Constituency Forecast (Scotland By Majority): April 15th 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Majority% Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk CC 0.32% John Lamont Conservative 15655 Calum Kerr SNP 15500 Michael Moore Lib. Dem. 13668 Con Gain From LD 0.32% Michael Moore Lib. Dem. Defeated
Coatbridge, Chryston and Bellshill BC 0.36% Tom Clarke Labour 18919 Phil Boswell SNP 18767 Mhairi Fraser Conservative 3202 Lab Hold 0.36% Tom Clarke Labour Re-elected
Glasgow South West BC 0.54% Chris Stephens SNP 13973 Ian Davidson Labour 13801 Gordon McCaskill Conservative 2093 SNP Gain From Lab 0.54% Ian Davidson Labour Defeated
Inverclyde CC 0.63% Iain McKenzie Labour 15698 Ronnie Cowan SNP 15460 George Jabbour Conservative 4499 Lab Hold 0.63% Iain McKenzie Labour Re-elected
Glenrothes CC 1.21% Melanie Ward Labour 18932 Peter Grant SNP 18440 Alex Stewart-Clark Conservative 3138 Lab Hold 1.21% Lindsay Roy Labour Stood Down
Dunfermline and West Fife CC 2.18% Douglas Chapman SNP 18100 Thomas Docherty Labour 17035 Gillian Cole-Hamilton Lib. Dem. 7889 SNP Gain From Lab 2.18% Thomas Docherty Labour Defeated
Paisley and Renfrewshire North CC 2.69% Gavin Newlands SNP 18454 Jim Sheridan Labour 17279 John Anderson Conservative 6282 SNP Gain From Lab 2.69% Jim Sheridan Labour Defeated
East Renfrewshire CC 2.75% Jim Murphy Labour 18668 Kirsten Oswald SNP 17263 David Montgomery Conservative 14594 Lab Hold 2.75% Jim Murphy Labour Re-elected
Dumfries and Galloway CC 2.83% Richard Arkless SNP 17868 Finlay Carson Conservative 16397 Russell Brown Labour 15283 SNP Gain From Lab 2.83% Russell Brown Labour Defeated
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale CC 2.84% David Mundell Conservative 17043 Emma Harper SNP 15739 Archie Dryburgh Labour 8154 Con Hold 2.84% David Mundell Conservative Re-elected
Kirkcaldy and Cowdenbeath CC 3.02% Roger Mullin SNP 20704 Kenny Selbie Labour 19325 Dave Dempsey Conservative 4065 SNP Gain From Lab 3.02% Gordon Brown Labour Stood Down
Glasgow North West BC 3.92% Carol Monaghan SNP 15597 John Robertson Labour 14197 Roger Lewis Conservative 3528 SNP Gain From Lab 3.92% John Robertson Labour Defeated
Paisley and Renfrewshire South CC 5.69% Mhairi Black SNP 19255 Douglas Alexander Labour 16970 Fraser Galloway Conservative 3315 SNP Gain From Lab 5.69% Douglas Alexander Labour Defeated
Ross, Skye and Lochaber CC 6.16% Ian Blackford SNP 14122 Charles Kennedy Lib. Dem. 11982 Lindsay McCallum Conservative 3288 SNP Gain From LD 6.16% Charles Kennedy Lib. Dem. Defeated
Rutherglen and Hamilton West BC 6.63% Tom Greatrex Labour 21586 Margaret Ferrier SNP 18469 Taylor Muir Conservative 4503 Lab Hold 6.63% Tom Greatrex Labour Re-elected
West Dunbartonshire CC 6.74% Martin Docherty SNP 20568 Gemma Doyle Labour 17708 Maurice Corry Conservative 3909 SNP Gain From Lab 6.74% Gemma Doyle Labour Defeated
Airdrie and Shotts CC 6.80% Neil Gray SNP 16868 Pamela Nash Labour 14419 Eric Holford Conservative 3312 SNP Gain From Lab 6.80% Pamela Nash Labour Defeated
Motherwell and Wishaw BC 7.26% Marion Fellows SNP 18926 Frank Roy Labour 16073 Meghan Gallacher Conservative 3148 SNP Gain From Lab 7.26% Frank Roy Labour Defeated
Glasgow Central BC 7.49% Alison Thewliss SNP 13650 Anas Sarwar Labour 11349 Simon Bone Conservative 2302 SNP Gain From Lab 7.49% Anas Sarwar Labour Defeated
Lanark and Hamilton East CC 8.49% Angela Crawley SNP 20621 Jimmy Hood Labour 16670 Alex Allison Conservative 6900 SNP Gain From Lab 8.49% Jim Hood Labour Defeated
Central Ayrshire CC 8.73% Philippa Whitford SNP 18619 Brian Donohoe Labour 14783 Marc Hope Conservative 8805 SNP Gain From Lab 8.73% Brian Donohoe Labour Defeated
East Lothian CC 8.79% George Kerevan SNP 19407 Fiona O'Donnell Labour 15086 David Roach Conservative 9518 SNP Gain From Lab 8.79% Fiona O'Donnell Labour Defeated
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow CC 8.83% Lisa Cameron SNP 23469 Michael McCann Labour 18972 Graham Simpson Conservative 6444 SNP Gain From Lab 8.83% Michael McCann Labour Defeated
Glasgow East BC 9.50% Natalie McGarry SNP 15766 Margaret Curran Labour 12698 Andrew Morrison Conservative 1890 SNP Gain From Lab 9.50% Margaret Curran Labour Defeated
Glasgow North BC 9.52% Patrick Grady SNP 12840 Ann McKechin Labour 10008 Martin Bartos Green 2969 SNP Gain From Lab 9.52% Ann McKechin Labour Defeated
Glasgow North East BC 9.57% Willie Bain Labour 14538 Anne McLaughlin SNP 11713 Annie Wells Conservative 1909 Lab Hold 9.57% Willie Bain Labour Re-elected
Orkney and Shetland CC 9.66% Alistair Carmichael Lib. Dem. 8599 Danus Skene SNP 6730 Donald Cameron Conservative 2061 LD Hold 9.66% Alistair Carmichael Lib. Dem. Re-elected
Ayr, Carrick and Cumnock CC 9.73% Corri Wilson SNP 19306 Sandra Osborne Labour 14843 Lee Lyons Conservative 10284 SNP Gain From Lab 9.73% Sandra Osborne Labour Defeated
Edinburgh North and Leith BC 9.90% Deidre Brock SNP 16511 Mark Lazarowicz Labour 11823 Iain McGill Conservative 7335 SNP Gain From Lab 9.90% Mark Lazarowicz Labour Defeated
Edinburgh South BC 10.37% Neil Hay SNP 14102 Miles Briggs Conservative 9560 Ian Murray Labour 9558 SNP Gain From Lab 10.37% Ian Murray Labour Defeated
Kilmarnock and Loudoun CC 10.66% Alan Brown SNP 22544 Cathy Jamieson Labour 17580 Brian Whittle Conservative 6432 SNP Gain From Lab 10.66% Cathy Jamieson Labour Defeated
Edinburgh South West BC 11.34% Joanna Cherry SNP 17888 Ricky Henderson Labour 12736 Gordon Lindhurst Conservative 9786 SNP Gain From Lab 11.34% Alistair Darling Labour Stood Down
East Dunbartonshire CC 11.48% John Nicolson SNP 16784 Jo Swinson Lib. Dem. 11281 Amanjit Jhund Labour 8031 SNP Gain From LD 11.48% Jo Swinson Lib. Dem. Defeated
West Aberdeenshire and Kincardine CC 11.96% Stuart Donaldson SNP 17899 Alexander Burnett Conservative 12494 Sir Robert Smith Lib. Dem. 8867 SNP Gain From LD 11.96% Robert Smith Lib. Dem. Defeated
North East Fife CC 12.39% Stephen Gethins SNP 16697 Tim Brett Lib. Dem. 11730 Huw Bell Conservative 9921 SNP Gain From LD 12.39% Menzies Campbell Lib. Dem. Stood Down
Glasgow South BC 12.76% Stewart McDonald SNP 19096 Tom Harris Labour 13958 Kyle Thornton Conservative 4773 SNP Gain From Lab 12.76% Tom Harris Labour Defeated
Midlothian CC 12.78% Owen Thompson SNP 17726 Kenny Young Labour 12711 Michelle Ballantyne Conservative 4755 SNP Gain From Lab 12.78% David Hamilton Labour Stood Down
Linlithgow and East Falkirk CC 12.92% Martyn Day SNP 25023 Michael Connarty Labour 18373 Sandy Batho Conservative 6104 SNP Gain From Lab 12.92% Michael Connarty Labour Defeated
Aberdeen South BC 12.95% Callum McCaig SNP 15827 Anne Begg Labour 10253 Ross Thomson Conservative 9141 SNP Gain From Lab 12.95% Anne Begg Labour Defeated
Edinburgh West BC 14.21% Michelle Thomson SNP 17431 Lindsay Paterson Conservative 10831 Mike Crockart Lib. Dem. 9737 SNP Gain From LD 14.21% Michael Crockart Lib. Dem. Defeated
Edinburgh East BC 14.57% Tommy Sheppard SNP 17915 Sheila Gilmore Labour 12107 James McMordie Conservative 4453 SNP Gain From Lab 14.57% Sheila Gilmore Labour Defeated
Stirling CC 14.70% Steven Paterson SNP 19738 Johanna Boyd Labour 12852 Stephen Kerr Conservative 11616 SNP Gain From Lab 14.70% Anne McGuire Labour Stood Down
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East CC 14.74% Stuart McDonald SNP 21731 Gregg McClymont Labour 15638 Malcolm MacKay Conservative 3363 SNP Gain From Lab 14.74% Gregg McClymont Labour Defeated
Livingston CC 14.76% Hannah Bardell SNP 23581 Graeme Morrice Labour 16511 Chris Donnelly Conservative 5189 SNP Gain From Lab 14.76% Graeme Morrice Labour Defeated
North Ayrshire and Arran CC 15.45% Patricia Gibson SNP 22260 Katy Clark Labour 15135 Jamie Greene Conservative 7004 SNP Gain From Lab 15.45% Katy Clark Labour Defeated
Caithness, Sutherland and Easter Ross CC 18.88% Paul Monaghan SNP 13362 John Thurso Lib. Dem. 7931 Alastair Graham Conservative 4051 SNP Gain From LD 18.88% John Thurso Lib. Dem. Defeated
Aberdeen North BC 18.89% Kirsty Blackman SNP 19738 Richard Baker Labour 12614 Sanjoy Sen Conservative 5354 SNP Gain From Lab 18.89% Frank Doran Labour Stood Down
Argyll and Bute CC 20.72% Brendan O'Hara SNP 20882 Alastair Redman Conservative 11513 Alan Reid Lib. Dem. 8152 SNP Gain From LD 20.72% Alan Reid Lib. Dem. Defeated
Gordon CC 21.17% Alex Salmond SNP 22400 Christine Jardine Lib. Dem. 12028 Colin Clark Conservative 7506 SNP Gain From LD 21.17% Malcolm Bruce Lib. Dem. Stood Down
Falkirk CC 23.14% John McNally SNP 26883 Karen Whitefield Labour 15130 Alison Harris Conservative 5624 SNP Gain From Ind 23.14% Eric Joyce Independent
Ochil and South Perthshire CC 26.18% Tasmina Ahmed-Sheikh SNP 25526 Gordon Banks Labour 12311 Luke Graham Conservative 10077 SNP Gain From Lab 26.18% Gordon Banks Labour Defeated
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey CC 28.03% Drew Hendry SNP 23405 Danny Alexander Lib. Dem. 10149 Edward Mountain Conservative 5786 SNP Gain From LD 28.03% Danny Alexander Lib. Dem. Defeated
Dundee West BC 30.30% Chris Law SNP 21392 Michael Marra Labour 10094 Nicola Ross Conservative 3249 SNP Gain From Lab 30.30% Jim McGovern Labour Stood Down
Angus CC 33.51% Mike Weir SNP 23694 Derek Wann Conservative 10970 Calum Walker UKIP 1906 SNP Hold 33.51% Mike Weir SNP Re-elected
Perth and North Perthshire CC 34.47% Pete Wishart SNP 30674 Alexander Stewart Conservative 14027 Louise Ramsay Green 1824 SNP Hold 34.47% Pete Wishart SNP Re-elected
Moray CC 39.40% Angus Robertson SNP 26517 Douglas Ross Conservative 10356 Robert Scorer UKIP 2576 SNP Hold 39.40% Angus Robertson SNP Re-elected
Banff and Buchan CC 39.56% Eilidh Whiteford SNP 26923 Alex Johnstone Conservative 11659 Sumon Hoque Labour 0 SNP Hold 39.56% Eilidh Whiteford SNP Re-elected
Dundee East BC 48.20% Stewart Hosie SNP 25873 Lesley Brennan Labour 6315 Bill Bowman Conservative 6282 SNP Hold 48.20% Stewart Hosie SNP Re-elected
Na h-Eileanan an Iar CC 61.61% Angus MacNeil SNP 11529 Alasdair Morrison Labour 2460 Mark Brown Conservative 732 SNP Hold 61.61% Angus MacNeil SNP Re-elected