Constituency Forecast (London): May 1st 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info
Barking BC Margaret Hodge Labour 28278 Mina Rahman Conservative 7961 Roger Gravett UKIP 7229 Lab Hold 44.81% Margaret Hodge Labour Re-elected
Battersea BC Jane Ellison Conservative 23676 Will Martindale Labour 19794 Christopher Howe UKIP 3160 Con Hold 7.95% Jane Ellison Conservative Re-elected
Beckenham BC Bob Stewart Conservative 28470 Marina Ahmad Labour 9818 Rob Bryant UKIP 4687 Con Hold 39.11% Bob Stewart Conservative Re-elected
Bermondsey and Old Southwark BC Neil Coyle Labour 16346 Simon Hughes Lib. Dem. 15900 Jean-Paul Floru Conservative 6987 Lab Gain From LD 1.00% Simon Hughes Lib. Dem. Defeated
Bethnal Green and Bow BC Rushanara Ali Labour 31551 Matthew Smith Conservative 8546 Pauline McQueen UKIP 4374 Lab Hold 45.35% PirateRushanara Ali Labour Stood Down
Bexleyheath and Crayford BC David Evennett Conservative 21959 Stefano Borella Labour 14093 Chris Attard UKIP 4966 Con Hold 18.22% David Evennett Conservative Re-elected
Brent Central BC Dawn Butler Labour 22308 Lauren Keith Lib. Dem. 12966 Alan Mendoza Conservative 5011 Lab Gain From LD 20.70% Sarah Teather Lib. Dem. Stood Down
Brent North BC Barry Gardiner Labour 28619 Luke Parker Conservative 16428 Alexander Alan Craig UKIP 3325 Lab Hold 23.31% Barry Gardiner Labour Re-elected
Brentford and Isleworth BC Ruth Cadbury Labour 23655 Mary Macleod Conservative 19572 Joseph Bourke Lib. Dem. 4595 Lab Gain From Con 7.56% Mary MacLeod Conservative Defeated
Bromley and Chislehurst BC Bob Neill Conservative 24512 John Courtneidge Labour 10051 Emmett Jenner UKIP 4444 Con Hold 32.84% Bob Neill Conservative Re-elected
Camberwell and Peckham BC Harriet Harman Labour 31526 Naomi Newstead Conservative 5958 Yahaya Kiyingi Lib. Dem. 3346 Lab Hold 54.80% Harriet Harman Labour Re-elected
Carshalton and Wallington BC Tom Brake Lib. Dem. 18236 Matthew Maxwell Scott Conservative 13537 Siobhan Tate Labour 6871 LD Hold 10.14% Tom Brake Lib. Dem. Re-elected
Chelsea and Fulham BC Greg Hands Conservative 24565 Alexandra Sanderson Labour 9955 Adrian Noble UKIP 2920 Con Hold 36.66% Greg Hands Conservative Re-elected
Chingford and Woodford Green BC Iain Duncan Smith Conservative 23375 Bilal Mahmood Labour 12683 Freddy Vachha UKIP 4248 Con Hold 24.80% Iain Duncan Smith Conservative Re-elected
Chipping Barnet BC Theresa Villiers Conservative 24978 Amy Trevethan Labour 15925 Victor Kaye UKIP 4258 Con Hold 17.89% Theresa Villiers Conservative Re-elected
Cities of London and Westminster BC Mark Field Conservative 19631 Nick Slingsby Labour 10577 Robert Stephenson UKIP 2742 Con Hold 24.52% Mark Field Conservative Re-elected
Croydon Central BC Sarah Jones Labour 20606 Gavin Barwell Conservative 19850 Peter Staveley UKIP 5478 Lab Gain From Con 1.51% Gavin Barwell Conservative Defeated
Croydon North BC Steve Reed Labour 33151 Vidhi Mohan Conservative 11998 Winston McKenzie UKIP 3620 Lab Hold 41.00% Steve Reed Labour Re-elected
Croydon South BC Chris Philp Conservative 28875 Emily Benn Labour 14729 Kathleen Garner UKIP 5616 Con Hold 25.12% Richard Ottaway Conservative Stood Down
Dagenham and Rainham BC Jon Cruddas Labour 20201 Julie Marson Conservative 14383 Tess Culnane British National Party 3932 Lab Hold 13.15% Jon Cruddas Labour Re-elected
Dulwich and West Norwood BC Helen Hayes Labour 25849 Resham Kotecha Conservative 10411 James Barber Lib. Dem. 5693 Lab Hold 32.02% Tessa Jowell Labour Stood Down
Ealing Central and Acton BC Rupa Huq Labour 19175 Angie Bray Conservative 17654 Jon Ball Lib. Dem. 5327 Lab Gain From Con 3.18% Angie Bray Conservative Defeated
Ealing North BC Stephen Pound Labour 27321 Thomas O'Malley Conservative 14413 Afzal Akram UKIP 3837 Lab Hold 27.07% Stephen Pound Labour Re-elected
Ealing, Southall BC Virendra Sharma Labour 25727 James Symes Conservative 12513 John Poynton UKIP 2375 Lab Hold 30.90% Virendra Sharma Labour Re-elected
East Ham BC Stephen Timms Labour 38187 Samir Jassal Conservative 7215 Daniel Oxley UKIP 2734 Lab Hold 61.49% Stephen Timms Labour Re-elected
Edmonton BC Kate Osamor Labour 23865 Gonul Daniels Conservative 11501 Neville Watson UKIP 3184 Lab Hold 30.62% Andy Love Labour Stood Down
Eltham BC Clive Efford Labour 20402 Spencer Drury Conservative 15518 Peter Whittle UKIP 4208 Lab Hold 11.64% Clive Efford Labour Re-elected
Enfield North BC Joan Ryan Labour 20318 Nick de Bois Conservative 17475 Deborah Cairns UKIP 4668 Lab Gain From Con 6.37% Nick de Bois Conservative Defeated
Enfield, Southgate BC David Burrowes Conservative 22175 Bambos Charalambous Labour 17070 David Schofield UKIP 2973 Con Hold 11.51% David Burrowes Conservative Re-elected
Erith and Thamesmead BC Teresa Pearce Labour 22550 Anna Firth Conservative 13027 Ronie Johnson UKIP 4547 Lab Hold 22.42% Teresa Pearce Labour Re-elected
Feltham and Heston BC Seema Malhotra Labour 25476 Simon Nayyar Conservative 16330 Peter Dul UKIP 4561 Lab Hold 18.84% Seema Malhotra Labour Re-elected
Finchley and Golders Green BC Mike Freer Conservative 20016 Sarah Sackman Labour 20006 Richard King UKIP 2619 Con Hold 0.02% Mike Freer Conservative Re-elected
Greenwich and Woolwich BC Matthew Pennycook Labour 24001 Matt Hartley Conservative 10245 Ryan Acty UKIP 2960 Lab Hold 33.40% Nick Raynsford Labour Stood Down
Hackney North and Stoke Newington BC Diane Abbott Labour 29382 Amy Gray Conservative 6643 Simon de Deney Lib. Dem. 4045 Lab Hold 48.94% Diane Abbott Labour Re-elected
Hackney South and Shoreditch BC Meg Hillier Labour 27800 Jack Tinley Conservative 5767 Ben Mathis Lib. Dem. 3133 Lab Hold 51.41% Meg Hillier Labour Re-elected
Hammersmith BC Andy Slaughter Labour 24679 Charlie Dewhirst Conservative 16840 Richard Wood UKIP 3367 Lab Hold 16.52% Andy Slaughter Labour Re-elected
Hampstead and Kilburn BC Tulip Siddiq Labour 23236 Simon Marcus Conservative 16772 Maajid Nawaz Lib. Dem. 7578 Lab Hold 12.24% Glenda Jackson Labour Stood Down
Harrow East BC Uma Kumaran Labour 20759 Bob Blackman Conservative 19732 Aidan Powlesland UKIP 3833 Lab Gain From Con 2.14% Bob Blackman Conservative Defeated
Harrow West BC Gareth Thomas Labour 23356 Hannah David Conservative 16685 Mohammed Ali Bhatti UKIP 3505 Lab Hold 14.47% Gareth Thomas Labour Re-elected
Hayes and Harlington BC John McDonnell Labour 25804 Pearl Lewis Conservative 12035 Cliff Dixon UKIP 3053 Lab Hold 32.29% John McDonnell Labour Re-elected
Hendon BC Andrew Dismore Labour 21768 Matthew Offord Conservative 18505 Raymond Shamash UKIP 3601 Lab Gain From Con 7.07% Matthew Offord Conservative Defeated
Holborn and St Pancras BC Sir Keir Starmer Labour 29358 Will Blair Conservative 10951 Jill Fraser Lib. Dem. 6941 Lab Hold 33.68% Frank Dobson Labour Stood Down
Hornchurch and Upminster BC Angela Watkinson Conservative 28105 Paul McGeary Labour 14605 Lawrence Webb UKIP 5893 Con Hold 25.29% Angela Watkinson Conservative Re-elected
Hornsey and Wood Green BC Catherine West Labour 23408 Lynne Featherstone Lib. Dem. 17577 Suhail Rahuja Conservative 8403 Lab Gain From LD 10.56% Lynne Featherstone Lib. Dem. Defeated
Ilford North BC Lee Scott Conservative 21670 Wes Streeting Labour 18952 Philip Hyde UKIP 4241 Con Hold 5.78% Lee Scott Conservative Re-elected
Ilford South BC Michael Gapes Labour 29314 Christopher Chapman Conservative 13921 Amjad Khan UKIP 4022 Lab Hold 30.07% Mike Gapes Labour Re-elected
Islington North BC Jeremy Corbyn Labour 27394 Dr Alex Burghart Conservative 6098 Julian Gregory Lib. Dem. 5036 Lab Hold 47.80% Jeremy Corbyn Labour Re-elected
Islington South and Finsbury BC Emily Thornberry Labour 21695 Dr Mark Lim Conservative 8294 Terry Stacy Lib. Dem. 8226 Lab Hold 30.77% Emily Thornberry Labour Re-elected
Kensington BC Victoria Borwick Conservative 17718 Rod Abouharb Labour 11123 Jack Bovill UKIP 2699 Con Hold 18.76% Malcolm Rifkind Conservative Stood Down
Kingston and Surbiton BC Edward Davey Lib. Dem. 21134 James Berry Conservative 18766 Lee Godfrey Labour 9868 LD Hold 4.11% Edward Davey Lib. Dem. Re-elected
Lewisham East BC Heidi Alexander Labour 21595 Peter Fortune Conservative 9644 Julia Fletcher Lib. Dem. 5362 Lab Hold 28.64% Heidi Alexander Labour Re-elected
Lewisham West and Penge BC Jim Dowd Labour 21823 Russell Jackson Conservative 11310 Alex Feakes Lib. Dem. 5798 Lab Hold 23.35% Jim Dowd Labour Re-elected
Lewisham, Deptford BC Vicky Foxcroft Labour 25467 Bim Afolami Conservative 5429 John Coughlin Green 4228 Lab Hold 48.61% Joan Ruddock Labour Stood Down
Leyton and Wanstead BC John Cryer Labour 20992 Matthew Scott Conservative 8723 Carl Quilliam Lib. Dem. 4941 Lab Hold 30.55% John Cryer Labour Re-elected
Mitcham and Morden BC Siobhain McDonagh Labour 27400 Paul Holmes Conservative 10650 Richard Hilton UKIP 3916 Lab Hold 38.25% Siobhain McDonagh Labour Re-elected
Old Bexley and Sidcup BC James Brokenshire Conservative 26174 Ibrahim Mehmet Labour 11895 Catherine Reilly UKIP 4165 Con Hold 31.38% James Brokenshire Conservative Re-elected
Orpington BC Jo Johnson Conservative 30138 Nigel de Gruchy Labour 7421 Idham Ramadi UKIP 4692 Con Hold 46.44% Joseph Johnson Conservative Re-elected
Poplar and Limehouse BC Jim Fitzpatrick Labour 25919 Chris Wilford Conservative 14673 Nicholas McQueen UKIP 3721 Lab Hold 24.08% Jim Fitzpatrick Labour Re-elected
Putney BC Justine Greening Conservative 21480 Sheila Boswell Labour 13732 Trish Ward UKIP 2937 Con Hold 19.00% Justine Greening Conservative Re-elected
Richmond Park BC Zac Goldsmith Conservative 30222 Robin Meltzer Lib. Dem. 16056 Sachin Patel Labour 6552 Con Hold 23.90% Zac Goldsmith Conservative Re-elected
Romford BC Andrew Rosindell Conservative 26482 Sam Gould Labour 12061 Gerard Batten UKIP 5901 Con Hold 31.03% Andrew Rosindell Conservative Re-elected
Ruislip, Northwood and Pinner BC Nick Hurd Conservative 29665 Michael Borio Labour 13168 Gerard Barry UKIP 4220 Con Hold 32.86% Nick Hurd Conservative Re-elected
Streatham BC Chuka Umunna Labour 23928 Amna Ahmad Lib. Dem. 9528 Kim Caddy Conservative 8279 Lab Hold 30.74% Chuka Umunna Labour Re-elected
Sutton and Cheam BC Paul Burstow Lib. Dem. 18025 Paul Scully Conservative 17468 Emily Brothers Labour 6446 LD Hold 1.15% Paul Burstow Lib. Dem. Re-elected
Tooting BC Sadiq Khan Labour 25657 Dan Watkins Conservative 19243 Przemek Skwirczynski UKIP 3436 Lab Hold 12.66% Sadiq Khan Labour Re-elected
Tottenham BC David Lammy Labour 27537 Stefan Mrozinski Conservative 5971 Tariq Saeed UKIP 2776 Lab Hold 53.01% David Lammy Labour Re-elected
Twickenham BC Vince Cable Lib. Dem. 24868 Tania Mathias Conservative 19667 Nick Grant Labour 8124 LD Hold 8.71% Vince Cable Lib. Dem. Re-elected
Uxbridge and South Ruislip BC Boris Johnson Conservative 22591 Chris Summers Labour 13716 Jack Duffin UKIP 4560 Con Hold 19.69% John Randall Conservative Stood Down
Vauxhall BC Kate Hoey Labour 25006 James Bellis Conservative 9240 Adrian Trett Lib. Dem. 4303 Lab Hold 36.50% Kate Hoey Labour Re-elected
Walthamstow BC Stella Creasy Labour 24628 Molly Samuel-Leport Conservative 5486 Steven Cheung Lib. Dem. 5451 Lab Hold 46.69% Stella Creasy Labour Re-elected
West Ham BC Lyn Brown Labour 33267 Festus Akinbusoye Conservative 6754 Jamie McKenzie UKIP 3423 Lab Hold 56.47% Lyn Brown Labour Re-elected
Westminster North BC Karen Buck Labour 20134 Lindsey Hall Conservative 14984 Nigel Sussman UKIP 2670 Lab Hold 13.01% Karen Buck Labour Re-elected
Wimbledon BC Stephen Hammond Conservative 23536 Andrew Judge Labour 13512 Shas Sheehan Lib. Dem. 4598 Con Hold 21.15% Stephen Hammond Conservative Re-elected