Constituency Forecast (Scotland By Majority): May 3rd 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Majority% Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info
Rutherglen and Hamilton West BC 0.71% Tom Greatrex Labour 20505 Margaret Ferrier SNP 20172 Taylor Muir Conservative 4446 Lab Hold 0.71% Tom Greatrex Labour Re-elected
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk CC 1.00% Calum Kerr SNP 15155 John Lamont Conservative 14664 Michael Moore Lib. Dem. 13976 SNP Gain From LD 1.00% Michael Moore Lib. Dem. Defeated
East Renfrewshire CC 3.21% Kirsten Oswald SNP 20031 Jim Murphy Labour 18388 David Montgomery Conservative 10808 SNP Gain From Lab 3.21% Jim Murphy Labour Defeated
Glasgow North East BC 4.24% Willie Bain Labour 14022 Anne McLaughlin SNP 12766 Annie Wells Conservative 1427 Lab Hold 4.24% Willie Bain Labour Re-elected
Glenrothes CC 4.63% Peter Grant SNP 19758 Melanie Ward Labour 17883 Alex Stewart-Clark Conservative 2869 SNP Gain From Lab 4.63% Lindsay Roy Labour Stood Down
Coatbridge, Chryston and Bellshill BC 4.68% Phil Boswell SNP 20099 Tom Clarke Labour 18136 Mhairi Fraser Conservative 2909 SNP Gain From Lab 4.68% Tom Clarke Labour Defeated
Inverclyde CC 5.48% Ronnie Cowan SNP 16849 Iain McKenzie Labour 14794 George Jabbour Conservative 4473 SNP Gain From Lab 5.48% Iain McKenzie Labour Defeated
Edinburgh South BC 6.44% Neil Hay SNP 16658 Ian Murray Labour 13835 Miles Briggs Conservative 7250 SNP Gain From Lab 6.44% Ian Murray Labour Defeated
Dumfries and Galloway CC 6.65% Richard Arkless SNP 19642 Finlay Carson Conservative 16167 Russell Brown Labour 14095 SNP Gain From Lab 6.65% Russell Brown Labour Defeated
Kirkcaldy and Cowdenbeath CC 8.10% Roger Mullin SNP 22178 Kenny Selbie Labour 18466 Dave Dempsey Conservative 3751 SNP Gain From Lab 8.10% Gordon Brown Labour Stood Down
Dunfermline and West Fife CC 8.59% Douglas Chapman SNP 19641 Thomas Docherty Labour 15434 Gillian Cole-Hamilton Lib. Dem. 9290 SNP Gain From Lab 8.59% Thomas Docherty Labour Defeated
Orkney and Shetland CC 8.85% Alistair Carmichael Lib. Dem. 8740 Danus Skene SNP 7028 Donald Cameron Conservative 1933 LD Hold 8.85% Alistair Carmichael Lib. Dem. Re-elected
Paisley and Renfrewshire North CC 8.85% Gavin Newlands SNP 20156 Jim Sheridan Labour 16289 John Anderson Conservative 6304 SNP Gain From Lab 8.85% Jim Sheridan Labour Defeated
Glasgow North West BC 8.99% Carol Monaghan SNP 16687 John Robertson Labour 13466 Roger Lewis Conservative 3235 SNP Gain From Lab 8.99% John Robertson Labour Defeated
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale CC 9.83% Emma Harper SNP 19129 David Mundell Conservative 14619 Archie Dryburgh Labour 7251 SNP Gain From Con 9.83% David Mundell Conservative Defeated
Paisley and Renfrewshire South CC 11.87% Mhairi Black SNP 20825 Douglas Alexander Labour 16077 Fraser Galloway Conservative 2588 SNP Gain From Lab 11.87% Douglas Alexander Labour Defeated
Motherwell and Wishaw BC 11.97% Marion Fellows SNP 20118 Frank Roy Labour 15402 Meghan Gallacher Conservative 2880 SNP Gain From Lab 11.97% Frank Roy Labour Defeated
West Dunbartonshire CC 12.08% Martin Docherty SNP 21975 Gemma Doyle Labour 16832 Maurice Corry Conservative 3278 SNP Gain From Lab 12.08% Gemma Doyle Labour Defeated
Airdrie and Shotts CC 12.26% Neil Gray SNP 18104 Pamela Nash Labour 13676 Eric Holford Conservative 3045 SNP Gain From Lab 12.26% Pamela Nash Labour Defeated
East Dunbartonshire CC 12.26% John Nicolson SNP 19875 Jo Swinson Lib. Dem. 13996 Amanjit Jhund Labour 7370 SNP Gain From LD 12.26% Jo Swinson Lib. Dem. Defeated
Glasgow Central BC 13.07% Alison Thewliss SNP 14780 Anas Sarwar Labour 10756 Simon Bone Conservative 2073 SNP Gain From Lab 13.07% Anas Sarwar Labour Defeated
North East Fife CC 13.98% Stephen Gethins SNP 17781 Tim Brett Lib. Dem. 12178 Huw Bell Conservative 6683 SNP Gain From LD 13.98% Menzies Campbell Lib. Dem. Stood Down
Glasgow East BC 14.59% Natalie McGarry SNP 16864 Margaret Curran Labour 12139 Andrew Morrison Conservative 1618 SNP Gain From Lab 14.59% Margaret Curran Labour Defeated
Ross, Skye and Lochaber CC 14.63% Ian Blackford SNP 17027 Charles Kennedy Lib. Dem. 11928 Lindsay McCallum Conservative 2606 SNP Gain From LD 14.63% Charles Kennedy Lib. Dem. Defeated
Lanark and Hamilton East CC 14.74% Angela Crawley SNP 22362 Jimmy Hood Labour 15500 Alex Allison Conservative 6896 SNP Gain From Lab 14.74% Jim Hood Labour Defeated
Glasgow North BC 15.02% Patrick Grady SNP 13757 Ann McKechin Labour 9279 Martin Bartos Green 2757 SNP Gain From Lab 15.02% Ann McKechin Labour Defeated
Central Ayrshire CC 15.06% Philippa Whitford SNP 20335 Brian Donohoe Labour 13722 Marc Hope Conservative 8893 SNP Gain From Lab 15.06% Brian Donohoe Labour Defeated
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow CC 15.16% Lisa Cameron SNP 25368 Michael McCann Labour 17642 Graham Simpson Conservative 6492 SNP Gain From Lab 15.16% Michael McCann Labour Defeated
East Lothian CC 15.33% George Kerevan SNP 21580 Fiona O'Donnell Labour 14045 David Roach Conservative 9736 SNP Gain From Lab 15.33% Fiona O'Donnell Labour Defeated
Ayr, Carrick and Cumnock CC 15.35% Corri Wilson SNP 20862 Sandra Osborne Labour 13798 Lee Lyons Conservative 10026 SNP Gain From Lab 15.35% Sandra Osborne Labour Defeated
West Aberdeenshire and Kincardine CC 15.85% Stuart Donaldson SNP 19274 Alexander Burnett Conservative 12089 Sir Robert Smith Lib. Dem. 9484 SNP Gain From LD 15.85% Robert Smith Lib. Dem. Defeated
Edinburgh North and Leith BC 16.04% Deidre Brock SNP 20824 Mark Lazarowicz Labour 13228 Iain McGill Conservative 6672 SNP Gain From Lab 16.04% Mark Lazarowicz Labour Defeated
Kilmarnock and Loudoun CC 16.66% Alan Brown SNP 23987 Cathy Jamieson Labour 16231 Brian Whittle Conservative 6335 SNP Gain From Lab 16.66% Cathy Jamieson Labour Defeated
Edinburgh South West BC 16.91% Joanna Cherry SNP 19479 Ricky Henderson Labour 11768 Gordon Lindhurst Conservative 9556 SNP Gain From Lab 16.91% Alistair Darling Labour Stood Down
Edinburgh West BC 17.17% Michelle Thomson SNP 19072 Mike Crockart Lib. Dem. 11095 Lindsay Paterson Conservative 10879 SNP Gain From LD 17.17% Michael Crockart Lib. Dem. Defeated
Glasgow South BC 18.09% Stewart McDonald SNP 20410 Tom Harris Labour 13107 Kyle Thornton Conservative 4360 SNP Gain From Lab 18.09% Tom Harris Labour Defeated
Aberdeen South BC 18.99% Callum McCaig SNP 17257 Ross Thomson Conservative 9084 Anne Begg Labour 8947 SNP Gain From Lab 18.99% Anne Begg Labour Defeated
Caithness, Sutherland and Easter Ross CC 19.12% Paul Monaghan SNP 14214 John Thurso Lib. Dem. 8713 Alastair Graham Conservative 3950 SNP Gain From LD 19.12% John Thurso Lib. Dem. Defeated
Linlithgow and East Falkirk CC 19.28% Martyn Day SNP 26997 Michael Connarty Labour 17077 Sandy Batho Conservative 6065 SNP Gain From Lab 19.28% Michael Connarty Labour Defeated
Midlothian CC 19.59% Owen Thompson SNP 19592 Kenny Young Labour 11902 Michelle Ballantyne Conservative 4813 SNP Gain From Lab 19.59% David Hamilton Labour Stood Down
Glasgow South West BC 19.60% Chris Stephens SNP 17248 Ian Davidson Labour 11019 Gordon McCaskill Conservative 1836 SNP Gain From Lab 19.60% Ian Davidson Labour Defeated
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East CC 20.16% Stuart McDonald SNP 23032 Gregg McClymont Labour 14679 Malcolm MacKay Conservative 2969 SNP Gain From Lab 20.16% Gregg McClymont Labour Defeated
Edinburgh East BC 21.00% Tommy Sheppard SNP 19352 Sheila Gilmore Labour 10981 James McMordie Conservative 4394 SNP Gain From Lab 21.00% Sheila Gilmore Labour Defeated
Livingston CC 21.14% Hannah Bardell SNP 25402 Graeme Morrice Labour 15275 Chris Donnelly Conservative 5090 SNP Gain From Lab 21.14% Graeme Morrice Labour Defeated
Stirling CC 21.41% Steven Paterson SNP 21694 Johanna Boyd Labour 11664 Stephen Kerr Conservative 11644 SNP Gain From Lab 21.41% Anne McGuire Labour Stood Down
North Ayrshire and Arran CC 21.74% Patricia Gibson SNP 23994 Katy Clark Labour 13966 Jamie Greene Conservative 7004 SNP Gain From Lab 21.74% Katy Clark Labour Defeated
Gordon CC 23.37% Alex Salmond SNP 24110 Christine Jardine Lib. Dem. 12631 Colin Clark Conservative 7259 SNP Gain From LD 23.37% Malcolm Bruce Lib. Dem. Stood Down
Argyll and Bute CC 23.77% Brendan O'Hara SNP 22260 Alastair Redman Conservative 11513 Alan Reid Lib. Dem. 9370 SNP Gain From LD 23.77% Alan Reid Lib. Dem. Defeated
Aberdeen North BC 25.50% Kirsty Blackman SNP 20785 Richard Baker Labour 11168 Sanjoy Sen Conservative 5148 SNP Gain From Lab 25.50% Frank Doran Labour Stood Down
Falkirk CC 29.39% John McNally SNP 28801 Karen Whitefield Labour 13874 Alison Harris Conservative 5566 SNP Gain From Ind 29.39% Eric Joyce Independent
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey CC 29.50% Drew Hendry SNP 25041 Danny Alexander Lib. Dem. 11048 Edward Mountain Conservative 5490 SNP Gain From LD 29.50% Danny Alexander Lib. Dem. Defeated
Ochil and South Perthshire CC 32.95% Tasmina Ahmed-Sheikh SNP 27468 Gordon Banks Labour 10840 Luke Graham Conservative 10198 SNP Gain From Lab 32.95% Gordon Banks Labour Defeated
Dundee West BC 35.25% Chris Law SNP 22525 Michael Marra Labour 9339 Nicola Ross Conservative 2964 SNP Gain From Lab 35.25% Jim McGovern Labour Stood Down
Angus CC 36.60% Mike Weir SNP 24832 Derek Wann Conservative 10927 Calum Walker UKIP 1447 SNP Hold 36.60% Mike Weir SNP Re-elected
Perth and North Perthshire CC 37.63% Pete Wishart SNP 32146 Alexander Stewart Conservative 13969 John Myles UKIP 1175 SNP Hold 37.63% Pete Wishart SNP Re-elected
Banff and Buchan CC 41.84% Eilidh Whiteford SNP 27364 Alex Johnstone Conservative 11219 Sumon Hoque Labour 0 SNP Hold 41.84% Eilidh Whiteford SNP Re-elected
Moray CC 42.65% Angus Robertson SNP 27797 Douglas Ross Conservative 10296 Robert Scorer UKIP 2066 SNP Hold 42.65% Angus Robertson SNP Re-elected
Dundee East BC 53.47% Stewart Hosie SNP 27893 Bill Bowman Conservative 6194 Lesley Brennan Labour 5045 SNP Hold 53.47% Stewart Hosie SNP Re-elected
Na h-Eileanan an Iar CC 69.42% Angus MacNeil SNP 12127 Alasdair Morrison Labour 1907 Mark Brown Conservative 688 SNP Hold 69.42% Angus MacNeil SNP Re-elected