Constituency Forecast (London): May 6th 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info Swing Info Swing%
Barking BC Margaret Hodge Labour 29609 Mina Rahman Conservative 7475 Roger Gravett UKIP 7378 Lab Hold 48.82% Margaret Hodge Labour Re-elected Con to Lab 6.15
Battersea BC Jane Ellison Conservative 24073 Will Martindale Labour 19841 Luke Taylor Lib. Dem. 3086 Con Hold 8.52% Jane Ellison Conservative Re-elected Con to Lab 1.86
Beckenham BC Bob Stewart Conservative 27659 Marina Ahmad Labour 10930 Rob Bryant UKIP 4812 Con Hold 35.08% Bob Stewart Conservative Re-elected Con to Lab 4.17
Bermondsey and Old Southwark BC Neil Coyle Labour 17270 Simon Hughes Lib. Dem. 16350 Jean-Paul Floru Conservative 6487 Lab Gain From LD 2.04% Simon Hughes Lib. Dem. Defeated LD to Lab 10.57
Bethnal Green and Bow BC Rushanara Ali Labour 33199 Matthew Smith Conservative 7639 Pauline McQueen UKIP 4376 Lab Hold 50.38% Rushanara Ali Labour Re-elected Con to Lab 10.69
Bexleyheath and Crayford BC David Evennett Conservative 21832 Stefano Borella Labour 15214 Chris Attard UKIP 5098 Con Hold 15.33% David Evennett Conservative Re-elected Con to Lab 4.31
Brent Central BC Dawn Butler Labour 23244 Lauren Keith Lib. Dem. 13477 Alan Mendoza Conservative 4463 Lab Gain From LD 21.53% Sarah Teather Lib. Dem. Stood Down LD to Lab 12.25
Brent North BC Barry Gardiner Labour 29923 Luke Parker Conservative 15896 Alexander Alan Craig UKIP 3399 Lab Hold 26.82% Barry Gardiner Labour Re-elected Con to Lab 5.73
Brentford and Isleworth BC Ruth Cadbury Labour 24723 Mary Macleod Conservative 19023 Joseph Bourke Lib. Dem. 5142 Lab Gain From Con 10.46% Mary MacLeod Conservative Defeated Con to Lab 7.05
Bromley and Chislehurst BC Bob Neill Conservative 23727 John Courtneidge Labour 11103 Emmett Jenner UKIP 4564 Con Hold 28.66% Bob Neill Conservative Re-elected Con to Lab 4.15
Camberwell and Peckham BC Harriet Harman Labour 32666 Naomi Newstead Conservative 5372 Yahaya Kiyingi Lib. Dem. 3904 Lab Hold 58.50% Harriet Harman Labour Re-elected Con to Lab 6.17
Carshalton and Wallington BC Tom Brake Lib. Dem. 18616 Matthew Maxwell Scott Conservative 13135 Siobhan Tate Labour 7815 LD Hold 11.71% Tom Brake Lib. Dem. Re-elected Con to LD 0.13
Chelsea and Fulham BC Greg Hands Conservative 24143 Alexandra Sanderson Labour 10766 Adrian Noble UKIP 2961 Con Hold 33.56% Greg Hands Conservative Re-elected Con to Lab 4.2
Chingford and Woodford Green BC Iain Duncan Smith Conservative 22903 Bilal Mahmood Labour 13573 Freddy Vachha UKIP 4298 Con Hold 21.64% Iain Duncan Smith Conservative Re-elected Con to Lab 4.21
Chipping Barnet BC Theresa Villiers Conservative 24480 Amy Trevethan Labour 16996 Victor Kaye UKIP 4322 Con Hold 14.79% Theresa Villiers Conservative Re-elected Con to Lab 4.39
Cities of London and Westminster BC Mark Field Conservative 19227 Nick Slingsby Labour 11331 Robert Stephenson UKIP 2780 Con Hold 21.38% Mark Field Conservative Re-elected Con to Lab 4.31
Croydon Central BC Gavin Barwell Conservative 21567 Sarah Jones Labour 21197 Peter Staveley UKIP 4984 Con Hold 0.73% Gavin Barwell Conservative Re-elected Con to Lab 2.53
Croydon North BC Steve Reed Labour 34343 Vidhi Mohan Conservative 11658 Winston McKenzie UKIP 3762 Lab Hold 43.88% Steve Reed Labour Re-elected Lab to Con 2
Croydon South BC Chris Philp Conservative 28264 Emily Benn Labour 15858 Kathleen Garner UKIP 5680 Con Hold 22.03% Richard Ottaway Conservative Stood Down Con to Lab 4.43
Dagenham and Rainham BC Jon Cruddas Labour 22640 Julie Marson Conservative 14927 Peter Harris UKIP 4210 Lab Hold 17.44% Jon Cruddas Labour Re-elected Con to Lab 5.75
Dulwich and West Norwood BC Helen Hayes Labour 26873 Resham Kotecha Conservative 9822 James Barber Lib. Dem. 6257 Lab Hold 35.36% Tessa Jowell Labour Stood Down Con to Lab 5.47
Ealing Central and Acton BC Rupa Huq Labour 20118 Angie Bray Conservative 17166 Jon Ball Lib. Dem. 5802 Lab Gain From Con 6.10% Angie Bray Conservative Defeated Con to Lab 6.99
Ealing North BC Stephen Pound Labour 28657 Thomas O'Malley Conservative 14008 Afzal Akram UKIP 3932 Lab Hold 30.72% Stephen Pound Labour Re-elected Con to Lab 5.61
Ealing, Southall BC Virendra Sharma Labour 26499 James Symes Conservative 12237 John Poynton UKIP 2461 Lab Hold 33.36% Virendra Sharma Labour Re-elected Con to Lab 5.81
East Ham BC Stephen Timms Labour 39719 Samir Jassal Conservative 6671 Daniel Oxley UKIP 2811 Lab Hold 65.61% Stephen Timms Labour Re-elected Con to Lab 5.18
Edmonton BC Kate Osamor Labour 24978 Gonul Daniels Conservative 11157 Neville Watson UKIP 3262 Lab Hold 34.23% Andy Love Labour Stood Down Con to Lab 5.21
Eltham BC Clive Efford Labour 21525 Spencer Drury Conservative 15206 Peter Whittle UKIP 4304 Lab Hold 15.06% Clive Efford Labour Re-elected Con to Lab 5.55
Enfield North BC Joan Ryan Labour 21512 Nick de Bois Conservative 16928 Deborah Cairns UKIP 4745 Lab Gain From Con 10.18% Nick de Bois Conservative Defeated Con to Lab 6.99
Enfield, Southgate BC David Burrowes Conservative 21932 Bambos Charalambous Labour 18192 David Schofield UKIP 3050 Con Hold 8.43% David Burrowes Conservative Re-elected Con to Lab 4.38
Erith and Thamesmead BC Teresa Pearce Labour 23621 Anna Firth Conservative 12986 Ronie Johnson UKIP 4762 Lab Hold 25.04% Teresa Pearce Labour Re-elected Con to Lab 5.81
Feltham and Heston BC Seema Malhotra Labour 26465 Simon Nayyar Conservative 16189 Peter Dul UKIP 4739 Lab Hold 21.17% Seema Malhotra Labour Re-elected Lab to Con 2.77
Finchley and Golders Green BC Sarah Sackman Labour 20953 Mike Freer Conservative 19562 Jonathan Davies Lib. Dem. 3004 Lab Gain From Con 2.90% Mike Freer Conservative Defeated Con to Lab 7.61
Greenwich and Woolwich BC Matthew Pennycook Labour 25002 Matt Hartley Conservative 9763 Ryan Acty UKIP 3013 Lab Hold 37.00% Nick Raynsford Labour Stood Down Con to Lab 6.17
Hackney North and Stoke Newington BC Diane Abbott Labour 30410 Amy Gray Conservative 6048 Simon de Deney Lib. Dem. 4594 Lab Hold 52.43% Diane Abbott Labour Re-elected Con to Lab 5.99
Hackney South and Shoreditch BC Meg Hillier Labour 28747 Jack Tinley Conservative 5205 Ben Mathis Lib. Dem. 3640 Lab Hold 54.93% Meg Hillier Labour Re-elected Con to Lab 6.36
Hammersmith BC Andy Slaughter Labour 25317 Charlie Dewhirst Conservative 16530 Richard Wood UKIP 3464 Lab Hold 18.52% Andy Slaughter Labour Re-elected Con to Lab 5.52
Hampstead and Kilburn BC Tulip Siddiq Labour 24274 Simon Marcus Conservative 16182 Maajid Nawaz Lib. Dem. 8170 Lab Hold 15.21% Glenda Jackson Labour Stood Down Con to Lab 7.57
Harrow East BC Uma Kumaran Labour 21784 Bob Blackman Conservative 19296 Aidan Powlesland UKIP 3866 Lab Gain From Con 5.10% Bob Blackman Conservative Defeated Con to Lab 6.09
Harrow West BC Gareth Thomas Labour 24331 Hannah David Conservative 16151 Mohammed Ali Bhatti UKIP 3554 Lab Hold 17.74% Gareth Thomas Labour Re-elected Con to Lab 5.46
Hayes and Harlington BC John McDonnell Labour 26996 Pearl Lewis Conservative 11666 Cliff Dixon UKIP 3130 Lab Hold 35.95% John McDonnell Labour Re-elected Con to Lab 5.28
Hendon BC Andrew Dismore Labour 22869 Matthew Offord Conservative 18199 Raymond Shamash UKIP 3659 Lab Gain From Con 10.07% Matthew Offord Conservative Defeated Con to Lab 5.15
Holborn and St Pancras BC Sir Keir Starmer Labour 30535 Will Blair Conservative 10271 Jill Fraser Lib. Dem. 7590 Lab Hold 37.08% Frank Dobson Labour Stood Down Con to Lab 5.67
Hornchurch and Upminster BC Angela Watkinson Conservative 28581 Paul McGeary Labour 16318 Lawrence Webb UKIP 6188 Con Hold 22.97% Angela Watkinson Conservative Re-elected Con to Lab 3.85
Hornsey and Wood Green BC Catherine West Labour 24593 Lynne Featherstone Lib. Dem. 18052 Suhail Rahuja Conservative 7821 Lab Gain From LD 11.74% Lynne Featherstone Lib. Dem. Defeated LD to Lab 12.12
Ilford North BC Lee Scott Conservative 21387 Wes Streeting Labour 20149 Philip Hyde UKIP 4340 Con Hold 2.63% Lee Scott Conservative Re-elected Con to Lab 4.43
Ilford South BC Michael Gapes Labour 30428 Christopher Chapman Conservative 13299 Amjad Khan UKIP 4076 Lab Hold 33.46% Mike Gapes Labour Re-elected Con to Lab 5.71
Islington North BC Jeremy Corbyn Labour 28359 Julian Gregory Lib. Dem. 5554 Dr Alex Burghart Conservative 5537 Lab Hold 51.19% Jeremy Corbyn Labour Re-elected LD to Lab 11.68
Islington South and Finsbury BC Emily Thornberry Labour 22623 Terry Stacy Lib. Dem. 8754 Dr Mark Lim Conservative 7750 Lab Hold 31.84% Emily Thornberry Labour Re-elected LD to Lab 11.82
Kensington BC Victoria Borwick Conservative 17400 Rod Abouharb Labour 11881 Jack Bovill UKIP 2746 Con Hold 15.70% Malcolm Rifkind Conservative Stood Down Con to Lab 4.41
Kingston and Surbiton BC Edward Davey Lib. Dem. 21699 James Berry Conservative 18204 Lee Godfrey Labour 11012 LD Hold 6.00% Edward Davey Lib. Dem. Re-elected LD to Con 3.62
Lewisham East BC Heidi Alexander Labour 22181 Peter Fortune Conservative 9277 Julia Fletcher Lib. Dem. 5942 Lab Hold 30.93% Heidi Alexander Labour Re-elected Con to Lab 5.74
Lewisham West and Penge BC Jim Dowd Labour 22778 Russell Jackson Conservative 10762 Alex Feakes Lib. Dem. 6331 Lab Hold 26.69% Jim Dowd Labour Re-elected Con to Lab 5.56
Lewisham, Deptford BC Vicky Foxcroft Labour 26540 Bim Afolami Conservative 4932 Michael Bukola Lib. Dem. 3878 Lab Hold 52.42% Joan Ruddock Labour Stood Down Con to Lab 6.1
Leyton and Wanstead BC John Cryer Labour 21560 Matthew Scott Conservative 8360 Carl Quilliam Lib. Dem. 5495 Lab Hold 32.87% John Cryer Labour Re-elected Con to Lab 5.75
Mitcham and Morden BC Siobhain McDonagh Labour 28650 Paul Holmes Conservative 10242 Richard Hilton UKIP 4007 Lab Hold 42.03% Siobhain McDonagh Labour Re-elected Con to Lab 5.41
Old Bexley and Sidcup BC James Brokenshire Conservative 25727 Ibrahim Mehmet Labour 13222 Catherine Reilly UKIP 4341 Con Hold 27.49% James Brokenshire Conservative Re-elected Con to Lab 3.68
Orpington BC Jo Johnson Conservative 29325 Nigel de Gruchy Labour 8513 Peter Brooks Lib. Dem. 5148 Con Hold 42.55% Joseph Johnson Conservative Re-elected Con to Lab 4.08
Poplar and Limehouse BC Jim Fitzpatrick Labour 27458 Chris Wilford Conservative 14211 Nicholas McQueen UKIP 3830 Lab Hold 28.37% Jim Fitzpatrick Labour Re-elected Con to Lab 7.73
Putney BC Justine Greening Conservative 21037 Sheila Boswell Labour 14568 Trish Ward UKIP 2979 Con Hold 15.86% Justine Greening Conservative Re-elected Con to Lab 4.39
Richmond Park BC Zac Goldsmith Conservative 29584 Robin Meltzer Lib. Dem. 16779 Sachin Patel Labour 7686 Con Hold 21.60% Zac Goldsmith Conservative Re-elected LD to Con 7.35
Romford BC Andrew Rosindell Conservative 26276 Sam Gould Labour 13154 Gerard Batten UKIP 6028 Con Hold 28.23% Andrew Rosindell Conservative Re-elected Con to Lab 4.12
Ruislip, Northwood and Pinner BC Nick Hurd Conservative 29123 Michael Borio Labour 14198 Gerard Barry UKIP 4274 Con Hold 29.73% Nick Hurd Conservative Re-elected Con to Lab 4.12
Streatham BC Chuka Umunna Labour 24607 Amna Ahmad Lib. Dem. 10260 Kim Caddy Conservative 7832 Lab Hold 30.63% Chuka Umunna Labour Re-elected LD to Lab 11.84
Sutton and Cheam BC Paul Burstow Lib. Dem. 18352 Paul Scully Conservative 17120 Emily Brothers Labour 7439 LD Hold 2.52% Paul Burstow Lib. Dem. Re-elected LD to Con 0.4
Tooting BC Sadiq Khan Labour 26862 Dan Watkins Conservative 18754 Przemek Skwirczynski UKIP 3503 Lab Hold 16.01% Sadiq Khan Labour Re-elected Con to Lab 5.51
Tottenham BC David Lammy Labour 28945 Stefan Mrozinski Conservative 5550 Tariq Saeed UKIP 2867 Lab Hold 57.50% David Lammy Labour Re-elected Con to Lab 6.55
Twickenham BC Vince Cable Lib. Dem. 25550 Tania Mathias Conservative 19025 Nick Grant Labour 9294 LD Hold 10.92% Vince Cable Lib. Dem. Re-elected LD to Con 4.7
Uxbridge and South Ruislip BC Boris Johnson Conservative 22088 Chris Summers Labour 14653 Jack Duffin UKIP 4613 Con Hold 16.49% John Randall Conservative Stood Down Con to Lab 4.19
Vauxhall BC Kate Hoey Labour 25951 James Bellis Conservative 8700 Adrian Trett Lib. Dem. 4813 Lab Hold 39.94% Kate Hoey Labour Re-elected Con to Lab 5.85
Walthamstow BC Stella Creasy Labour 25330 Steven Cheung Lib. Dem. 6038 Molly Samuel-Leport Conservative 5064 Lab Hold 47.06% Stella Creasy Labour Re-elected LD to Lab 11.97
West Ham BC Lyn Brown Labour 35353 Festus Akinbusoye Conservative 6349 Jamie McKenzie UKIP 3578 Lab Hold 61.78% Lyn Brown Labour Re-elected Con to Lab 6.89
Westminster North BC Karen Buck Labour 21188 Lindsey Hall Conservative 14685 Nigel Sussman UKIP 2738 Lab Hold 16.42% Karen Buck Labour Re-elected Con to Lab 5.53
Wimbledon BC Stephen Hammond Conservative 23016 Andrew Judge Labour 14470 Shas Sheehan Lib. Dem. 5149 Con Hold 18.03% Stephen Hammond Conservative Re-elected Con to Lab 4.39