Constituency Forecast (London): May 3rd 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info
Barking BC Margaret Hodge Labour 28271 Mina Rahman Conservative 7901 Roger Gravett UKIP 7268 Lab Hold 44.92% Margaret Hodge Labour Re-elected
Battersea BC Jane Ellison Conservative 24575 Will Martindale Labour 18843 Luke Taylor Lib. Dem. 2648 Con Hold 11.75% Jane Ellison Conservative Re-elected
Beckenham BC Bob Stewart Conservative 28418 Marina Ahmad Labour 9867 Rob Bryant UKIP 4741 Con Hold 38.90% Bob Stewart Conservative Re-elected
Bermondsey and Old Southwark BC Neil Coyle Labour 16367 Simon Hughes Lib. Dem. 15853 Jean-Paul Floru Conservative 6962 Lab Gain From LD 1.15% Simon Hughes Lib. Dem. Defeated
Bethnal Green and Bow BC Rushanara Ali Labour 31609 Matthew Smith Conservative 8483 Pauline McQueen UKIP 4445 Lab Hold 45.59% PirateRushanara Ali Labour Stood Down
Bexleyheath and Crayford BC David Evennett Conservative 21877 Stefano Borella Labour 14111 Chris Attard UKIP 5006 Con Hold 17.98% David Evennett Conservative Re-elected
Brent Central BC Dawn Butler Labour 22322 Lauren Keith Lib. Dem. 12933 Alan Mendoza Conservative 4974 Lab Gain From LD 20.81% Sarah Teather Lib. Dem. Stood Down
Brent North BC Barry Gardiner Labour 28670 Luke Parker Conservative 16373 Alexander Alan Craig UKIP 3386 Lab Hold 23.51% Barry Gardiner Labour Re-elected
Brentford and Isleworth BC Ruth Cadbury Labour 23672 Mary Macleod Conservative 19554 Joseph Bourke Lib. Dem. 4531 Lab Gain From Con 7.63% Mary MacLeod Conservative Defeated
Bromley and Chislehurst BC Bob Neill Conservative 24463 John Courtneidge Labour 10096 Emmett Jenner UKIP 4495 Con Hold 32.62% Bob Neill Conservative Re-elected
Camberwell and Peckham BC Harriet Harman Labour 31569 Naomi Newstead Conservative 5911 Yahaya Kiyingi Lib. Dem. 3267 Lab Hold 54.99% Harriet Harman Labour Re-elected
Carshalton and Wallington BC Tom Brake Lib. Dem. 18173 Matthew Maxwell Scott Conservative 13537 Siobhan Tate Labour 6900 LD Hold 10.01% Tom Brake Lib. Dem. Re-elected
Chelsea and Fulham BC Greg Hands Conservative 24522 Alexandra Sanderson Labour 9997 Adrian Noble UKIP 2965 Con Hold 36.44% Greg Hands Conservative Re-elected
Chingford and Woodford Green BC Iain Duncan Smith Conservative 23327 Bilal Mahmood Labour 12727 Freddy Vachha UKIP 4298 Con Hold 24.59% Iain Duncan Smith Conservative Re-elected
Chipping Barnet BC Theresa Villiers Conservative 24925 Amy Trevethan Labour 15977 Victor Kaye UKIP 4315 Con Hold 17.68% Theresa Villiers Conservative Re-elected
Cities of London and Westminster BC Mark Field Conservative 19590 Nick Slingsby Labour 10614 Robert Stephenson UKIP 2784 Con Hold 24.30% Mark Field Conservative Re-elected
Croydon Central BC Gavin Barwell Conservative 22066 Sarah Jones Labour 20157 Peter Staveley UKIP 4950 Con Hold 3.84% Gavin Barwell Conservative Re-elected
Croydon North BC Steve Reed Labour 33145 Vidhi Mohan Conservative 11934 Winston McKenzie UKIP 3669 Lab Hold 41.11% Steve Reed Labour Re-elected
Croydon South BC Chris Philp Conservative 28814 Emily Benn Labour 14786 Kathleen Garner UKIP 5679 Con Hold 24.91% Richard Ottaway Conservative Stood Down
Dagenham and Rainham BC Jon Cruddas Labour 20214 Julie Marson Conservative 14319 Tess Culnane British National Party 3918 Lab Hold 13.33% Jon Cruddas Labour Re-elected
Dulwich and West Norwood BC Helen Hayes Labour 25893 Resham Kotecha Conservative 10363 James Barber Lib. Dem. 5612 Lab Hold 32.21% Tessa Jowell Labour Stood Down
Ealing Central and Acton BC Rupa Huq Labour 19188 Angie Bray Conservative 17641 Jon Ball Lib. Dem. 5282 Lab Gain From Con 3.23% Angie Bray Conservative Defeated
Ealing North BC Stephen Pound Labour 27319 Thomas O'Malley Conservative 14340 Afzal Akram UKIP 3884 Lab Hold 27.22% Stephen Pound Labour Re-elected
Ealing, Southall BC Virendra Sharma Labour 25723 James Symes Conservative 12447 John Poynton UKIP 2419 Lab Hold 31.05% Virendra Sharma Labour Re-elected
East Ham BC Stephen Timms Labour 38169 Samir Jassal Conservative 7153 Daniel Oxley UKIP 2785 Lab Hold 61.57% Stephen Timms Labour Re-elected
Edmonton BC Kate Osamor Labour 23862 Gonul Daniels Conservative 11441 Neville Watson UKIP 3224 Lab Hold 30.76% Andy Love Labour Stood Down
Eltham BC Clive Efford Labour 20408 Spencer Drury Conservative 15449 Peter Whittle UKIP 4248 Lab Hold 11.82% Clive Efford Labour Re-elected
Enfield North BC Joan Ryan Labour 20319 Nick de Bois Conservative 17448 Deborah Cairns UKIP 4689 Lab Gain From Con 6.43% Nick de Bois Conservative Defeated
Enfield, Southgate BC David Burrowes Conservative 22090 Bambos Charalambous Labour 17084 David Schofield UKIP 3018 Con Hold 11.29% David Burrowes Conservative Re-elected
Erith and Thamesmead BC Teresa Pearce Labour 22554 Anna Firth Conservative 12961 Ronie Johnson UKIP 4586 Lab Hold 22.58% Teresa Pearce Labour Re-elected
Feltham and Heston BC Seema Malhotra Labour 25479 Simon Nayyar Conservative 16250 Peter Dul UKIP 4608 Lab Hold 19.01% Seema Malhotra Labour Re-elected
Finchley and Golders Green BC Mike Freer Conservative 20027 Sarah Sackman Labour 20014 Richard King UKIP 2628 Con Hold 0.03% Mike Freer Conservative Re-elected
Greenwich and Woolwich BC Matthew Pennycook Labour 24041 Matt Hartley Conservative 10202 Ryan Acty UKIP 3008 Lab Hold 33.60% Nick Raynsford Labour Stood Down
Hackney North and Stoke Newington BC Diane Abbott Labour 29425 Amy Gray Conservative 6596 Simon de Deney Lib. Dem. 3965 Lab Hold 49.13% Diane Abbott Labour Re-elected
Hackney South and Shoreditch BC Meg Hillier Labour 27839 Jack Tinley Conservative 5724 Angus Small UKIP 3177 Lab Hold 51.60% Meg Hillier Labour Re-elected
Hammersmith BC Andy Slaughter Labour 24724 Charlie Dewhirst Conservative 16791 Richard Wood UKIP 3420 Lab Hold 16.72% Andy Slaughter Labour Re-elected
Hampstead and Kilburn BC Tulip Siddiq Labour 23251 Simon Marcus Conservative 16739 Maajid Nawaz Lib. Dem. 7517 Lab Hold 12.33% Glenda Jackson Labour Stood Down
Harrow East BC Uma Kumaran Labour 20770 Bob Blackman Conservative 19730 Aidan Powlesland UKIP 3846 Lab Gain From Con 2.17% Bob Blackman Conservative Defeated
Harrow West BC Gareth Thomas Labour 23400 Hannah David Conservative 16636 Mohammed Ali Bhatti UKIP 3558 Lab Hold 14.67% Gareth Thomas Labour Re-elected
Hayes and Harlington BC John McDonnell Labour 25801 Pearl Lewis Conservative 11972 Cliff Dixon UKIP 3095 Lab Hold 32.43% John McDonnell Labour Re-elected
Hendon BC Andrew Dismore Labour 21770 Matthew Offord Conservative 18466 Raymond Shamash UKIP 3632 Lab Gain From Con 7.16% Matthew Offord Conservative Defeated
Holborn and St Pancras BC Sir Keir Starmer Labour 29411 Will Blair Conservative 10895 Jill Fraser Lib. Dem. 6846 Lab Hold 33.88% Frank Dobson Labour Stood Down
Hornchurch and Upminster BC Angela Watkinson Conservative 28005 Paul McGeary Labour 14636 Lawrence Webb UKIP 5944 Con Hold 25.04% Angela Watkinson Conservative Re-elected
Hornsey and Wood Green BC Catherine West Labour 23430 Lynne Featherstone Lib. Dem. 17518 Suhail Rahuja Conservative 8376 Lab Gain From LD 10.71% Lynne Featherstone Lib. Dem. Defeated
Ilford North BC Lee Scott Conservative 21584 Wes Streeting Labour 18965 Philip Hyde UKIP 4287 Con Hold 5.57% Lee Scott Conservative Re-elected
Ilford South BC Michael Gapes Labour 29363 Christopher Chapman Conservative 13867 Amjad Khan UKIP 4080 Lab Hold 30.27% Mike Gapes Labour Re-elected
Islington North BC Jeremy Corbyn Labour 27436 Dr Alex Burghart Conservative 6053 Julian Gregory Lib. Dem. 4960 Lab Hold 47.99% Jeremy Corbyn Labour Re-elected
Islington South and Finsbury BC Emily Thornberry Labour 21736 Dr Mark Lim Conservative 8249 Terry Stacy Lib. Dem. 8150 Lab Hold 30.97% Emily Thornberry Labour Re-elected
Kensington BC Victoria Borwick Conservative 17680 Rod Abouharb Labour 11158 Jack Bovill UKIP 2738 Con Hold 18.55% Malcolm Rifkind Conservative Stood Down
Kingston and Surbiton BC Edward Davey Lib. Dem. 21078 James Berry Conservative 18745 Lee Godfrey Labour 9893 LD Hold 4.05% Edward Davey Lib. Dem. Re-elected
Lewisham East BC Heidi Alexander Labour 21635 Peter Fortune Conservative 9601 Julia Fletcher Lib. Dem. 5290 Lab Hold 28.84% Heidi Alexander Labour Re-elected
Lewisham West and Penge BC Jim Dowd Labour 21867 Russell Jackson Conservative 11264 Alex Feakes Lib. Dem. 5722 Lab Hold 23.55% Jim Dowd Labour Re-elected
Lewisham, Deptford BC Vicky Foxcroft Labour 25504 Bim Afolami Conservative 5388 John Coughlin Green 4255 Lab Hold 48.80% Joan Ruddock Labour Stood Down
Leyton and Wanstead BC John Cryer Labour 21029 Matthew Scott Conservative 8683 Carl Quilliam Lib. Dem. 4873 Lab Hold 30.74% John Cryer Labour Re-elected
Mitcham and Morden BC Siobhain McDonagh Labour 27395 Paul Holmes Conservative 10588 Richard Hilton UKIP 3958 Lab Hold 38.38% Siobhain McDonagh Labour Re-elected
Old Bexley and Sidcup BC James Brokenshire Conservative 26102 Ibrahim Mehmet Labour 11931 Catherine Reilly UKIP 4214 Con Hold 31.15% James Brokenshire Conservative Re-elected
Orpington BC Jo Johnson Conservative 30085 Nigel de Gruchy Labour 7472 Idham Ramadi UKIP 4746 Con Hold 46.23% Joseph Johnson Conservative Re-elected
Poplar and Limehouse BC Jim Fitzpatrick Labour 25919 Chris Wilford Conservative 14585 Nicholas McQueen UKIP 3776 Lab Hold 24.27% Jim Fitzpatrick Labour Re-elected
Putney BC Justine Greening Conservative 21435 Sheila Boswell Labour 13772 Trish Ward UKIP 2984 Con Hold 18.79% Justine Greening Conservative Re-elected
Richmond Park BC Zac Goldsmith Conservative 30160 Robin Meltzer Lib. Dem. 15953 Sachin Patel Labour 6612 Con Hold 23.97% Zac Goldsmith Conservative Re-elected
Romford BC Andrew Rosindell Conservative 26387 Sam Gould Labour 12087 Gerard Batten UKIP 5943 Con Hold 30.77% Andrew Rosindell Conservative Re-elected
Ruislip, Northwood and Pinner BC Nick Hurd Conservative 29608 Michael Borio Labour 13218 Gerard Barry UKIP 4277 Con Hold 32.65% Nick Hurd Conservative Re-elected
Streatham BC Chuka Umunna Labour 23971 Amna Ahmad Lib. Dem. 9448 Kim Caddy Conservative 8232 Lab Hold 31.00% Chuka Umunna Labour Re-elected
Sutton and Cheam BC Paul Burstow Lib. Dem. 17941 Paul Scully Conservative 17464 Emily Brothers Labour 6481 LD Hold 0.98% Paul Burstow Lib. Dem. Re-elected
Tooting BC Sadiq Khan Labour 25663 Dan Watkins Conservative 19157 Przemek Skwirczynski UKIP 3487 Lab Hold 12.84% Sadiq Khan Labour Re-elected
Tottenham BC David Lammy Labour 27575 Stefan Mrozinski Conservative 5930 Tariq Saeed UKIP 2823 Lab Hold 53.20% David Lammy Labour Re-elected
Twickenham BC Vince Cable Lib. Dem. 24777 Tania Mathias Conservative 19599 Nick Grant Labour 8181 LD Hold 8.67% Vince Cable Lib. Dem. Re-elected
Uxbridge and South Ruislip BC Boris Johnson Conservative 22541 Chris Summers Labour 13761 Jack Duffin UKIP 4612 Con Hold 19.48% John Randall Conservative Stood Down
Vauxhall BC Kate Hoey Labour 25046 James Bellis Conservative 9195 Adrian Trett Lib. Dem. 4228 Lab Hold 36.70% Kate Hoey Labour Re-elected
Walthamstow BC Stella Creasy Labour 24664 Molly Samuel-Leport Conservative 5445 Steven Cheung Lib. Dem. 5381 Lab Hold 46.88% Stella Creasy Labour Re-elected
West Ham BC Lyn Brown Labour 33254 Festus Akinbusoye Conservative 6695 Jamie McKenzie UKIP 3472 Lab Hold 56.57% Lyn Brown Labour Re-elected
Westminster North BC Karen Buck Labour 20138 Lindsey Hall Conservative 14917 Nigel Sussman UKIP 2710 Lab Hold 13.19% Karen Buck Labour Re-elected
Wimbledon BC Stephen Hammond Conservative 23484 Andrew Judge Labour 13559 Shas Sheehan Lib. Dem. 4518 Con Hold 20.94% Stephen Hammond Conservative Re-elected