Constituency Forecast (Scotland By Majority): May 1st 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Majority% Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info
Rutherglen and Hamilton West BC 0.46% Tom Greatrex Labour 20351 Margaret Ferrier SNP 20136 Taylor Muir Conservative 4593 Lab Hold 0.46% Tom Greatrex Labour Re-elected
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk CC 0.57% Calum Kerr SNP 15085 John Lamont Conservative 14808 Michael Moore Lib. Dem. 13834 SNP Gain From LD 0.57% Michael Moore Lib. Dem. Defeated
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale CC 2.83% Emma Harper SNP 17662 David Mundell Conservative 16365 Archie Dryburgh Labour 8321 SNP Gain From Con 2.83% David Mundell Conservative Defeated
Glasgow North East BC 3.94% Willie Bain Labour 13907 Anne McLaughlin SNP 12743 Annie Wells Conservative 1556 Lab Hold 3.94% Willie Bain Labour Re-elected
Glenrothes CC 4.87% Peter Grant SNP 19746 Melanie Ward Labour 17775 Alex Stewart-Clark Conservative 2989 SNP Gain From Lab 4.87% Lindsay Roy Labour Stood Down
Coatbridge, Chryston and Bellshill BC 5.02% Phil Boswell SNP 20068 Tom Clarke Labour 17969 Mhairi Fraser Conservative 3090 SNP Gain From Lab 5.02% Tom Clarke Labour Defeated
Inverclyde CC 5.77% Ronnie Cowan SNP 16824 Iain McKenzie Labour 14661 George Jabbour Conservative 4597 SNP Gain From Lab 5.77% Iain McKenzie Labour Defeated
Dumfries and Galloway CC 6.07% Richard Arkless SNP 19584 Finlay Carson Conservative 16426 Russell Brown Labour 13869 SNP Gain From Lab 6.07% Russell Brown Labour Defeated
Edinburgh South BC 6.50% Neil Hay SNP 16617 Ian Murray Labour 13777 Miles Briggs Conservative 7372 SNP Gain From Lab 6.50% Ian Murray Labour Defeated
Kirkcaldy and Cowdenbeath CC 8.49% Roger Mullin SNP 22145 Kenny Selbie Labour 18266 Dave Dempsey Conservative 3962 SNP Gain From Lab 8.49% Gordon Brown Labour Stood Down
Orkney and Shetland CC 8.53% Alistair Carmichael Lib. Dem. 8666 Danus Skene SNP 7016 Donald Cameron Conservative 1993 LD Hold 8.53% Alistair Carmichael Lib. Dem. Re-elected
Dunfermline and West Fife CC 9.02% Douglas Chapman SNP 19794 Thomas Docherty Labour 15379 Gillian Cole-Hamilton Lib. Dem. 8995 SNP Gain From Lab 9.02% Thomas Docherty Labour Defeated
Paisley and Renfrewshire North CC 9.16% Gavin Newlands SNP 20150 Jim Sheridan Labour 16145 John Anderson Conservative 6460 SNP Gain From Lab 9.16% Jim Sheridan Labour Defeated
Glasgow North West BC 9.36% Carol Monaghan SNP 16660 John Robertson Labour 13318 Roger Lewis Conservative 3395 SNP Gain From Lab 9.36% John Robertson Labour Defeated
East Renfrewshire CC 9.88% Kirsten Oswald SNP 20720 Jim Murphy Labour 15675 David Montgomery Conservative 13104 SNP Gain From Lab 9.88% Jim Murphy Labour Defeated
Paisley and Renfrewshire South CC 12.02% Mhairi Black SNP 20796 Douglas Alexander Labour 15998 Fraser Galloway Conservative 2694 SNP Gain From Lab 12.02% Douglas Alexander Labour Defeated
Motherwell and Wishaw BC 12.37% Marion Fellows SNP 20094 Frank Roy Labour 15236 Meghan Gallacher Conservative 3050 SNP Gain From Lab 12.37% Frank Roy Labour Defeated
East Dunbartonshire CC 12.47% John Nicolson SNP 19837 Jo Swinson Lib. Dem. 13872 Amanjit Jhund Labour 7268 SNP Gain From LD 12.47% Jo Swinson Lib. Dem. Defeated
West Dunbartonshire CC 12.49% Martin Docherty SNP 21949 Gemma Doyle Labour 16652 Maurice Corry Conservative 3471 SNP Gain From Lab 12.49% Gemma Doyle Labour Defeated
Airdrie and Shotts CC 12.64% Neil Gray SNP 18074 Pamela Nash Labour 13527 Eric Holford Conservative 3204 SNP Gain From Lab 12.64% Pamela Nash Labour Defeated
Glasgow Central BC 13.46% Alison Thewliss SNP 14756 Anas Sarwar Labour 10626 Simon Bone Conservative 2208 SNP Gain From Lab 13.46% Anas Sarwar Labour Defeated
North East Fife CC 14.18% Stephen Gethins SNP 17744 Tim Brett Lib. Dem. 12073 Huw Bell Conservative 6792 SNP Gain From LD 14.18% Menzies Campbell Lib. Dem. Stood Down
Ross, Skye and Lochaber CC 14.89% Ian Blackford SNP 16998 Charles Kennedy Lib. Dem. 11821 Lindsay McCallum Conservative 2700 SNP Gain From LD 14.89% Charles Kennedy Lib. Dem. Defeated
Glasgow East BC 14.99% Natalie McGarry SNP 16845 Margaret Curran Labour 12006 Andrew Morrison Conservative 1756 SNP Gain From Lab 14.99% Margaret Curran Labour Defeated
Lanark and Hamilton East CC 15.08% Angela Crawley SNP 22339 Jimmy Hood Labour 15318 Alex Allison Conservative 7057 SNP Gain From Lab 15.08% Jim Hood Labour Defeated
West Aberdeenshire and Kincardine CC 15.35% Stuart Donaldson SNP 19242 Alexander Burnett Conservative 12312 Sir Robert Smith Lib. Dem. 9252 SNP Gain From LD 15.35% Robert Smith Lib. Dem. Defeated
Central Ayrshire CC 15.42% Philippa Whitford SNP 20329 Brian Donohoe Labour 13558 Marc Hope Conservative 9069 SNP Gain From Lab 15.42% Brian Donohoe Labour Defeated
Glasgow North BC 15.44% Patrick Grady SNP 13771 Ann McKechin Labour 9182 Martin Bartos Green 2770 SNP Gain From Lab 15.44% Ann McKechin Labour Defeated
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow CC 15.51% Lisa Cameron SNP 25350 Michael McCann Labour 17447 Graham Simpson Conservative 6661 SNP Gain From Lab 15.51% Michael McCann Labour Defeated
East Lothian CC 15.68% George Kerevan SNP 21549 Fiona O'Donnell Labour 13840 David Roach Conservative 9928 SNP Gain From Lab 15.68% Fiona O'Donnell Labour Defeated
Ayr, Carrick and Cumnock CC 15.73% Corri Wilson SNP 20819 Sandra Osborne Labour 13606 Lee Lyons Conservative 10240 SNP Gain From Lab 15.73% Sandra Osborne Labour Defeated
Edinburgh North and Leith BC 16.16% Deidre Brock SNP 20789 Mark Lazarowicz Labour 13153 Iain McGill Conservative 6804 SNP Gain From Lab 16.16% Mark Lazarowicz Labour Defeated
Kilmarnock and Loudoun CC 17.02% Alan Brown SNP 23993 Cathy Jamieson Labour 16069 Brian Whittle Conservative 6492 SNP Gain From Lab 17.02% Cathy Jamieson Labour Defeated
Edinburgh West BC 17.31% Michelle Thomson SNP 19219 Lindsay Paterson Conservative 11178 Mike Crockart Lib. Dem. 10850 SNP Gain From LD 17.31% Michael Crockart Lib. Dem. Defeated
Edinburgh South West BC 17.34% Joanna Cherry SNP 19475 Ricky Henderson Labour 11598 Gordon Lindhurst Conservative 9793 SNP Gain From Lab 17.34% Alistair Darling Labour Stood Down
Glasgow South BC 18.50% Stewart McDonald SNP 20384 Tom Harris Labour 12938 Kyle Thornton Conservative 4540 SNP Gain From Lab 18.50% Tom Harris Labour Defeated
Aberdeen South BC 18.67% Callum McCaig SNP 17374 Ross Thomson Conservative 9339 Anne Begg Labour 8822 SNP Gain From Lab 18.67% Anne Begg Labour Defeated
Linlithgow and East Falkirk CC 19.65% Martyn Day SNP 26986 Michael Connarty Labour 16875 Sandy Batho Conservative 6235 SNP Gain From Lab 19.65% Michael Connarty Labour Defeated
Glasgow South West BC 19.80% Chris Stephens SNP 17221 Ian Davidson Labour 10941 Gordon McCaskill Conservative 1921 SNP Gain From Lab 19.80% Ian Davidson Labour Defeated
Midlothian CC 19.97% Owen Thompson SNP 19580 Kenny Young Labour 11740 Michelle Ballantyne Conservative 4949 SNP Gain From Lab 19.97% David Hamilton Labour Stood Down
Caithness, Sutherland and Easter Ross CC 20.04% Paul Monaghan SNP 14348 John Thurso Lib. Dem. 8583 Alastair Graham Conservative 4094 SNP Gain From LD 20.04% John Thurso Lib. Dem. Defeated
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East CC 20.60% Stuart McDonald SNP 23010 Gregg McClymont Labour 14500 Malcolm MacKay Conservative 3155 SNP Gain From Lab 20.60% Gregg McClymont Labour Defeated
Stirling CC 20.98% Steven Paterson SNP 21685 Stephen Kerr Conservative 11854 Johanna Boyd Labour 11464 SNP Gain From Lab 20.98% Anne McGuire Labour Stood Down
Livingston CC 21.52% Hannah Bardell SNP 25393 Graeme Morrice Labour 15083 Chris Donnelly Conservative 5243 SNP Gain From Lab 21.52% Graeme Morrice Labour Defeated
Edinburgh East BC 21.58% Tommy Sheppard SNP 19512 Sheila Gilmore Labour 10907 James McMordie Conservative 4567 SNP Gain From Lab 21.58% Sheila Gilmore Labour Defeated
North Ayrshire and Arran CC 22.12% Patricia Gibson SNP 23982 Katy Clark Labour 13781 Jamie Greene Conservative 7162 SNP Gain From Lab 22.12% Katy Clark Labour Defeated
Argyll and Bute CC 23.52% Brendan O'Hara SNP 22464 Alastair Redman Conservative 11829 Alan Reid Lib. Dem. 9098 SNP Gain From LD 23.52% Alan Reid Lib. Dem. Defeated
Gordon CC 23.86% Alex Salmond SNP 24073 Christine Jardine Lib. Dem. 12391 Colin Clark Conservative 7486 SNP Gain From LD 23.86% Malcolm Bruce Lib. Dem. Stood Down
Aberdeen North BC 26.20% Kirsty Blackman SNP 20998 Richard Baker Labour 11116 Sanjoy Sen Conservative 5344 SNP Gain From Lab 26.20% Frank Doran Labour Stood Down
Falkirk CC 29.77% John McNally SNP 28792 Karen Whitefield Labour 13674 Alison Harris Conservative 5725 SNP Gain From Ind 29.77% Eric Joyce Independent
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey CC 30.16% Drew Hendry SNP 25075 Danny Alexander Lib. Dem. 10822 Edward Mountain Conservative 5722 SNP Gain From LD 30.16% Danny Alexander Lib. Dem. Defeated
Ochil and South Perthshire CC 33.39% Tasmina Ahmed-Sheikh SNP 27462 Gordon Banks Labour 10610 Luke Graham Conservative 10389 SNP Gain From Lab 33.39% Gordon Banks Labour Defeated
Dundee West BC 35.77% Chris Law SNP 22505 Michael Marra Labour 9173 Nicola Ross Conservative 3128 SNP Gain From Lab 35.77% Jim McGovern Labour Stood Down
Angus CC 36.07% Mike Weir SNP 24720 Derek Wann Conservative 11021 Calum Walker UKIP 1471 SNP Hold 36.07% Mike Weir SNP Re-elected
Perth and North Perthshire CC 37.08% Pete Wishart SNP 32003 Alexander Stewart Conservative 14092 John Myles UKIP 1207 SNP Hold 37.08% Pete Wishart SNP Re-elected
Banff and Buchan CC 41.31% Eilidh Whiteford SNP 27261 Alex Johnstone Conservative 11322 Sumon Hoque Labour 0 SNP Hold 41.31% Eilidh Whiteford SNP Re-elected
Moray CC 42.09% Angus Robertson SNP 27673 Douglas Ross Conservative 10403 Robert Scorer UKIP 2094 SNP Hold 42.09% Angus Robertson SNP Re-elected
Dundee East BC 53.27% Stewart Hosie SNP 27966 Bill Bowman Conservative 6350 Lesley Brennan Labour 4815 SNP Hold 53.27% Stewart Hosie SNP Re-elected
Na h-Eileanan an Iar CC 70.32% Angus MacNeil SNP 12170 Alasdair Morrison Labour 1818 Mark Brown Conservative 734 SNP Hold 70.32% Angus MacNeil SNP Re-elected