Constituency Forecast (London): May 5th 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info
Barking BC Margaret Hodge Labour 28265 Mina Rahman Conservative 7896 Roger Gravett UKIP 7272 Lab Hold 44.92% Margaret Hodge Labour Re-elected
Battersea BC Jane Ellison Conservative 24543 Will Martindale Labour 18844 Luke Taylor Lib. Dem. 2645 Con Hold 11.68% Jane Ellison Conservative Re-elected
Beckenham BC Bob Stewart Conservative 28415 Marina Ahmad Labour 9890 Rob Bryant UKIP 4753 Con Hold 38.84% Bob Stewart Conservative Re-elected
Bermondsey and Old Southwark BC Neil Coyle Labour 16377 Simon Hughes Lib. Dem. 15824 Jean-Paul Floru Conservative 6966 Lab Gain From LD 1.23% Simon Hughes Lib. Dem. Defeated
Bethnal Green and Bow BC Rushanara Ali Labour 31633 Matthew Smith Conservative 8487 Pauline McQueen UKIP 4461 Lab Hold 45.63% PirateRushanara Ali Labour Stood Down
Bexleyheath and Crayford BC David Evennett Conservative 21858 Stefano Borella Labour 14119 Chris Attard UKIP 5012 Con Hold 17.92% David Evennett Conservative Re-elected
Brent Central BC Dawn Butler Labour 22323 Lauren Keith Lib. Dem. 12923 Alan Mendoza Conservative 4971 Lab Gain From LD 20.83% Sarah Teather Lib. Dem. Stood Down
Brent North BC Barry Gardiner Labour 28692 Luke Parker Conservative 16375 Alexander Alan Craig UKIP 3401 Lab Hold 23.55% Barry Gardiner Labour Re-elected
Brentford and Isleworth BC Ruth Cadbury Labour 23673 Mary Macleod Conservative 19566 Joseph Bourke Lib. Dem. 4492 Lab Gain From Con 7.61% Mary MacLeod Conservative Defeated
Bromley and Chislehurst BC Bob Neill Conservative 24461 John Courtneidge Labour 10117 Emmett Jenner UKIP 4505 Con Hold 32.57% Bob Neill Conservative Re-elected
Camberwell and Peckham BC Harriet Harman Labour 31587 Naomi Newstead Conservative 5914 Yahaya Kiyingi Lib. Dem. 3226 Lab Hold 55.02% Harriet Harman Labour Re-elected
Carshalton and Wallington BC Tom Brake Lib. Dem. 18126 Matthew Maxwell Scott Conservative 13559 Siobhan Tate Labour 6917 LD Hold 9.86% Tom Brake Lib. Dem. Re-elected
Chelsea and Fulham BC Greg Hands Conservative 24519 Alexandra Sanderson Labour 10016 Adrian Noble UKIP 2975 Con Hold 36.39% Greg Hands Conservative Re-elected
Chingford and Woodford Green BC Iain Duncan Smith Conservative 23325 Bilal Mahmood Labour 12747 Freddy Vachha UKIP 4309 Con Hold 24.54% Iain Duncan Smith Conservative Re-elected
Chipping Barnet BC Theresa Villiers Conservative 24924 Amy Trevethan Labour 16000 Victor Kaye UKIP 4328 Con Hold 17.63% Theresa Villiers Conservative Re-elected
Cities of London and Westminster BC Mark Field Conservative 19589 Nick Slingsby Labour 10632 Robert Stephenson UKIP 2794 Con Hold 24.25% Mark Field Conservative Re-elected
Croydon Central BC Gavin Barwell Conservative 22035 Sarah Jones Labour 20156 Peter Staveley UKIP 4972 Con Hold 3.78% Gavin Barwell Conservative Re-elected
Croydon North BC Steve Reed Labour 33141 Vidhi Mohan Conservative 11926 Winston McKenzie UKIP 3680 Lab Hold 41.12% Steve Reed Labour Re-elected
Croydon South BC Chris Philp Conservative 28812 Emily Benn Labour 14812 Kathleen Garner UKIP 5693 Con Hold 24.86% Richard Ottaway Conservative Stood Down
Dagenham and Rainham BC Jon Cruddas Labour 20221 Julie Marson Conservative 14310 Peter Harris UKIP 3925 Lab Hold 13.36% Jon Cruddas Labour Re-elected
Dulwich and West Norwood BC Helen Hayes Labour 25913 Resham Kotecha Conservative 10364 James Barber Lib. Dem. 5571 Lab Hold 32.25% Tessa Jowell Labour Stood Down
Ealing Central and Acton BC Rupa Huq Labour 19189 Angie Bray Conservative 17647 Jon Ball Lib. Dem. 5252 Lab Gain From Con 3.22% Angie Bray Conservative Defeated
Ealing North BC Stephen Pound Labour 27316 Thomas O'Malley Conservative 14329 Afzal Akram UKIP 3893 Lab Hold 27.24% Stephen Pound Labour Re-elected
Ealing, Southall BC Virendra Sharma Labour 25719 James Symes Conservative 12438 John Poynton UKIP 2428 Lab Hold 31.06% Virendra Sharma Labour Re-elected
East Ham BC Stephen Timms Labour 38155 Samir Jassal Conservative 7150 Daniel Oxley UKIP 2796 Lab Hold 61.55% Stephen Timms Labour Re-elected
Edmonton BC Kate Osamor Labour 23858 Gonul Daniels Conservative 11433 Neville Watson UKIP 3231 Lab Hold 30.77% Andy Love Labour Stood Down
Eltham BC Clive Efford Labour 20408 Spencer Drury Conservative 15436 Peter Whittle UKIP 4255 Lab Hold 11.85% Clive Efford Labour Re-elected
Enfield North BC Joan Ryan Labour 20320 Nick de Bois Conservative 17454 Deborah Cairns UKIP 4691 Lab Gain From Con 6.42% Nick de Bois Conservative Defeated
Enfield, Southgate BC David Burrowes Conservative 22071 Bambos Charalambous Labour 17089 David Schofield UKIP 3028 Con Hold 11.23% David Burrowes Conservative Re-elected
Erith and Thamesmead BC Teresa Pearce Labour 22554 Anna Firth Conservative 12951 Ronie Johnson UKIP 4594 Lab Hold 22.60% Teresa Pearce Labour Re-elected
Feltham and Heston BC Seema Malhotra Labour 25479 Simon Nayyar Conservative 16237 Peter Dul UKIP 4616 Lab Hold 19.04% Seema Malhotra Labour Re-elected
Finchley and Golders Green BC Mike Freer Conservative 20027 Sarah Sackman Labour 20014 Richard King UKIP 2647 Con Hold 0.03% Mike Freer Conservative Re-elected
Greenwich and Woolwich BC Matthew Pennycook Labour 24059 Matt Hartley Conservative 10203 Ryan Acty UKIP 3019 Lab Hold 33.64% Nick Raynsford Labour Stood Down
Hackney North and Stoke Newington BC Diane Abbott Labour 29442 Amy Gray Conservative 6599 Simon de Deney Lib. Dem. 3925 Lab Hold 49.16% Diane Abbott Labour Re-elected
Hackney South and Shoreditch BC Meg Hillier Labour 27856 Jack Tinley Conservative 5726 Angus Small UKIP 3188 Lab Hold 51.63% Meg Hillier Labour Re-elected
Hammersmith BC Andy Slaughter Labour 24744 Charlie Dewhirst Conservative 16791 Richard Wood UKIP 3433 Lab Hold 16.76% Andy Slaughter Labour Re-elected
Hampstead and Kilburn BC Tulip Siddiq Labour 23250 Simon Marcus Conservative 16742 Maajid Nawaz Lib. Dem. 7486 Lab Hold 12.32% Glenda Jackson Labour Stood Down
Harrow East BC Uma Kumaran Labour 20779 Bob Blackman Conservative 19734 Aidan Powlesland UKIP 3857 Lab Gain From Con 2.18% Bob Blackman Conservative Defeated
Harrow West BC Gareth Thomas Labour 23418 Hannah David Conservative 16637 Mohammed Ali Bhatti UKIP 3569 Lab Hold 14.70% Gareth Thomas Labour Re-elected
Hayes and Harlington BC John McDonnell Labour 25796 Pearl Lewis Conservative 11963 Cliff Dixon UKIP 3103 Lab Hold 32.44% John McDonnell Labour Re-elected
Hendon BC Andrew Dismore Labour 21770 Matthew Offord Conservative 18470 Raymond Shamash UKIP 3638 Lab Gain From Con 7.15% Matthew Offord Conservative Defeated
Holborn and St Pancras BC Sir Keir Starmer Labour 29433 Will Blair Conservative 10897 Jill Fraser Lib. Dem. 6800 Lab Hold 33.92% Frank Dobson Labour Stood Down
Hornchurch and Upminster BC Angela Watkinson Conservative 27985 Paul McGeary Labour 14651 Lawrence Webb UKIP 5954 Con Hold 24.97% Angela Watkinson Conservative Re-elected
Hornsey and Wood Green BC Catherine West Labour 23434 Lynne Featherstone Lib. Dem. 17486 Suhail Rahuja Conservative 8379 Lab Gain From LD 10.77% Lynne Featherstone Lib. Dem. Defeated
Ilford North BC Lee Scott Conservative 21565 Wes Streeting Labour 18969 Philip Hyde UKIP 4295 Con Hold 5.52% Lee Scott Conservative Re-elected
Ilford South BC Michael Gapes Labour 29383 Christopher Chapman Conservative 13868 Amjad Khan UKIP 4094 Lab Hold 30.31% Mike Gapes Labour Re-elected
Islington North BC Jeremy Corbyn Labour 27453 Dr Alex Burghart Conservative 6055 Julian Gregory Lib. Dem. 4921 Lab Hold 48.03% Jeremy Corbyn Labour Re-elected
Islington South and Finsbury BC Emily Thornberry Labour 21753 Dr Mark Lim Conservative 8251 Terry Stacy Lib. Dem. 8112 Lab Hold 31.00% Emily Thornberry Labour Re-elected
Kensington BC Victoria Borwick Conservative 17678 Rod Abouharb Labour 11174 Jack Bovill UKIP 2748 Con Hold 18.50% Malcolm Rifkind Conservative Stood Down
Kingston and Surbiton BC Edward Davey Lib. Dem. 21041 James Berry Conservative 18753 Lee Godfrey Labour 9907 LD Hold 3.97% Edward Davey Lib. Dem. Re-elected
Lewisham East BC Heidi Alexander Labour 21651 Peter Fortune Conservative 9601 Julia Fletcher Lib. Dem. 5255 Lab Hold 28.88% Heidi Alexander Labour Re-elected
Lewisham West and Penge BC Jim Dowd Labour 21885 Russell Jackson Conservative 11265 Alex Feakes Lib. Dem. 5683 Lab Hold 23.58% Jim Dowd Labour Re-elected
Lewisham, Deptford BC Vicky Foxcroft Labour 25522 Bim Afolami Conservative 5389 John Coughlin Green 4261 Lab Hold 48.84% Joan Ruddock Labour Stood Down
Leyton and Wanstead BC John Cryer Labour 21045 Matthew Scott Conservative 8684 Carl Quilliam Lib. Dem. 4838 Lab Hold 30.78% John Cryer Labour Re-elected
Mitcham and Morden BC Siobhain McDonagh Labour 27389 Paul Holmes Conservative 10581 Richard Hilton UKIP 3966 Lab Hold 38.38% Siobhain McDonagh Labour Re-elected
Old Bexley and Sidcup BC James Brokenshire Conservative 26081 Ibrahim Mehmet Labour 11944 Catherine Reilly UKIP 4224 Con Hold 31.07% James Brokenshire Conservative Re-elected
Orpington BC Jo Johnson Conservative 30082 Nigel de Gruchy Labour 7496 Idham Ramadi UKIP 4759 Con Hold 46.17% Joseph Johnson Conservative Re-elected
Poplar and Limehouse BC Jim Fitzpatrick Labour 25916 Chris Wilford Conservative 14571 Nicholas McQueen UKIP 3786 Lab Hold 24.29% Jim Fitzpatrick Labour Re-elected
Putney BC Justine Greening Conservative 21434 Sheila Boswell Labour 13790 Trish Ward UKIP 2994 Con Hold 18.74% Justine Greening Conservative Re-elected
Richmond Park BC Zac Goldsmith Conservative 30158 Robin Meltzer Lib. Dem. 15902 Sachin Patel Labour 6642 Con Hold 24.05% Zac Goldsmith Conservative Re-elected
Romford BC Andrew Rosindell Conservative 26364 Sam Gould Labour 12098 Gerard Batten UKIP 5950 Con Hold 30.69% Andrew Rosindell Conservative Re-elected
Ruislip, Northwood and Pinner BC Nick Hurd Conservative 29605 Michael Borio Labour 13243 Gerard Barry UKIP 4289 Con Hold 32.59% Nick Hurd Conservative Re-elected
Streatham BC Chuka Umunna Labour 23990 Amna Ahmad Lib. Dem. 9408 Kim Caddy Conservative 8233 Lab Hold 31.13% Chuka Umunna Labour Re-elected
Sutton and Cheam BC Paul Burstow Lib. Dem. 17882 Paul Scully Conservative 17491 Emily Brothers Labour 6501 LD Hold 0.81% Paul Burstow Lib. Dem. Re-elected
Tooting BC Sadiq Khan Labour 25662 Dan Watkins Conservative 19141 Przemek Skwirczynski UKIP 3497 Lab Hold 12.87% Sadiq Khan Labour Re-elected
Tottenham BC David Lammy Labour 27590 Stefan Mrozinski Conservative 5932 Tariq Saeed UKIP 2833 Lab Hold 53.23% David Lammy Labour Re-elected
Twickenham BC Vince Cable Lib. Dem. 24728 Tania Mathias Conservative 19596 Nick Grant Labour 8210 LD Hold 8.59% Vince Cable Lib. Dem. Re-elected
Uxbridge and South Ruislip BC Boris Johnson Conservative 22540 Chris Summers Labour 13782 Jack Duffin UKIP 4624 Con Hold 19.43% John Randall Conservative Stood Down
Vauxhall BC Kate Hoey Labour 25064 James Bellis Conservative 9197 Adrian Trett Lib. Dem. 4191 Lab Hold 36.74% Kate Hoey Labour Re-elected
Walthamstow BC Stella Creasy Labour 24681 Molly Samuel-Leport Conservative 5447 Steven Cheung Lib. Dem. 5347 Lab Hold 46.91% Stella Creasy Labour Re-elected
West Ham BC Lyn Brown Labour 33245 Festus Akinbusoye Conservative 6692 Jamie McKenzie UKIP 3481 Lab Hold 56.55% Lyn Brown Labour Re-elected
Westminster North BC Karen Buck Labour 20138 Lindsey Hall Conservative 14905 Nigel Sussman UKIP 2718 Lab Hold 13.22% Karen Buck Labour Re-elected
Wimbledon BC Stephen Hammond Conservative 23483 Andrew Judge Labour 13581 Shas Sheehan Lib. Dem. 4477 Con Hold 20.89% Stephen Hammond Conservative Re-elected