Constituency General Election Result (Scotland By Majority): May 7th 2015.
Constituency Results: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London Percentages
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing To   Swing From   2nd   Conservative Percentages   Labour Percentages   UKIP Percentages   Liberal Democrat Percentages   Green Percentages   Conservative Percentages Increase   Labour Percentages Increase   UKIP Percentages Increase   Liberal Democrat Percentages Increase   Green Percentages Increase   Con Vs Lab   Con Vs UKIP   Con Vs Green
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Majority% Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Candidate 4 Party 4 Votes 4 Candidate 5 Party 5 Votes 5 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info Swing Info Swing%
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk CC 0.60% Calum Kerr SNP 20145 John Robert Lamont Conservative 19817 Michael Kevin Moore Lib. Dem. 10294 Kenryck Arthur Lloyd Jones Labour 2700 Peter Thomas Neilson UKIP 1316 SNP Gain From LD 0.60% Michael Moore Lib. Dem. Defeated LD to SNP 27.04
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale CC 1.53% David Mundell Conservative 20759 Emma Harper SNP 19961 Archie Dryburgh Labour 7711 Kevin Newton UKIP 1472 Amanda Kubie Lib. Dem. 1392 Con Hold 1.53% David Mundell Conservative Re-elected Con to SNP 12.87
Orkney and Shetland CC 3.59% Alistair Carmichael Lib. Dem. 9407 Danus George Moncreiff Skene SNP 8590 Donald Cameron Conservative 2025 Gerry McGarvey Labour 1624 Robert Smith UKIP 1082 LD Hold 3.59% Alistair Carmichael Lib. Dem. Re-elected LD to SNP 23.91
East Dunbartonshire CC 3.95% John Nicolson SNP 22093 Jo Swinson Lib. Dem. 19926 Amanjit Jhund Labour 6754 Andrew Polson Conservative 4727 Ross Greer Green 804 SNP Gain From LD 3.95% Jo Swinson Lib. Dem. Defeated LD to SNP 16.05
Edinburgh South BC 5.35% Ian Murray Labour 19293 Neil Hay SNP 16656 Miles Briggs Conservative 8626 Phyl Meyer Green 2090 Pramod Subbaraman Lib. Dem. 1823 Lab Hold 5.35% Ian Murray Labour Re-elected Lab to SNP 10.86
Edinburgh West BC 5.85% Michelle Thomson SNP 21378 Mike Crockart Lib. Dem. 18168 Lindsay Paterson Conservative 6732 Cammy Day Labour 6425 Pat Black Green 1140 SNP Gain From LD 5.85% Michael Crockart Lib. Dem. Defeated LD to SNP 14.3
East Renfrewshire CC 6.55% Kirsten Oswald SNP 23013 Jim Murphy Labour 19295 David Montgomery Conservative 12465 Graeme Cowie Lib. Dem. 1069 Robert Malyn UKIP 888 SNP Gain From Lab 6.55% Jim Murphy Labour Defeated Lab to SNP 24.23
North East Fife CC 9.60% Stephen Gethins SNP 18523 Tim Brett Lib. Dem. 14179 Huw Matthew Bell Conservative 7373 Brian Thomson Labour 3476 Andrew Collins Green 1387 SNP Gain From LD 9.60% Menzies Campbell Lib. Dem. Stood Down LD to SNP 19.87
Edinburgh North and Leith BC 9.65% Deidre Brock SNP 23742 Mark Lazarowicz Labour 18145 Iain McGill Conservative 9378 Sarah Beattie-Smith Green 3140 Martin Veart Lib. Dem. 2634 SNP Gain From Lab 9.65% Mark Lazarowicz Labour Defeated Lab to SNP 18.73
Caithness, Sutherland and Easter Ross CC 11.24% Paul Monaghan SNP 15831 John Thurso Lib. Dem. 11987 John Erskine Labour 3061 Alastair Graham Conservative 2326 Annie Murray UKIP 981 SNP Gain From LD 11.24% John Thurso Lib. Dem. Defeated LD to SNP 16.73
Dumfries and Galloway CC 11.51% Richard Arkless SNP 23440 Finlay Hamilton Carson Conservative 16926 Russell Brown Labour 13982 Geoffrey Siddall UKIP 1301 Andrew Metcalf Lib. Dem. 953 SNP Gain From Lab 11.51% Russell Brown Labour Defeated Lab to SNP 25.16
East Lothian CC 11.53% George Kerevan SNP 25104 Fiona O'Donnell Labour 18301 David Roach Conservative 11511 Ettie Spencer Lib. Dem. 1517 Jason Rose Green 1245 SNP Gain From Lab 11.53% Fiona O'Donnell Labour Defeated Lab to SNP 20.04
Ross, Skye and Lochaber CC 12.26% Ian Blackford SNP 20119 Charles Kennedy Lib. Dem. 14995 Lindsay McCallum Conservative 2598 Chris Conniff Labour 2043 Anne Thomas Green 1051 SNP Gain From LD 12.26% Charles Kennedy Lib. Dem. Defeated LD to SNP 24.89
Paisley and Renfrewshire South CC 12.30% Mhairi Black SNP 23548 Douglas Alexander Labour 17864 Fraser Galloway Conservative 3526 Eileen McCartin Lib. Dem. 1010 Sandra Webster Scottish Socialist Party 278 SNP Gain From Lab 12.30% Douglas Alexander Labour Defeated Lab to SNP 26.92
West Aberdeenshire and Kincardine CC 12.74% Stuart Blair Donaldson SNP 22949 Alexander James Amherst Burnett Conservative 15916 Sir Robert Hill Smith Lib. Dem. 11812 Barry Black Labour 2487 David Michael Lansdell UKIP 1006 SNP Gain From LD 12.74% Robert Smith Lib. Dem. Defeated LD to SNP 21.46
Aberdeen South BC 14.89% Callum McCaig SNP 20221 Anne Begg Labour 12991 Ross Thomson Conservative 11087 Denis Rixon Lib. Dem. 2252 Dan Yeats Green 964 SNP Gain From Lab 14.89% Anne Begg Labour Defeated Lab to SNP 19.78
Gordon CC 14.94% Alex Salmond SNP 27717 Christine Anne Jardine Lib. Dem. 19030 Colin Clark Conservative 6807 Braden Davy Labour 3441 Emily Santos UKIP 1166 SNP Gain From LD 14.94% Malcolm Bruce Lib. Dem. Stood Down LD to SNP 14.39
Edinburgh South West BC 15.76% Joanna Cherry SNP 22168 Ricky Henderson Labour 14033 Gordon Lindhurst Conservative 10444 Richard Doherty Green 1965 Daniel Farthing-Sykes Lib. Dem. 1920 SNP Gain From Lab 15.76% Alistair Darling Labour Stood Down Lab to SNP 23.22
Argyll and Bute CC 16.33% Brendan O'Hara SNP 22959 Alan Reid Lib. Dem. 14486 Alastair Redman Conservative 7733 Mary Galbraith Labour 5394 Caroline Santos UKIP 1311 SNP Gain From LD 16.33% Alan Reid Lib. Dem. Defeated LD to SNP 14.5
Rutherglen and Hamilton West BC 17.31% Margaret Ferrier SNP 30279 Tom Greatrex Labour 20304 Taylor Muir Conservative 4350 Janice Mackay UKIP 1301 Tony Hughes Lib. Dem. 1045 SNP Gain From Lab 17.31% Tom Greatrex Labour Defeated Lab to SNP 31.01
Ochil and South Perthshire CC 17.57% Tasmina Ahmed-Sheikh SNP 26620 Gordon Banks Labour 16452 Luke Graham Conservative 11987 Iliyan Stefanov Lib. Dem. 1481 Martin Gray UKIP 1331 SNP Gain From Lab 17.57% Gordon Banks Labour Defeated Lab to SNP 13.92
Perth and North Perthshire CC 17.79% Pete Wishart SNP 27379 Alexander Stewart Conservative 17738 Scott Nicholson Labour 4413 Peter Barrett Lib. Dem. 2059 Louise Ramsay Green 1146 SNP Hold 17.79% Pete Wishart SNP Re-elected Con to SNP 4.36
Paisley and Renfrewshire North CC 17.99% Gavin Newlands SNP 25601 Jim Sheridan Labour 16525 John Anderson Conservative 6183 James Speirs Lib. Dem. 1055 Ryan Morrison Green 703 SNP Gain From Lab 17.99% Jim Sheridan Labour Defeated Lab to SNP 26.47
Lanark and Hamilton East CC 18.28% Angela Crawley SNP 26976 Jimmy Hood Labour 16876 Alex Allison Conservative 8772 Donald Mackay UKIP 1431 Gregg Cullen Lib. Dem. 1203 SNP Gain From Lab 18.28% Jim Hood Labour Defeated Lab to SNP 23.61
Moray CC 18.39% Angus Robertson SNP 24384 Douglas Ross Conservative 15319 Sean Morton Labour 4898 Robert Scorer UKIP 1939 Jamie Paterson Lib. Dem. 1395 SNP Hold 18.39% Angus Robertson SNP Re-elected Con to SNP 2.38
Dunfermline and West Fife CC 18.52% Douglas Chapman SNP 28096 Thomas Docherty Labour 17744 James Adam Reekie Conservative 6623 Gillian Cole-Hamilton Lib. Dem. 2232 Lewis Alan Campbell Green 1195 SNP Gain From Lab 18.52% Thomas Docherty Labour Defeated Lab to SNP 27.07
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey CC 18.76% Drew Hendry SNP 28838 Danny Alexander Lib. Dem. 18029 Mike Robb Labour 4311 Edward Brian Stanford Mountain Conservative 3410 Isla Maree O'Reilly Green 1367 SNP Gain From LD 18.76% Danny Alexander Lib. Dem. Defeated LD to SNP 20.39
Kirkcaldy and Cowdenbeath CC 18.86% Roger Mullin SNP 27628 Kenny Selbie Labour 17654 Dave Dempsey Conservative 5223 Jack Neill UKIP 1237 Callum David Leslie Lib. Dem. 1150 SNP Gain From Lab 18.86% Gordon Brown Labour Stood Down Lab to SNP 34.55
Edinburgh East BC 19.34% Tommy Sheppard SNP 23188 Sheila Gilmore Labour 14082 James McMordie Conservative 4670 Peter McColl Green 2809 Karen Utting Lib. Dem. 1325 SNP Gain From Lab 19.34% Sheila Gilmore Labour Defeated Lab to SNP 21.18
Glasgow Central BC 19.49% Alison Thewliss SNP 20658 Anas Sarwar Labour 12996 Simon Bone Conservative 2359 Cass Macgregor Green 1559 Stuart Maskell UKIP 786 SNP Gain From Lab 19.49% Anas Sarwar Labour Defeated Lab to SNP 27
Airdrie and Shotts CC 19.82% Neil Gray SNP 23887 Pamela Nash Labour 15108 Eric Holford Conservative 3389 Matthew Williams UKIP 1088 John Love Lib. Dem. 678 SNP Gain From Lab 19.82% Pamela Nash Labour Defeated Lab to SNP 27.22
Stirling CC 20.10% Steven Paterson SNP 23783 Johanna Boyd Labour 13303 Stephen Kerr Conservative 12051 Mark Ruskell Green 1606 Elisabeth Wilson Lib. Dem. 1392 SNP Gain From Lab 20.10% Anne McGuire Labour Stood Down Lab to SNP 22.29
Midlothian CC 20.40% Owen Thompson SNP 24453 Kenny Young Labour 14594 Michelle Ballantyne Conservative 5760 Ian Baxter Green 1219 Gordon Norrie UKIP 1173 SNP Gain From Lab 20.40% David Hamilton Labour Stood Down Lab to SNP 23.39
Linlithgow and East Falkirk CC 21.00% Martyn Day SNP 32055 Michael Connarty Labour 19121 Sandy Batho Conservative 7384 Alistair Forrest UKIP 1682 Emma Farthing-Sykes Lib. Dem. 1252 SNP Gain From Lab 21.00% Michael Connarty Labour Defeated Lab to SNP 22.7
Ayr, Carrick and Cumnock CC 21.58% Corri Wilson SNP 25492 Sandra Osborne Labour 14227 Lee Lyons Conservative 10355 Joseph William Adam-Smith UKIP 1280 Richard Brodie Lib. Dem. 855 SNP Gain From Lab 21.58% Sandra Osborne Labour Defeated Lab to SNP 25.34
Coatbridge, Chryston and Bellshill BC 22.69% Phil Boswell SNP 28696 Tom Clarke Labour 17195 Mhairi Fraser Conservative 3209 Scott Cairns UKIP 1049 Robert Simpson Lib. Dem. 549 SNP Gain From Lab 22.69% Tom Clarke Labour Defeated Lab to SNP 36.22
Glasgow North West BC 23.63% Carol Monaghan SNP 23908 John Robertson Labour 13544 Roger Lewis Conservative 3692 James Harrison Lib. Dem. 1194 Moira Crawford Green 1167 SNP Gain From Lab 23.63% John Robertson Labour Defeated Lab to SNP 31.21
Glasgow South West BC 24.32% Chris Stephens SNP 23388 Ian Davidson Labour 13438 Gordon McCaskill Conservative 2036 Sarah Hemy UKIP 970 Sean Templeton Green 507 SNP Gain From Lab 24.32% Ian Davidson Labour Defeated Lab to SNP 35.24
Glasgow North East BC 24.36% Anne McLaughlin SNP 21976 Willie Bain Labour 12754 Annie Wells Conservative 1769 Zara Kitson Green 615 Eileen Baxendale Lib. Dem. 300 SNP Gain From Lab 24.36% Willie Bain Labour Defeated Lab to SNP 39.28
Glasgow East BC 24.49% Natalie McGarry SNP 24116 Margaret Curran Labour 13729 Andrew Morrison Conservative 2544 Arthur Thackeray UKIP 1105 Kim Long Green 381 SNP Gain From Lab 24.49% Margaret Curran Labour Defeated Lab to SNP 30.65
Motherwell and Wishaw BC 24.67% Marion Fellows SNP 27275 Frank Roy Labour 15377 Meghan Gallacher Conservative 3695 Neil Wilson UKIP 1289 Ross Laird Lib. Dem. 601 SNP Gain From Lab 24.67% Frank Roy Labour Defeated Lab to SNP 33.81
Inverclyde CC 24.80% Ronnie Cowan SNP 24585 Iain McKenzie Labour 13522 George Jabbour Conservative 4446 John Watson Lib. Dem. 1106 Michael Burrows UKIP 715 SNP Gain From Lab 24.80% David Cairns Labour Stood Down Lab to SNP 31.62
Glasgow South BC 25.15% Stewart McDonald SNP 26773 Tom Harris Labour 14504 Kyle Thornton Conservative 4752 Alastair Whitelaw Green 1431 Ewan Hoyle Lib. Dem. 1019 SNP Gain From Lab 25.15% Tom Harris Labour Defeated Lab to SNP 28.36
Glasgow North BC 25.17% Patrick Grady SNP 19610 Ann McKechin Labour 10315 Lauren Hankinson Conservative 2901 Martin Bartos Green 2284 Jade O'Neil Lib. Dem. 1012 SNP Gain From Lab 25.17% Ann McKechin Labour Defeated Lab to SNP 28.88
North Ayrshire and Arran CC 25.20% Patricia Gibson SNP 28641 Katy Clark Labour 15068 Jamie Greene Conservative 7968 Sharon McGonigal UKIP 1296 Ruby Kirkwood Lib. Dem. 896 SNP Gain From Lab 25.20% Katy Clark Labour Defeated Lab to SNP 23.33
Angus CC 25.24% Mike Weir SNP 24130 Derek Wann Conservative 12900 Gerard McMahon Labour 3919 Calum Walker UKIP 1355 Sanjay Samani Lib. Dem. 1216 SNP Hold 25.24% Mike Weir SNP Re-elected Con to SNP 8.3
Kilmarnock and Loudoun CC 25.30% Alan Brown SNP 30000 Cathy Jamieson Labour 16362 Brian Whittle Conservative 6752 Rodney Ackland Lib. Dem. 789 SNP Gain From Lab 25.30% Cathy Jamieson Labour Defeated Lab to SNP 25.95
Na h-Eileanan an Iar CC 25.74% Angus MacNeil SNP 8662 Alasdair Morrison Labour 4560 Mark Brown Conservative 1215 John Cormack Christian Party 1045 Ruaraidh Ferguson Lib. Dem. 456 SNP Hold 25.74% Angus MacNeil SNP Re-elected Lab to SNP 6.46
Central Ayrshire CC 26.76% Philippa Whitford SNP 26999 Brian Donohoe Labour 13410 Marc Hope Conservative 8803 Gordon Bain Lib. Dem. 917 Veronika Tudhope Green 645 SNP Gain From Lab 26.76% Brian Donohoe Labour Defeated Lab to SNP 27.71
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow CC 27.30% Lisa Cameron SNP 33678 Michael McCann Labour 17151 Graham Simpson Conservative 7129 Rob Sale UKIP 1221 Paul McGarry Lib. Dem. 1042 SNP Gain From Lab 27.30% Michael McCann Labour Defeated Lab to SNP 27.88
West Dunbartonshire CC 27.71% Martin Docherty SNP 30198 Gemma Doyle Labour 16027 Maurice Corry Conservative 3597 Aileen Morton Lib. Dem. 816 Claire Muir Independent 503 SNP Gain From Lab 27.71% Gemma Doyle Labour Defeated Lab to SNP 34.45
Glenrothes CC 29.20% Peter Grant SNP 28459 Melanie Ward Labour 14562 Alex Stewart-Clark Conservative 3685 Jane Ann Liston Lib. Dem. 892 SNP Gain From Lab 29.20% Lindsay Roy Labour Stood Down Lab to SNP 34.9
Livingston CC 29.27% Hannah Bardell SNP 32736 Graeme Morrice Labour 15893 Chris Donnelly Conservative 5929 Nathan Somerville UKIP 1757 Charles Dundas Lib. Dem. 1232 SNP Gain From Lab 29.27% Graeme Morrice Labour Defeated Lab to SNP 25.9
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East CC 29.87% Stuart McDonald SNP 29572 Gregg McClymont Labour 14820 Malcolm MacKay Conservative 3891 John Duncan Lib. Dem. 1099 SNP Gain From Lab 29.87% Gregg McClymont Labour Defeated Lab to SNP 31.65
Aberdeen North BC 30.49% Kirsty Blackman SNP 24793 Richard Baker Labour 11397 Sanjoy Sen Conservative 5304 Euan Davidson Lib. Dem. 2050 Tyrinne Rutherford Trade Unionist & Socialist Coalition 206 SNP Gain From Lab 30.49% Frank Doran Labour Stood Down Lab to SNP 26.33
Banff and Buchan CC 31.43% Eilidh Whiteford SNP 27487 Alex Johnstone Conservative 13148 Sumon Hoque Labour 2647 David Evans Lib. Dem. 2347 SNP Hold 31.43% Eilidh Whiteford SNP Re-elected Con to SNP 10.48
Falkirk CC 32.65% John McNally SNP 34831 Karen Whitefield Labour 15130 Alison Harris Conservative 7325 David Coburn UKIP 1829 Galen Milne Lib. Dem. 1225 SNP Gain From Lab 32.65% Eric Joyce Labour Stood Down Lab to SNP 24.05
Dundee West BC 38.23% Chris Law SNP 27684 Michael Marra Labour 10592 Nicola Ross Conservative 3852 Pauline Hinchion Green 1225 Daniel Coleman Lib. Dem. 1057 SNP Gain From Lab 38.23% Jim McGovern Labour Stood Down Lab to SNP 28.91
Dundee East BC 39.77% Stewart Hosie SNP 28765 Lesley Brennan Labour 9603 Bill Bowman Conservative 7206 Craig Duncan Lib. Dem. 1387 Helen Grayshan Green 895 SNP Hold 39.77% Stewart Hosie SNP Re-elected Lab to SNP 17.64