Constituency Forecast (London): April 15th 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info
Barking BC Margaret Hodge Labour 28514 Mina Rahman Conservative 8382 Roger Gravett UKIP 6605 Lab Hold 44.40% Margaret Hodge Labour Re-elected
Battersea BC Jane Ellison Conservative 23797 Will Martindale Labour 19743 Christopher Howe UKIP 3130 Con Hold 8.31% Jane Ellison Conservative Re-elected
Beckenham BC Bob Stewart Conservative 28536 Marina Ahmad Labour 9646 Rob Bryant UKIP 4545 Con Hold 39.61% Bob Stewart Conservative Re-elected
Bermondsey and Old Southwark BC Neil Coyle Labour 16276 Simon Hughes Lib. Dem. 16130 Jean-Paul Floru Conservative 6991 Lab Gain From LD 0.33% Simon Hughes Lib. Dem. Defeated
Bethnal Green and Bow BC Rushanara Ali Labour 31392 Matthew Smith Conservative 8600 Pauline McQueen UKIP 4144 Lab Hold 44.93% PirateRushanara Ali Labour Stood Down
Bexleyheath and Crayford BC David Evennett Conservative 22094 Stefano Borella Labour 13964 Chris Attard UKIP 4729 Con Hold 18.83% David Evennett Conservative Re-elected
Brent Central BC Dawn Butler Labour 22298 Lauren Keith Lib. Dem. 13030 Alan Mendoza Conservative 5017 Lab Gain From LD 20.55% Sarah Teather Lib. Dem. Stood Down
Brent North BC Barry Gardiner Labour 28426 Luke Parker Conservative 16392 Alexander Alan Craig UKIP 3270 Lab Hold 23.01% Barry Gardiner Labour Re-elected
Brentford and Isleworth BC Ruth Cadbury Labour 23658 Mary Macleod Conservative 19482 Joseph Bourke Lib. Dem. 4900 Lab Gain From Con 7.73% Mary MacLeod Conservative Defeated
Bromley and Chislehurst BC Bob Neill Conservative 24580 John Courtneidge Labour 9895 Emmett Jenner UKIP 4299 Con Hold 33.34% Bob Neill Conservative Re-elected
Camberwell and Peckham BC Harriet Harman Labour 31368 Naomi Newstead Conservative 5920 Yahaya Kiyingi Lib. Dem. 3651 Lab Hold 54.54% Harriet Harman Labour Re-elected
Carshalton and Wallington BC Tom Brake Lib. Dem. 18545 Matthew Maxwell Scott Conservative 13426 Siobhan Tate Labour 6757 LD Hold 11.04% Tom Brake Lib. Dem. Re-elected
Chelsea and Fulham BC Greg Hands Conservative 24588 Alexandra Sanderson Labour 9808 Adrian Noble UKIP 2839 Con Hold 37.08% Greg Hands Conservative Re-elected
Chingford and Woodford Green BC Iain Duncan Smith Conservative 23463 Bilal Mahmood Labour 12539 Freddy Vachha UKIP 4079 Con Hold 25.34% Iain Duncan Smith Conservative Re-elected
Chipping Barnet BC Theresa Villiers Conservative 24950 Amy Trevethan Labour 15731 Victor Kaye UKIP 4206 Con Hold 18.22% Theresa Villiers Conservative Re-elected
Cities of London and Westminster BC Mark Field Conservative 19619 Nick Slingsby Labour 10437 Robert Stephenson UKIP 2704 Con Hold 24.86% Mark Field Conservative Re-elected
Croydon Central BC Sarah Jones Labour 20495 Gavin Barwell Conservative 19824 Peter Staveley UKIP 5396 Lab Gain From Con 1.34% Gavin Barwell Conservative Defeated
Croydon North BC Steve Reed Labour 33167 Vidhi Mohan Conservative 12032 Winston McKenzie UKIP 3574 Lab Hold 40.97% Steve Reed Labour Re-elected
Croydon South BC Chris Philp Conservative 28855 Emily Benn Labour 14517 Kathleen Garner UKIP 5560 Con Hold 25.46% Richard Ottaway Conservative Stood Down
Dagenham and Rainham BC Jon Cruddas Labour 20137 Julie Marson Conservative 14423 Tess Culnane British National Party 4014 Lab Hold 12.92% Jon Cruddas Labour Re-elected
Dulwich and West Norwood BC Helen Hayes Labour 25682 Resham Kotecha Conservative 10378 James Barber Lib. Dem. 6004 Lab Hold 31.74% Tessa Jowell Labour Stood Down
Ealing Central and Acton BC Rupa Huq Labour 19156 Angie Bray Conservative 17593 Jon Ball Lib. Dem. 5553 Lab Gain From Con 3.26% Angie Bray Conservative Defeated
Ealing North BC Stephen Pound Labour 27358 Thomas O'Malley Conservative 14546 Afzal Akram UKIP 3713 Lab Hold 26.87% Stephen Pound Labour Re-elected
Ealing, Southall BC Virendra Sharma Labour 25678 James Symes Conservative 12537 John Poynton UKIP 2339 Lab Hold 30.73% Virendra Sharma Labour Re-elected
East Ham BC Stephen Timms Labour 38265 Samir Jassal Conservative 7222 Daniel Oxley UKIP 2699 Lab Hold 61.63% Stephen Timms Labour Re-elected
Edmonton BC Kate Osamor Labour 23875 Gonul Daniels Conservative 11550 Neville Watson UKIP 3165 Lab Hold 30.52% Andy Love Labour Stood Down
Eltham BC Clive Efford Labour 20369 Spencer Drury Conservative 15676 Peter Whittle UKIP 4015 Lab Hold 11.18% Clive Efford Labour Re-elected
Enfield North BC Joan Ryan Labour 20319 Nick de Bois Conservative 17450 Deborah Cairns UKIP 4582 Lab Gain From Con 6.42% Nick de Bois Conservative Defeated
Enfield, Southgate BC David Burrowes Conservative 22298 Bambos Charalambous Labour 17018 David Schofield UKIP 2945 Con Hold 11.91% David Burrowes Conservative Re-elected
Erith and Thamesmead BC Teresa Pearce Labour 22441 Anna Firth Conservative 13133 Ronie Johnson UKIP 4296 Lab Hold 21.91% Teresa Pearce Labour Re-elected
Feltham and Heston BC Seema Malhotra Labour 25508 Simon Nayyar Conservative 16528 Peter Dul UKIP 4376 Lab Hold 18.50% Seema Malhotra Labour Re-elected
Finchley and Golders Green BC Sarah Sackman Labour 20029 Mike Freer Conservative 19772 Richard King UKIP 2732 Lab Gain From Con 0.54% Mike Freer Conservative Defeated
Greenwich and Woolwich BC Matthew Pennycook Labour 23874 Matt Hartley Conservative 10285 Ryan Acty UKIP 2800 Lab Hold 32.99% Nick Raynsford Labour Stood Down
Hackney North and Stoke Newington BC Diane Abbott Labour 29223 Amy Gray Conservative 6607 Simon de Deney Lib. Dem. 4350 Lab Hold 48.68% Diane Abbott Labour Re-elected
Hackney South and Shoreditch BC Meg Hillier Labour 27652 Jack Tinley Conservative 5733 Ben Mathis Lib. Dem. 3416 Lab Hold 51.14% Meg Hillier Labour Re-elected
Hammersmith BC Andy Slaughter Labour 24527 Charlie Dewhirst Conservative 16845 Richard Wood UKIP 3277 Lab Hold 16.19% Andy Slaughter Labour Re-elected
Hampstead and Kilburn BC Tulip Siddiq Labour 23255 Simon Marcus Conservative 16741 Maajid Nawaz Lib. Dem. 7808 Lab Hold 12.33% Glenda Jackson Labour Stood Down
Harrow East BC Uma Kumaran Labour 20693 Bob Blackman Conservative 19624 Aidan Powlesland UKIP 3830 Lab Gain From Con 2.23% Bob Blackman Conservative Defeated
Harrow West BC Gareth Thomas Labour 23195 Hannah David Conservative 16661 Mohammed Ali Bhatti UKIP 3458 Lab Hold 14.17% Gareth Thomas Labour Re-elected
Hayes and Harlington BC John McDonnell Labour 25820 Pearl Lewis Conservative 12159 Cliff Dixon UKIP 2879 Lab Hold 32.04% John McDonnell Labour Re-elected
Hendon BC Andrew Dismore Labour 21761 Matthew Offord Conservative 18445 Raymond Shamash UKIP 3578 Lab Gain From Con 7.19% Matthew Offord Conservative Defeated
Holborn and St Pancras BC Sir Keir Starmer Labour 29189 Will Blair Conservative 10958 Jill Fraser Lib. Dem. 7305 Lab Hold 33.36% Frank Dobson Labour Stood Down
Hornchurch and Upminster BC Angela Watkinson Conservative 28227 Paul McGeary Labour 14474 Lawrence Webb UKIP 5869 Con Hold 25.76% Angela Watkinson Conservative Re-elected
Hornsey and Wood Green BC Catherine West Labour 23369 Lynne Featherstone Lib. Dem. 17809 Suhail Rahuja Conservative 8362 Lab Gain From LD 10.07% Lynne Featherstone Lib. Dem. Defeated
Ilford North BC Lee Scott Conservative 21901 Wes Streeting Labour 18935 Philip Hyde UKIP 4073 Con Hold 6.31% Lee Scott Conservative Re-elected
Ilford South BC Michael Gapes Labour 29137 Christopher Chapman Conservative 13888 Amjad Khan UKIP 3969 Lab Hold 29.79% Mike Gapes Labour Re-elected
Islington North BC Jeremy Corbyn Labour 27246 Dr Alex Burghart Conservative 6062 Julian Gregory Lib. Dem. 5322 Lab Hold 47.55% Jeremy Corbyn Labour Re-elected
Islington South and Finsbury BC Emily Thornberry Labour 21540 Terry Stacy Lib. Dem. 8514 Dr Mark Lim Conservative 8262 Lab Hold 29.91% Emily Thornberry Labour Re-elected
Kensington BC Victoria Borwick Conservative 17705 Rod Abouharb Labour 10992 Jack Bovill UKIP 2663 Con Hold 19.10% Malcolm Rifkind Conservative Stood Down
Kingston and Surbiton BC Edward Davey Lib. Dem. 21421 James Berry Conservative 18687 Lee Godfrey Labour 9770 LD Hold 4.74% Edward Davey Lib. Dem. Re-elected
Lewisham East BC Heidi Alexander Labour 21449 Peter Fortune Conservative 9616 Julia Fletcher Lib. Dem. 5633 Lab Hold 28.36% Heidi Alexander Labour Re-elected
Lewisham West and Penge BC Jim Dowd Labour 21664 Russell Jackson Conservative 11280 Alex Feakes Lib. Dem. 6092 Lab Hold 23.06% Jim Dowd Labour Re-elected
Lewisham, Deptford BC Vicky Foxcroft Labour 25323 Bim Afolami Conservative 5395 John Coughlin Green 4175 Lab Hold 48.35% Joan Ruddock Labour Stood Down
Leyton and Wanstead BC John Cryer Labour 20865 Matthew Scott Conservative 8730 Carl Quilliam Lib. Dem. 5205 Lab Hold 30.21% John Cryer Labour Re-elected
Mitcham and Morden BC Siobhain McDonagh Labour 27468 Paul Holmes Conservative 10775 Richard Hilton UKIP 3765 Lab Hold 38.12% Siobhain McDonagh Labour Re-elected
Old Bexley and Sidcup BC James Brokenshire Conservative 26123 Ibrahim Mehmet Labour 11700 Catherine Reilly UKIP 4112 Con Hold 31.70% James Brokenshire Conservative Re-elected
Orpington BC Jo Johnson Conservative 30221 Nigel de Gruchy Labour 7237 Peter Brooks Lib. Dem. 4822 Con Hold 46.98% Joseph Johnson Conservative Re-elected
Poplar and Limehouse BC Jim Fitzpatrick Labour 25921 Chris Wilford Conservative 14753 Nicholas McQueen UKIP 3692 Lab Hold 23.91% Jim Fitzpatrick Labour Re-elected
Putney BC Justine Greening Conservative 21500 Sheila Boswell Labour 13589 Trish Ward UKIP 2851 Con Hold 19.40% Justine Greening Conservative Re-elected
Richmond Park BC Zac Goldsmith Conservative 30202 Robin Meltzer Lib. Dem. 16445 Sachin Patel Labour 6320 Con Hold 23.21% Zac Goldsmith Conservative Re-elected
Romford BC Andrew Rosindell Conservative 26717 Sam Gould Labour 11940 Gerard Batten UKIP 5636 Con Hold 31.79% Andrew Rosindell Conservative Re-elected
Ruislip, Northwood and Pinner BC Nick Hurd Conservative 29652 Michael Borio Labour 12974 Gerard Barry UKIP 4167 Con Hold 33.22% Nick Hurd Conservative Re-elected
Streatham BC Chuka Umunna Labour 23764 Amna Ahmad Lib. Dem. 9834 Kim Caddy Conservative 8244 Lab Hold 29.74% Chuka Umunna Labour Re-elected
Sutton and Cheam BC Paul Burstow Lib. Dem. 18474 Paul Scully Conservative 17274 Emily Brothers Labour 6304 LD Hold 2.47% Paul Burstow Lib. Dem. Re-elected
Tooting BC Sadiq Khan Labour 25605 Dan Watkins Conservative 19314 Przemek Skwirczynski UKIP 3401 Lab Hold 12.42% Sadiq Khan Labour Re-elected
Tottenham BC David Lammy Labour 27399 Stefan Mrozinski Conservative 5939 Tariq Saeed UKIP 2734 Lab Hold 52.74% David Lammy Labour Re-elected
Twickenham BC Vince Cable Lib. Dem. 25219 Tania Mathias Conservative 19693 Nick Grant Labour 7904 LD Hold 9.25% Vince Cable Lib. Dem. Re-elected
Uxbridge and South Ruislip BC Boris Johnson Conservative 22656 Chris Summers Labour 13549 Jack Duffin UKIP 4373 Con Hold 20.20% John Randall Conservative Stood Down
Vauxhall BC Kate Hoey Labour 24856 James Bellis Conservative 9209 Adrian Trett Lib. Dem. 4586 Lab Hold 36.23% Kate Hoey Labour Re-elected
Walthamstow BC Stella Creasy Labour 24488 Steven Cheung Lib. Dem. 5715 Molly Samuel-Leport Conservative 5453 Lab Hold 45.79% Stella Creasy Labour Re-elected
West Ham BC Lyn Brown Labour 33322 Festus Akinbusoye Conservative 6761 Jamie McKenzie UKIP 3396 Lab Hold 56.57% Lyn Brown Labour Re-elected
Westminster North BC Karen Buck Labour 20131 Lindsey Hall Conservative 15084 Nigel Sussman UKIP 2613 Lab Hold 12.75% Karen Buck Labour Re-elected
Wimbledon BC Stephen Hammond Conservative 23519 Andrew Judge Labour 13333 Shas Sheehan Lib. Dem. 4905 Con Hold 21.49% Stephen Hammond Conservative Re-elected