10.85% Pamela Nash Labour Defeated
Paisley and Renfrewshire South CC 10.96% Mhairi Black SNP 20581 Douglas Alexander Labour 16207 Fraser Galloway Conservative 2697 SNP Gain From Lab 10.96% Douglas Alexander Labour Defeated
Motherwell and Wishaw BC 11.01% Marion Fellows SNP 19702 Frank Roy Labour 15378 Meghan Gallacher Conservative 3062 SNP Gain From Lab 11.01% Frank Roy Labour Defeated
Glasgow Central BC 11.58% Alison Thewliss SNP 14329 Anas Sarwar Labour 10775 Simon Bone Conservative 2200 SNP Gain From Lab 11.58% Anas Sarwar Labour Defeated
East Dunbartonshire CC 11.64% John Nicolson SNP 19452 Jo Swinson Lib. Dem. 13881 Amanjit Jhund Labour 7454 SNP Gain From LD 11.64% Jo Swinson Lib. Dem. Defeated
Lanark and Hamilton East CC 13.07% Angela Crawley SNP 21701 Jimmy Hood Labour 15618 Alex Allison Conservative 7054 SNP Gain From Lab 13.07% Jim Hood Labour Defeated
Glasgow East BC 13.25% Natalie McGarry SNP 16423 Margaret Curran Labour 12147 Andrew Morrison Conservative 1758 SNP Gain From Lab 13.25% Margaret Curran Labour Defeated
Central Ayrshire CC 13.35% Philippa Whitford SNP 19660 Brian Donohoe Labour 13798 Marc Hope Conservative 9030 SNP Gain From Lab 13.35% Brian Donohoe Labour Defeated
North East Fife CC 13.42% Stephen Gethins SNP 17494 Tim Brett Lib. Dem. 12125 Huw Bell Conservative 6796 SNP Gain From LD 13.42% Menzies Campbell Lib. Dem. Stood Down
East Lothian CC 13.47% George Kerevan SNP 20640 Fiona O'Donnell Labour 14017 David Roach Conservative 9812 SNP Gain From Lab 13.47% Fiona O'Donnell Labour Defeated
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow CC 13.50% Lisa Cameron SNP 24650 Michael McCann Labour 17772 Graham Simpson Conservative 6660 SNP Gain From Lab 13.50% Michael McCann Labour Defeated
Glasgow North BC 13.57% Patrick Grady SNP 13371 Ann McKechin Labour 9338 Martin Bartos Green 2876 SNP Gain From Lab 13.57% Ann McKechin Labour Defeated
Ayr, Carrick and Cumnock CC 13.92% Corri Wilson SNP 20269 Sandra Osborne Labour 13887 Lee Lyons Conservative 10230 SNP Gain From Lab 13.92% Sandra Osborne Labour Defeated
Ross, Skye and Lochaber CC 14.14% Ian Blackford SNP 16733 Charles Kennedy Lib. Dem. 11817 Lindsay McCallum Conservative 2689 SNP Gain From LD 14.14% Charles Kennedy Lib. Dem. Defeated
West Aberdeenshire and Kincardine CC 14.17% Stuart Donaldson SNP 18686 Alexander Burnett Conservative 12286 Sir Robert Smith Lib. Dem. 9271 SNP Gain From LD 14.17% Robert Smith Lib. Dem. Defeated
Edinburgh North and Leith BC 15.02% Deidre Brock SNP 20434 Mark Lazarowicz Labour 13332 Iain McGill Conservative 6786 SNP Gain From Lab 15.02% Mark Lazarowicz Labour Defeated
Kilmarnock and Loudoun CC 15.16% Alan Brown SNP 23537 Cathy Jamieson Labour 16479 Brian Whittle Conservative 6539 SNP Gain From Lab 15.16% Cathy Jamieson Labour Defeated
Edinburgh South West BC 15.46% Joanna Cherry SNP 18869 Ricky Henderson Labour 11842 Gordon Lindhurst Conservative 9740 SNP Gain From Lab 15.46% Alistair Darling Labour Stood Down
Edinburgh West BC 15.72% Michelle Thomson SNP 18314 Lindsay Paterson Conservative 11012 Mike Crockart Lib. Dem. 10775 SNP Gain From LD 15.72% Michael Crockart Lib. Dem. Defeated
Glasgow South BC 16.75% Stewart McDonald SNP 19947 Tom Harris Labour 13205 Kyle Thornton Conservative 4550 SNP Gain From Lab 16.75% Tom Harris Labour Defeated
Aberdeen South BC 17.06% Callum McCaig SNP 16553 Ross Thomson Conservative 9211 Anne Begg Labour 9007 SNP Gain From Lab 17.06% Anne Begg Labour Defeated
Linlithgow and East Falkirk CC 17.62% Martyn Day SNP 26274 Michael Connarty Labour 17207 Sandy Batho Conservative 6234 SNP Gain From Lab 17.62% Michael Connarty Labour Defeated
Midlothian CC 17.66% Owen Thompson SNP 18805 Kenny Young Labour 11872 Michelle Ballantyne Conservative 4895 SNP Gain From Lab 17.66% David Hamilton Labour Stood Down
Caithness, Sutherland and Easter Ross CC 18.37% Paul Monaghan SNP 13880 John Thurso Lib. Dem. 8594 Alastair Graham Conservative 4082 SNP Gain From LD 18.37% John Thurso Lib. Dem. Defeated
Glasgow South West BC 18.81% Chris Stephens SNP 16988 Ian Davidson Labour 11020 Gordon McCaskill Conservative 1918 SNP Gain From Lab 18.81% Ian Davidson Labour Defeated
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East CC 18.89% Stuart McDonald SNP 22633 Gregg McClymont Labour 14829 Malcolm MacKay Conservative 3174 SNP Gain From Lab 18.89% Gregg McClymont Labour Defeated
Edinburgh East BC 19.24% Tommy Sheppard SNP 18704 Sheila Gilmore Labour 11035 James McMordie Conservative 4510 SNP Gain From Lab 19.24% Sheila Gilmore Labour Defeated
Livingston CC 19.49% Hannah Bardell SNP 24730 Graeme Morrice Labour 15394 Chris Donnelly Conservative 5245 SNP Gain From Lab 19.49% Graeme Morrice Labour Defeated
Stirling CC 19.52% Steven Paterson SNP 20945 Stephen Kerr Conservative 11800 Johanna Boyd Labour 11744 SNP Gain From Lab 19.52% Anne McGuire Labour Stood Down
North Ayrshire and Arran CC 20.13% Patricia Gibson SNP 23356 Katy Clark Labour 14075 Jamie Greene Conservative 7159 SNP Gain From Lab 20.13% Katy Clark Labour Defeated
Argyll and Bute CC 22.01% Brendan O'Hara SNP 21729 Alastair Redman Conservative 11780 Alan Reid Lib. Dem. 9139 SNP Gain From LD 22.01% Alan Reid Lib. Dem. Defeated
Gordon CC 22.49% Alex Salmond SNP 23481 Christine Jardine Lib. Dem. 12469 Colin Clark Conservative 7480 SNP Gain From LD 22.49% Malcolm Bruce Lib. Dem. Stood Down
Aberdeen North BC 24.06% Kirsty Blackman SNP 20538 Richard Baker Labour 11464 Sanjoy Sen Conservative 5378 SNP Gain From Lab 24.06% Frank Doran Labour Stood Down
Falkirk CC 27.79% John McNally SNP 28104 Karen Whitefield Labour 13989 Alison Harris Conservative 5729 SNP Gain From Ind 27.79% Eric Joyce Independent
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey CC 28.83% Drew Hendry SNP 24417 Danny Alexander Lib. Dem. 10792 Edward Mountain Conservative 5688 SNP Gain From LD 28.83% Danny Alexander Lib. Dem. Defeated
Ochil and South Perthshire CC 31.35% Tasmina Ahmed-Sheikh SNP 26768 Gordon Banks Labour 10944 Luke Graham Conservative 10380 SNP Gain From Lab 31.35% Gordon Banks Labour Defeated
Dundee West BC 34.12% Chris Law SNP 22120 Michael Marra Labour 9404 Nicola Ross Conservative 3134 SNP Gain From Lab 34.12% Jim McGovern Labour Stood Down
Angus CC 34.68% Mike Weir SNP 24143 Derek Wann Conservative 10970 Calum Walker UKIP 1727 SNP Hold 34.68% Mike Weir SNP Re-elected
Perth and North Perthshire CC 35.67% Pete Wishart SNP 31252 Alexander Stewart Conservative 14025 John Myles UKIP 1541 SNP Hold 35.67% Pete Wishart SNP Re-elected
Banff and Buchan CC 40.52% Eilidh Whiteford SNP 27108 Alex Johnstone Conservative 11474 Sumon Hoque Labour 0 SNP Hold 40.52% Eilidh Whiteford SNP Re-elected
Moray CC 40.62% Angus Robertson SNP 27022 Douglas Ross Conservative 10353 Robert Scorer UKIP 2377 SNP Hold 40.62% Angus Robertson SNP Re-elected
Dundee East BC 51.63% Stewart Hosie SNP 27270 Bill Bowman Conservative 6319 Lesley Brennan Labour 5110 SNP Hold 51.63% Stewart Hosie SNP Re-elected
Na h-Eileanan an Iar CC 68.37% Angus MacNeil SNP 12022 Alasdair Morrison Labour 1957 Mark Brown Conservative 743 SNP Hold 68.37% Angus MacNeil SNP Re-elected