Constituency Forecast (Scotland): May 6th 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info Swing Info Swing%
Aberdeen North BC Kirsty Blackman SNP 19901 Richard Baker Labour 12053 Sanjoy Sen Conservative 4819 SNP Gain From Lab 20.81% Frank Doran Labour Stood Down Lab to SNP 21.49
Aberdeen South BC Callum McCaig SNP 16479 Anne Begg Labour 9303 Ross Thomson Conservative 8920 SNP Gain From Lab 16.67% Anne Begg Labour Defeated Lab to SNP 20.67
Airdrie and Shotts CC Neil Gray SNP 17473 Pamela Nash Labour 14172 Eric Holford Conservative 2837 SNP Gain From Lab 9.17% Pamela Nash Labour Defeated Lab to SNP 21.89
Angus CC Mike Weir SNP 24674 Derek Wann Conservative 10981 Calum Walker UKIP 1524 SNP Hold 36.05% Mike Weir SNP Re-elected Con to SNP 13.7
Argyll and Bute CC Brendan O'Hara SNP 21696 Alastair Redman Conservative 11477 Alan Reid Lib. Dem. 8924 SNP Gain From LD 22.60% Alan Reid Lib. Dem. Defeated LD to SNP 20.46
Ayr, Carrick and Cumnock CC Corri Wilson SNP 20075 Sandra Osborne Labour 14426 Lee Lyons Conservative 9852 SNP Gain From Lab 12.32% Sandra Osborne Labour Defeated Lab to SNP 20.71
Banff and Buchan CC Eilidh Whiteford SNP 26861 Alex Johnstone Conservative 11631 Sumon Hoque Labour 0 SNP Hold 39.57% Eilidh Whiteford SNP Re-elected Con to SNP 14.55
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk CC John Lamont Conservative 14607 Michael Moore Lib. Dem. 14288 Calum Kerr SNP 14243 Con Gain From LD 0.65% Michael Moore Lib. Dem. Defeated LD to Con 6.12
Caithness, Sutherland and Easter Ross CC Paul Monaghan SNP 13816 John Thurso Lib. Dem. 8606 Alastair Graham Conservative 3784 SNP Gain From LD 18.10% John Thurso Lib. Dem. Defeated LD to SNP 20.16
Central Ayrshire CC Philippa Whitford SNP 19808 Brian Donohoe Labour 14328 Marc Hope Conservative 8790 SNP Gain From Lab 12.48% Brian Donohoe Labour Defeated Lab to SNP 20.57
Coatbridge, Chryston and Bellshill BC Phil Boswell SNP 19300 Tom Clarke Labour 18898 Mhairi Fraser Conservative 2660 SNP Gain From Lab 0.96% Tom Clarke Labour Defeated Lab to SNP 25.36
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East CC Stuart McDonald SNP 22345 Gregg McClymont Labour 15342 Malcolm MacKay Conservative 2733 SNP Gain From Lab 16.96% Gregg McClymont Labour Defeated Lab to SNP 25.19
Dumfries and Galloway CC Richard Arkless SNP 18725 Finlay Carson Conservative 15977 Russell Brown Labour 14812 SNP Gain From Lab 5.28% Russell Brown Labour Defeated Lab to SNP 20.56
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale CC Emma Harper SNP 18151 David Mundell Conservative 14569 Archie Dryburgh Labour 7975 SNP Gain From Con 7.84% David Mundell Conservative Defeated Con to SNP 17.55
Dundee East BC Stewart Hosie SNP 27256 Lesley Brennan Labour 5931 Bill Bowman Conservative 5920 SNP Hold 52.55% Stewart Hosie SNP Re-elected Lab to SNP 24.03
Dundee West BC Chris Law SNP 21817 Michael Marra Labour 9965 Nicola Ross Conservative 2745 SNP Gain From Lab 31.80% Jim McGovern Labour Stood Down Lab to SNP 25.7
Dunfermline and West Fife CC Douglas Chapman SNP 18726 Thomas Docherty Labour 16050 Gillian Cole-Hamilton Lib. Dem. 9983 SNP Gain From Lab 5.47% Thomas Docherty Labour Defeated Lab to SNP 20.55
East Dunbartonshire CC John Nicolson SNP 18939 Jo Swinson Lib. Dem. 14228 Amanjit Jhund Labour 8141 SNP Gain From LD 9.86% Jo Swinson Lib. Dem. Defeated LD to SNP 19.01
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow CC Lisa Cameron SNP 24682 Michael McCann Labour 18289 Graham Simpson Conservative 6193 SNP Gain From Lab 12.55% Michael McCann Labour Defeated Lab to SNP 20.51
East Lothian CC George Kerevan SNP 20822 Fiona O'Donnell Labour 14607 David Roach Conservative 9559 SNP Gain From Lab 12.64% Fiona O'Donnell Labour Defeated Lab to SNP 20.59
East Renfrewshire CC Jim Murphy Labour 19168 Kirsten Oswald SNP 18934 David Montgomery Conservative 10849 Lab Hold 0.46% Jim Murphy Labour Re-elected Lab to SNP 20.73
Edinburgh East BC Tommy Sheppard SNP 18650 Sheila Gilmore Labour 11337 James McMordie Conservative 4102 SNP Gain From Lab 18.34% Sheila Gilmore Labour Defeated Lab to SNP 20.68
Edinburgh North and Leith BC Deidre Brock SNP 19865 Mark Lazarowicz Labour 13874 Iain McGill Conservative 6551 SNP Gain From Lab 12.70% Mark Lazarowicz Labour Defeated Lab to SNP 20.26
Edinburgh South BC Neil Hay SNP 15769 Ian Murray Labour 14409 Miles Briggs Conservative 7163 SNP Gain From Lab 3.12% Ian Murray Labour Defeated Lab to SNP 15.1
Edinburgh South West BC Joanna Cherry SNP 18573 Ricky Henderson Labour 12488 Gordon Lindhurst Conservative 9323 SNP Gain From Lab 13.39% Alistair Darling Labour Stood Down Lab to SNP 22.03
Edinburgh West BC Michelle Thomson SNP 18402 Lindsay Paterson Conservative 10822 Mike Crockart Lib. Dem. 10685 SNP Gain From LD 16.31% Michael Crockart Lib. Dem. Defeated LD to SNP 19.68
Falkirk CC John McNally SNP 27971 Karen Whitefield Labour 14990 Alison Harris Conservative 5192 SNP Gain From Ind 25.56% Eric Joyce Independent
Glasgow Central BC Alison Thewliss SNP 14272 Anas Sarwar Labour 11222 Cass Macgregor Green 1966 SNP Gain From Lab 9.94% Anas Sarwar Labour Defeated Lab to SNP 22.22
Glasgow East BC Natalie McGarry SNP 16307 Margaret Curran Labour 12597 Andrew Morrison Conservative 1418 SNP Gain From Lab 11.49% Margaret Curran Labour Defeated Lab to SNP 24.15
Glasgow North BC Patrick Grady SNP 13178 Ann McKechin Labour 9644 Martin Bartos Green 2760 SNP Gain From Lab 11.89% Ann McKechin Labour Defeated Lab to SNP 22.24
Glasgow North East BC Willie Bain Labour 14573 Anne McLaughlin SNP 12178 Annie Wells Conservative 1238 Lab Hold 8.12% Willie Bain Labour Re-elected Lab to SNP 23.05
Glasgow North West BC Carol Monaghan SNP 16087 John Robertson Labour 14024 Roger Lewis Conservative 3042 SNP Gain From Lab 5.78% John Robertson Labour Defeated Lab to SNP 22.28
Glasgow South BC Stewart McDonald SNP 19717 Tom Harris Labour 13678 Kyle Thornton Conservative 4141 SNP Gain From Lab 15.01% Tom Harris Labour Defeated Lab to SNP 23.29
Glasgow South West BC Chris Stephens SNP 16592 Ian Davidson Labour 11560 Gordon McCaskill Conservative 1735 SNP Gain From Lab 15.90% Ian Davidson Labour Defeated Lab to SNP 31.03
Glenrothes CC Peter Grant SNP 19029 Melanie Ward Labour 18946 Alex Stewart-Clark Conservative 2535 SNP Gain From Lab 0.20% Lindsay Roy Labour Stood Down Lab to SNP 20.41
Gordon CC Alex Salmond SNP 23212 Christine Jardine Lib. Dem. 12959 Colin Clark Conservative 7015 SNP Gain From LD 20.94% Malcolm Bruce Lib. Dem. Stood Down LD to SNP 17.39
Inverclyde CC Ronnie Cowan SNP 16356 Iain McKenzie Labour 15431 George Jabbour Conservative 4260 SNP Gain From Lab 2.47% Iain McKenzie Labour Defeated Lab to SNP 11.62
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey CC Drew Hendry SNP 24222 Danny Alexander Lib. Dem. 11147 Edward Mountain Conservative 5253 SNP Gain From LD 27.66% Danny Alexander Lib. Dem. Defeated LD to SNP 24.84
Kilmarnock and Loudoun CC Alan Brown SNP 23541 Cathy Jamieson Labour 16903 Brian Whittle Conservative 6117 SNP Gain From Lab 14.26% Cathy Jamieson Labour Defeated Lab to SNP 20.42
Kirkcaldy and Cowdenbeath CC Roger Mullin SNP 21276 Kenny Selbie Labour 19280 Dave Dempsey Conservative 3485 SNP Gain From Lab 4.37% Gordon Brown Labour Stood Down Lab to SNP 27.3
Lanark and Hamilton East CC Angela Crawley SNP 21819 Jimmy Hood Labour 16162 Alex Allison Conservative 6687 SNP Gain From Lab 12.15% Jim Hood Labour Defeated Lab to SNP 20.55
Linlithgow and East Falkirk CC Martyn Day SNP 26481 Michael Connarty Labour 17808 Sandy Batho Conservative 5776 SNP Gain From Lab 16.85% Michael Connarty Labour Defeated Lab to SNP 20.63
Livingston CC Hannah Bardell SNP 24930 Graeme Morrice Labour 15934 Chris Donnelly Conservative 4800 SNP Gain From Lab 18.77% Graeme Morrice Labour Defeated Lab to SNP 20.65
Midlothian CC Owen Thompson SNP 18699 Kenny Young Labour 12768 Michelle Ballantyne Conservative 4484 SNP Gain From Lab 15.11% David Hamilton Labour Stood Down Lab to SNP 20.74
Moray CC Angus Robertson SNP 27659 Douglas Ross Conservative 10300 Robert Scorer UKIP 2172 SNP Hold 42.30% Angus Robertson SNP Re-elected Con to SNP 14.34
Motherwell and Wishaw BC Marion Fellows SNP 19433 Frank Roy Labour 16031 Meghan Gallacher Conservative 2663 SNP Gain From Lab 8.66% Frank Roy Labour Defeated Lab to SNP 25.81
Na h-Eileanan an Iar CC Angus MacNeil SNP 11923 Alasdair Morrison Labour 2255 Mark Brown Conservative 545 SNP Hold 65.67% Angus MacNeil SNP Re-elected Lab to SNP 26.43
North Ayrshire and Arran CC Patricia Gibson SNP 23540 Katy Clark Labour 14551 Jamie Greene Conservative 6808 SNP Gain From Lab 19.49% Katy Clark Labour Defeated Lab to SNP 20.47
North East Fife CC Stephen Gethins SNP 16937 Tim Brett Lib. Dem. 12473 Huw Bell Conservative 6579 SNP Gain From LD 11.19% Menzies Campbell Lib. Dem. Stood Down LD to SNP 20.67
Ochil and South Perthshire CC Tasmina Ahmed-Sheikh SNP 27010 Gordon Banks Labour 11321 Luke Graham Conservative 10076 SNP Gain From Lab 31.08% Gordon Banks Labour Defeated Lab to SNP 20.68
Orkney and Shetland CC Alistair Carmichael Lib. Dem. 9135 Danus Skene SNP 6696 Donald Cameron Conservative 1807 LD Hold 12.61% Alistair Carmichael Lib. Dem. Re-elected LD to SNP 19.41
Paisley and Renfrewshire North CC Gavin Newlands SNP 19629 Jim Sheridan Labour 16994 John Anderson Conservative 6106 SNP Gain From Lab 6.03% Jim Sheridan Labour Defeated Lab to SNP 20.49
Paisley and Renfrewshire South CC Mhairi Black SNP 19944 Douglas Alexander Labour 16645 Fraser Galloway Conservative 2463 SNP Gain From Lab 8.28% Douglas Alexander Labour Defeated Lab to SNP 24.91
Perth and North Perthshire CC Pete Wishart SNP 31964 Alexander Stewart Conservative 14044 John Myles UKIP 1250 SNP Hold 37.10% Pete Wishart SNP Re-elected Con to SNP 14.01
Ross, Skye and Lochaber CC Ian Blackford SNP 16343 Charles Kennedy Lib. Dem. 12185 Lindsay McCallum Conservative 2512 SNP Gain From LD 11.99% Charles Kennedy Lib. Dem. Defeated LD to SNP 24.75
Rutherglen and Hamilton West BC Tom Greatrex Labour 21387 Margaret Ferrier SNP 19512 Taylor Muir Conservative 4137 Lab Hold 3.99% Tom Greatrex Labour Re-elected Lab to SNP 20.36
Stirling CC Steven Paterson SNP 20773 Johanna Boyd Labour 12758 Stephen Kerr Conservative 11433 SNP Gain From Lab 17.11% Anne McGuire Labour Stood Down Lab to SNP 20.79
West Aberdeenshire and Kincardine CC Stuart Donaldson SNP 18580 Alexander Burnett Conservative 11995 Sir Robert Smith Lib. Dem. 9589 SNP Gain From LD 14.58% Robert Smith Lib. Dem. Defeated LD to SNP 21.32
West Dunbartonshire CC Martin Docherty SNP 21248 Gemma Doyle Labour 17544 Maurice Corry Conservative 3025 SNP Gain From Lab 8.73% Gemma Doyle Labour Defeated Lab to SNP 24.96