Constituency Forecast (UK): May 6th 2015.
Constituencies: UK   Scotland   Scotland (by maj)   Wales   London
Percentages: Main Party Percentages In Every Constituency
Maps: UK   Scotland   Wales   London   E England   SW England   SE England   NW England   NE England   West Midlands   East Midlands   Yorks and Humberside   Gains   Losses   Swing   2nd
Latest: Latest UK-Elect forecast   UK-Elect Home Page

Constituency Region Candidate 1 Party 1 Votes 1 Candidate 2 Party 2 Votes 2 Candidate 3 Party 3 Votes 3 Gain Info Majority% Prev Winner Prev Win Party Incumbency Info Swing Info Swing%
Aberavon CC Wales Stephen Kinnock Labour 17903 Edward Yi He Conservative 4314 Peter Bush UKIP 4120 Lab Hold 43.89% Hywel Francis Labour Stood Down Con to Lab 3.11
Aberconwy CC Wales Guto Bebb Conservative 11039 Mary Wimbury Labour 7686 Dafydd Meurig Plaid Cymru 5590 Con Hold 11.19% Guto Bebb Conservative Re-elected Con to Lab 0.08
Aberdeen North BC Scotland Kirsty Blackman SNP 19901 Richard Baker Labour 12053 Sanjoy Sen Conservative 4819 SNP Gain From Lab 20.81% Frank Doran Labour Stood Down Lab to SNP 21.49
Aberdeen South BC Scotland Callum McCaig SNP 16479 Anne Begg Labour 9303 Ross Thomson Conservative 8920 SNP Gain From Lab 16.67% Anne Begg Labour Defeated Lab to SNP 20.67
Airdrie and Shotts CC Scotland Neil Gray SNP 17473 Pamela Nash Labour 14172 Eric Holford Conservative 2837 SNP Gain From Lab 9.17% Pamela Nash Labour Defeated Lab to SNP 21.89
Aldershot BC South East England Gerald Howarth Conservative 20071 Alan Hilliar Lib. Dem. 8726 Gary Puffett Labour 7533 Con Hold 25.00% Gerald Howarth Conservative Re-elected LD to Con 6.34
Aldridge-Brownhills BC West Midlands Wendy Morton Conservative 21801 John Fisher Labour 9357 Anthony Thompson UKIP 3528 Con Hold 32.20% Richard Shepherd Conservative Stood Down Con to Lab 3.65
Altrincham and Sale West BC North West England Graham Brady Conservative 22453 James Wright Labour 13135 Chris Frost UKIP 6034 Con Hold 18.86% Graham Brady Conservative Re-elected Con to Lab 3.83
Alyn and Deeside CC Wales Mark Tami Labour 17079 Laura Knightly Conservative 12653 Blair Smillie UKIP 5329 Lab Hold 11.09% Mark Tami Labour Re-elected Con to Lab 1.89
Amber Valley CC East Midlands Kevin Gillott Labour 18493 Nigel Mills Conservative 16845 Stuart Bent UKIP 7611 Lab Gain From Con 3.59% Nigel Mills Conservative Defeated Con to Lab 2.38
Angus CC Scotland Mike Weir SNP 24674 Derek Wann Conservative 10981 Calum Walker UKIP 1524 SNP Hold 36.05% Mike Weir SNP Re-elected Con to SNP 13.7
Arfon CC Wales Hywel Williams Plaid Cymru 10526 Alun Pugh Labour 8382 Anwen Barry Conservative 4152 PC Hold 8.22% Hywel Williams Plaid Cymru Re-elected Lab to PC 1.32
Argyll and Bute CC Scotland Brendan O'Hara SNP 21696 Alastair Redman Conservative 11477 Alan Reid Lib. Dem. 8924 SNP Gain From LD 22.60% Alan Reid Lib. Dem. Defeated LD to SNP 20.46
Arundel and South Downs CC South East England Nick Herbert Conservative 30396 Peter Grace UKIP 8250 Christopher Wellbelove Labour 7132 Con Hold 39.56% Nick Herbert Conservative Re-elected Con to UKIP 6.27
Ashfield CC East Midlands Gloria De Piero Labour 21307 Philip Smith Lib. Dem. 9699 Helen Harrison Conservative 9582 Lab Hold 24.08% Gloria De Piero Labour Re-elected LD to Lab 11.84
Ashford CC South East England Damian Green Conservative 27962 Brendan Chilton Labour 11494 Gerald O'Brien UKIP 7510 Con Hold 29.84% Damian Green Conservative Re-elected Con to Lab 3.81
Ashton-under-Lyne BC North West England Angela Rayner Labour 21300 Tracy Sutton Conservative 7922 Maurice Jackson UKIP 6852 Lab Hold 34.81% David Heyes Labour Stood Down Con to Lab 5.57
Aylesbury CC South East England David Lidington Conservative 25886 Will Cass Labour 8888 Chris Adams UKIP 8437 Con Hold 31.97% David Lidington Conservative Re-elected Con to Lab 3.8
Ayr, Carrick and Cumnock CC Scotland Corri Wilson SNP 20075 Sandra Osborne Labour 14426 Lee Lyons Conservative 9852 SNP Gain From Lab 12.32% Sandra Osborne Labour Defeated Lab to SNP 20.71
Banbury CC South East England Victoria Prentis Conservative 28008 Sean Woodcock Labour 13239 Dickie Bird UKIP 7978 Con Hold 26.26% Tony Baldry Conservative Stood Down Con to Lab 3.7
Banff and Buchan CC Scotland Eilidh Whiteford SNP 26861 Alex Johnstone Conservative 11631 Sumon Hoque Labour 0 SNP Hold 39.57% Eilidh Whiteford SNP Re-elected Con to SNP 14.55
Barking BC London Margaret Hodge Labour 29609 Mina Rahman Conservative 7475 Roger Gravett UKIP 7378 Lab Hold 48.82% Margaret Hodge Labour Re-elected Con to Lab 6.15
Barnsley Central BC Yorkshire and Humberside Dan Jarvis Labour 21410 Lee Hunter UKIP 7427 Kay Carter Conservative 5097 Lab Hold 37.79% Dan Jarvis Labour Re-elected Lab to UKIP 5.41
Barnsley East CC Yorkshire and Humberside Michael Dugher Labour 23772 Robert Graham Swiffen UKIP 8137 Katharine Harborne Conservative 5351 Lab Hold 40.73% Michael Dugher Labour Re-elected Lab to UKIP 0.9
Barrow and Furness CC North West England John Woodcock Labour 22648 Simon Fell Conservative 13371 Nigel Cecil UKIP 5046 Lab Hold 21.02% John Woodcock Labour Re-elected Con to Lab 4.61
Basildon and Billericay BC Eastern England John Baron Conservative 22309 Gavin Callaghan Labour 12358 George Konstantinidis UKIP 6897 Con Hold 23.94% John Baron Conservative Re-elected Con to Lab 2.87
Basingstoke BC South East England Maria Miller Conservative 25449 Dr Paul Harvey Labour 13303 Alan Stone UKIP 7119 Con Hold 23.98% Maria Miller Conservative Re-elected Con to Lab 3.08
Bassetlaw CC East Midlands John Mann Labour 26728 Sarah Downes Conservative 13949 Dave Scott UKIP 6054 Lab Hold 25.78% John Mann Labour Re-elected Con to Lab 4.6
Bath BC South West England Steve Bradley Lib. Dem. 20718 Ben Howlett Conservative 12339 Ollie Middleton Labour 5097 LD Hold 17.79% Don Foster Lib. Dem. Stood Down LD to Con 3.72
Batley and Spen BC Yorkshire and Humberside Jo Cox Labour 25206 Imtiaz Ameen Conservative 15327 Aleks Lukic UKIP 6723 Lab Hold 19.33% Mike Wood Labour Stood Down Con to Lab 5.35
Battersea BC London Jane Ellison Conservative 24073 Will Martindale Labour 19841 Luke Taylor Lib. Dem. 3086 Con Hold 8.52% Jane Ellison Conservative Re-elected Con to Lab 1.86
Beaconsfield CC South East England Dominic Grieve Conservative 30632 Tony Clements Labour 8411 Tim Scott UKIP 7452 Con Hold 42.33% Dominic Grieve Conservative Re-elected Con to Lab 3.52
Beckenham BC London Bob Stewart Conservative 27659 Marina Ahmad Labour 10930 Rob Bryant UKIP 4812 Con Hold 35.08% Bob Stewart Conservative Re-elected Con to Lab 4.17
Bedford BC Eastern England Patrick Hall Labour 17605 Richard Fuller Conservative 15643 Charlie Smith UKIP 5785 Lab Gain From Con 4.34% Richard Fuller Conservative Defeated Con to Lab 3.67
Belfast East BC Northern Ireland Gavin Robinson DUP 16637 Naomi Long Alliance (NI) 16387 Niall Ó Donnghaile Sinn Fein 633 DUP Gain From Alliance 0.72% Naomi Long Alliance (NI) Defeated Alliance to DUP 2.58
Belfast North BC Northern Ireland Nigel Dodds DUP 16832 Gerry Kelly Sinn Fein 13557 Alban Maginness SDLP 4532 DUP Hold 8.85% Nigel Dodds DUP Re-elected SF to DUP 1.42
Belfast South BC Northern Ireland Alasdair McDonnell SDLP 14420 Jonathan Bell DUP 7722 Rodney McCune UUP 5618 SDLP Hold 19.59% Alasdair McDonnell SDLP Re-elected DUP to SDLP 1.13
Belfast West BC Northern Ireland Paul Maskey Sinn Fein 23963 Alex Attwood SDLP 5031 Frank McCoubrey DUP 1836 SF Hold 58.91% Paul Maskey Sinn Fein Re-elected SDLP to SF 0.87
Bermondsey and Old Southwark BC London Neil Coyle Labour 17270 Simon Hughes Lib. Dem. 16350 Jean-Paul Floru Conservative 6487 Lab Gain From LD 2.04% Simon Hughes Lib. Dem. Defeated LD to Lab 10.57
Berwick-upon-Tweed CC North East England Anne-Marie Trevelyan Conservative 12754 Julie Pörksen Lib. Dem. 12285 Scott Dickinson Labour 6347 Con Gain From LD 1.21% Alan Beith Lib. Dem. Stood Down LD to Con 4.11
Berwickshire, Roxburgh and Selkirk CC Scotland John Lamont Conservative 14607 Michael Moore Lib. Dem. 14288 Calum Kerr SNP 14243 Con Gain From LD 0.65% Michael Moore Lib. Dem. Defeated LD to Con 6.12
Bethnal Green and Bow BC London Rushanara Ali Labour 33199 Matthew Smith Conservative 7639 Pauline McQueen UKIP 4376 Lab Hold 50.38% Rushanara Ali Labour Re-elected Con to Lab 10.69
Beverley and Holderness CC Yorkshire and Humberside Graham Stuart Conservative 23768 Margaret Pinder Labour 13773 Gary Shores UKIP 7894 Con Hold 18.79% Graham Stuart Conservative Re-elected Con to Lab 3.61
Bexhill and Battle CC South East England Huw Merriman Conservative 28136 Michelle Thew Labour 9425 Rachel Sadler Lib. Dem. 7213 Con Hold 34.27% Greg Barker Conservative Stood Down Con to Lab 2.67
Bexleyheath and Crayford BC London David Evennett Conservative 21832 Stefano Borella Labour 15214 Chris Attard UKIP 5098 Con Hold 15.33% David Evennett Conservative Re-elected Con to Lab 4.31
Birkenhead BC North West England Frank Field Labour 24026 Clark Vasey Conservative 4993 Wayne Harling UKIP 3197 Lab Hold 53.88% Frank Field Labour Re-elected Con to Lab 5.15
Birmingham, Edgbaston BC West Midlands Gisela Stuart Labour 19679 Luke Evans Conservative 13690 Graham Short UKIP 4896 Lab Hold 14.36% Gisela Stuart Labour Re-elected Con to Lab 5.65
Birmingham, Erdington BC West Midlands Jack Dromey Labour 17554 Robert Alden Conservative 10401 Andrew Garcarz UKIP 5213 Lab Hold 20.12% Jack Dromey Labour Re-elected Con to Lab 5.45
Birmingham, Hall Green BC West Midlands Roger Godsiff Labour 23935 Rashpal Mondair UKIP 6924 James Bird Conservative 6510 Lab Hold 34.91% Roger Godsiff Labour Re-elected UKIP to Lab 1.97
Birmingham, Hodge Hill BC West Midlands Liam Byrne Labour 25456 Albert Duffen UKIP 5993 Phil Bennion Lib. Dem. 5365 Lab Hold 45.82% Liam Byrne Labour Re-elected Lab to UKIP 2.24
Birmingham, Ladywood BC West Midlands Shabana Mahmood Labour 21905 Shazad Iqbal Lib. Dem. 4241 Clair Braund UKIP 4151 Lab Hold 49.29% Shabana Mahmood Labour Re-elected LD to Lab 10.55
Birmingham, Northfield BC West Midlands Richard Burden Labour 19744 Rachel Maclean Conservative 12535 Keith Rowe UKIP 6533 Lab Hold 17.24% Richard Burden Labour Re-elected Con to Lab 5.29
Birmingham, Perry Barr BC West Midlands Khalid Mahmood Labour 24007 Charlotte Hodivala Conservative 7133 Harjinder Singh UKIP 5630 Lab Hold 40.13% Khalid Mahmood Labour Re-elected Con to Lab 5.58
Birmingham, Selly Oak BC West Midlands Steve McCabe Labour 20909 Alex Boulter Conservative 12571 Steven Brookes UKIP 6415 Lab Hold 17.91% Steve McCabe Labour Re-elected Con to Lab 5.21
Birmingham, Yardley BC West Midlands Jess Phillips Labour 13813 John Hemming Lib. Dem. 13611 Paul Clayton UKIP 6526 Lab Gain From LD 0.49% John Hemming Lib. Dem. Defeated LD to Lab 3.92
Bishop Auckland CC North East England Helen Goodman Labour 19629 Christopher Adams Conservative 9570 Rhys Burriss UKIP 6335 Lab Hold 24.45% Helen Goodman Labour Re-elected Con to Lab 5.88
Blackburn BC North West England Kate Hollern Labour 27429 Bob Eastwood Conservative 11088 Dayle Taylor UKIP 6981 Lab Hold 35.92% Jack Straw Labour Stood Down Con to Lab 7.13
Blackley and Broughton BC North West England Graham Stringer Labour 21605 Martin Power UKIP 5543 Michelle Tanfield-Johnson Conservative 4902 Lab Hold 46.96% Graham Stringer Labour Re-elected Lab to UKIP 2.35
Blackpool North and Cleveleys BC North West England Paul Maynard Conservative 17481 Sam Rushworth Labour 15370 Simon Noble UKIP 5650 Con Hold 5.09% Paul Maynard Conservative Re-elected Con to Lab 0.1
Blackpool South BC North West England Gordon Marsden Labour 16575 Peter Anthony Conservative 11119 Peter Wood UKIP 5373 Lab Hold 15.50% Gordon Marsden Labour Re-elected Con to Lab 5.12
Blaenau Gwent CC Wales Nick Smith Labour 22074 Susan Boucher UKIP 4823 Tracey West Conservative 2313 Lab Hold 53.24% Nick Smith Labour Re-elected UKIP to Lab 1.18
Blaydon BC North East England Dave Anderson Labour 25367 Jonathan Wallace Lib. Dem. 6324 Mark Bell UKIP 5346 Lab Hold 42.40% Dave Anderson Labour Re-elected LD to Lab 11.05
Blyth Valley BC North East England Ronnie Campbell Labour 20269 Barry Elliott UKIP 6352 Greg Munro Conservative 4820 Lab Hold 36.08% Ronnie Campbell Labour Re-elected Lab to UKIP 2.04
Bognor Regis and Littlehampton CC South East England Nick Gibb Conservative 23035 Alan Butcher Labour 8741 Graham Jones UKIP 8449 Con Hold 30.50% Nick Gibb Conservative Re-elected Con to Lab 3.43
Bolsover CC East Midlands Dennis Skinner Labour 26686 Peter Bedford Conservative 9584 Ray Calladine UKIP 7719 Lab Hold 38.88% Dennis Skinner Labour Re-elected Con to Lab 6.73
Bolton North East BC North West England David Crausby Labour 21702 James Daly Conservative 13445 Harry Lamb UKIP 5612 Lab Hold 19.08% David Crausby Labour Re-elected Con to Lab 4.82
Bolton South East BC North West England Yasmin Qureshi Labour 21570 Musdair Dean Conservative 8536 Jeff Armstrong UKIP 6365 Lab Hold 32.91% Yasmin Qureshi Labour Re-elected Con to Lab 5.55
Bolton West CC North West England Julie Hilling Labour 21434 Christopher Green Conservative 16399 Bob Horsefield UKIP 7721 Lab Hold 10.57% Julie Hilling Labour Re-elected Con to Lab 5.19
Bootle BC North West England Peter Dowd Labour 30173 Paul Nuttall UKIP 6847 Lisa Tallis Green 2498 Lab Hold 56.51% Joe Benton Labour Stood Down Lab to UKIP 1.92
Boston and Skegness CC East Midlands Matt Warman Conservative 18465 Robin Hunter-Clarke UKIP 12649 Paul Kenny Labour 8523 Con Hold 13.28% Mark Simmonds Conservative Stood Down Con to UKIP 13.35
Bosworth CC East Midlands David Tredinnick Conservative 23493 Chris Kealey Labour 12114 Michael Mullaney Lib. Dem. 10655 Con Hold 20.96% David Tredinnick Conservative Re-elected Con to Lab 2.84
Bournemouth East BC South West England Tobias Ellwood Conservative 19896 Peter Stokes Labour 7696 David Hughes UKIP 7061 Con Hold 27.71% Tobias Ellwood Conservative Re-elected Con to Lab 3.73
Bournemouth West BC South West England Conor Burns Conservative 17541 David Stokes Labour 7982 Martin Houlden UKIP 6853 Con Hold 22.94% Conor Burns Conservative Re-elected Con to Lab 3.7
Bracknell CC South East England Phillip Lee Conservative 25854 James Walsh Labour 11067 Richard Thomas UKIP 7752 Con Hold 28.36% Phillip Lee Conservative Re-elected Con to Lab 3.63
Bradford East BC Yorkshire and Humberside Imran Hussain Labour 15734 David Ward Lib. Dem. 9706 Iftikhar Ahmed Conservative 8141 Lab Gain From LD 14.90% David Ward Lib. Dem. Defeated LD to Lab 7.9
Bradford South BC Yorkshire and Humberside Judith Cummins Labour 18508 Tanya Graham Conservative 9696 Jason Smith UKIP 6398 Lab Hold 23.19% Gerry Sutcliffe Labour Stood Down Con to Lab 5.51
Bradford West BC Yorkshire and Humberside Naz Shah Labour 20162 George Grant Conservative 10716 Harry Boota UKIP 5175 Lab Gain From Respect 23.28% George Galloway Respect Defeated Respect to Lab 38.85
Braintree CC Eastern England James Cleverly Conservative 24663 Malcolm Fincken Labour 12067 Richard Bingley UKIP 7072 Con Hold 25.60% Brooks Newmark Conservative Stood Down Con to Lab 3.58
Brecon and Radnorshire CC Wales Roger Williams Lib. Dem. 13111 Chris Davies Conservative 12155 Matthew Dorrance Labour 5656 LD Hold 2.44% Roger Williams Lib. Dem. Re-elected LD to Con 3.6
Brent Central BC London Dawn Butler Labour 23244 Lauren Keith Lib. Dem. 13477 Alan Mendoza Conservative 4463 Lab Gain From LD 21.53% Sarah Teather Lib. Dem. Stood Down LD to Lab 12.25
Brent North BC London Barry Gardiner Labour 29923 Luke Parker Conservative 15896 Alexander Alan Craig UKIP 3399 Lab Hold 26.82% Barry Gardiner Labour Re-elected Con to Lab 5.73
Brentford and Isleworth BC London Ruth Cadbury Labour 24723 Mary Macleod Conservative 19023 Joseph Bourke Lib. Dem. 5142 Lab Gain From Con 10.46% Mary MacLeod Conservative Defeated Con to Lab 7.05
Brentwood and Ongar CC Eastern England Eric Pickles Conservative 27883 Mick McGough UKIP 7577 Liam Preston Labour 7301 Con Hold 40.13% Eric Pickles Conservative Re-elected Con to UKIP 6.38
Bridgend CC Wales Madeleine Moon Labour 15074 Meirion Jenkins Conservative 11386 Caroline Jones UKIP 4779 Lab Hold 9.62% Madeleine Moon Labour Re-elected Con to Lab 1.86
Bridgwater and West Somerset CC South West England Ian Liddell-Grainger Conservative 23173 Michael Lerry Labour 11800 Stephen Fitzgerald UKIP 8330 Con Hold 20.87% Ian Liddell-Grainger Conservative Re-elected Con to Lab 3.64
Brigg and Goole CC Yorkshire and Humberside Andrew Percy Conservative 18640 Jacky Crawford Labour 16238 David Jeffreys UKIP 6416 Con Hold 5.47% Andrew Percy Conservative Re-elected Con to Lab 3.13
Brighton, Kemptown BC South East England Nancy Platts Labour 16238 Simon Kirby Conservative 15156 Ian Buchanan UKIP 4770 Lab Gain From Con 2.52% Simon Kirby Conservative Defeated Con to Lab 2.82
Brighton, Pavilion BC South East England Caroline Lucas Green 20934 Purna Sen Labour 15059 Clarence Mitchell Conservative 10649 Grn Hold 11.17% Caroline Lucas Green Re-elected Lab to Grn 4.38
Bristol East BC South West England Kerry McCarthy Labour 19503 Theodora Clarke Conservative 10994 James McMurray UKIP 6807 Lab Hold 18.90% Kerry McCarthy Labour Re-elected Con to Lab 5.32
Bristol North West BC South West England Charlotte Leslie Conservative 21723 Darren Jones Labour 17177 Clare Campion-Smith Lib. Dem. 5495 Con Hold 8.84% Charlotte Leslie Conservative Re-elected Con to Lab 1.6
Bristol South BC South West England Karin Smyth Labour 21829 Isobel Grant Conservative 9062 Steve Wood UKIP 6727 Lab Hold 26.39% Dawn Primarolo Labour Stood Down Con to Lab 5.43
Bristol West BC South West England Thangam Debbonaire Labour 20929 Stephen Williams Lib. Dem. 13308 Darren Hall Green 12879 Lab Gain From LD 13.47% Stephen Williams Lib. Dem. Defeated LD to Lab 17
Broadland CC Eastern England Keith Simpson Conservative 22683 Chris Jones Labour 9541 Steve Riley Lib. Dem. 8883 Con Hold 24.95% Keith Simpson Conservative Re-elected Con to Lab 3.71
Bromley and Chislehurst BC London Bob Neill Conservative 23727 John Courtneidge Labour 11103 Emmett Jenner UKIP 4564 Con Hold 28.66% Bob Neill Conservative Re-elected Con to Lab 4.15
Bromsgrove CC West Midlands Sajid Javid Conservative 22384 Tom Ebbutt Labour 14480 Stuart Cross UKIP 9274 Con Hold 15.31% Sajid Javid Conservative Re-elected Con to Lab 3.3
Broxbourne BC Eastern England Charles Walker Conservative 25615 Edward Robinson Labour 10080 David Platt UKIP 7212 Con Hold 34.02% Charles Walker Conservative Re-elected Con to Lab 3.58
Broxtowe CC East Midlands Nick Palmer Labour 21632 Anna Soubry Conservative 18850 Frank Dunne UKIP 7293 Lab Gain From Con 5.28% Anna Soubry Conservative Defeated Con to Lab 3.01
Buckingham CC South East England John Bercow Speaker 28362 Dave Fowler UKIP 16424 Alan Francis Green 3550 Speaker Hold 24.70% John Bercow Speaker Re-elected Speaker to UKIP 2.61
Burnley BC North West England Julie Cooper Labour 16862 Gordon Birtwistle Lib. Dem. 11549 Tom Commis UKIP 8685 Lab Gain From LD 12.63% Gordon Birtwistle Lib. Dem. Defeated LD to Lab 8.49
Burton CC West Midlands Andrew Griffiths Conservative 21383 Jon Wheale Labour 18159 Mike Green UKIP 7237 Con Hold 6.47% Andrew Griffiths Conservative Re-elected Con to Lab 3.09
Bury North BC North West England James Frith Labour 18189 David Nuttall Conservative 16355 Ian Henderson UKIP 6862 Lab Gain From Con 4.06% David Nuttall Conservative Defeated Con to Lab 4.52
Bury South BC North West England Ivan Lewis Labour 22698 Daniel Critchlow Conservative 14349 Seamus Martin UKIP 6444 Lab Hold 17.30% Ivan Lewis Labour Re-elected Con to Lab 5.24
Bury St Edmunds CC Eastern England Jo Churchill Conservative 25846 William Edwards Labour 12208 John Howlett UKIP 8324 Con Hold 23.22% David Ruffley Conservative Stood Down Con to Lab 3.82
Caerphilly CC Wales Wayne David Labour 18728 Rebecca Newton Plaid Cymru 7007 Leo Docherty Conservative 6311 Lab Hold 30.29% Wayne David Labour Re-elected PC to Lab 1.04
Caithness, Sutherland and Easter Ross CC Scotland Paul Monaghan SNP 13816 John Thurso Lib. Dem. 8606 Alastair Graham Conservative 3784 SNP Gain From LD 18.10% John Thurso Lib. Dem. Defeated LD to SNP 20.16
Calder Valley CC Yorkshire and Humberside Craig Whittaker Conservative 19599 Josh Fenton Glynn Labour 16349 Paul Rogan UKIP 6860 Con Hold 6.28% Craig Whittaker Conservative Re-elected Con to Lab 3.07
Camberwell and Peckham BC London Harriet Harman Labour 32666 Naomi Newstead Conservative 5372 Yahaya Kiyingi Lib. Dem. 3904 Lab Hold 58.50% Harriet Harman Labour Re-elected Con to Lab 6.17
Camborne and Redruth CC South West England George Eustice Conservative 16717 Michael Foster Labour 10268 Julia Goldsworthy Lib. Dem. 7306 Con Hold 14.86% George Eustice Conservative Re-elected Con to Lab 3.19
Cambridge BC Eastern England Julian Huppert Lib. Dem. 19904 Daniel Zeichner Labour 15284 Chamali Fernando Conservative 9483 LD Hold 9.02% Julian Huppert Lib. Dem. Re-elected LD to Lab 2.92
Cannock Chase CC West Midlands Janos Toth Labour 17667 Amanda Milling Conservative 15350 Grahame Wiggin UKIP 9043 Lab Gain From Con 4.98% Aidan Burley Conservative Stood Down Con to Lab 5.99
Canterbury CC South East England Julian Brazier Conservative 20398 Hugh Lanning Labour 10011 James Flanagan Lib. Dem. 8336 Con Hold 21.11% Julian Brazier Conservative Re-elected Con to Lab 3.78
Cardiff Central BC Wales Jo Stevens Labour 11860 Jenny Willott Lib. Dem. 10012 Richard Hopkin Conservative 7130 Lab Gain From LD 5.12% Jenny Willott Lib. Dem. Defeated LD to Lab 8.89
Cardiff North BC Wales Mari Williams Labour 18658 Craig Williams Conservative 16932 Ethan R Wilkinson UKIP 5196 Lab Gain From Con 3.63% Jonathan Evans Conservative Stood Down Con to Lab 2.02
Cardiff South and Penarth BC Wales Stephen Doughty Labour 18513 Emma Warman Conservative 12157 John Rees-Evans UKIP 5198 Lab Hold 14.36% Stephen Doughty Labour Re-elected Lab to Con 6.54
Cardiff West BC Wales Kevin Brennan Labour 17907 James Taghdissian Conservative 11678 Brian Morris UKIP 4753 Lab Hold 15.21% Kevin Brennan Labour Re-elected Con to Lab 1.8
Carlisle CC North West England Lee Sherriff Labour 17415 John Stevenson Conservative 15243 Fiona Mills UKIP 5970 Lab Gain From Con 5.15% John Stevenson Conservative Defeated Con to Lab 3.58
Carmarthen East and Dinefwr CC Wales Jonathan Edwards Plaid Cymru 14535 Calum Higgins Labour 10188 Matthew Paul Conservative 7748 PC Hold 11.43% Jonathan Edwards Plaid Cymru Re-elected Lab to PC 1.14
Carmarthen West and Pembrokeshire South CC Wales Simon Hart Conservative 15374 Delyth Evans Labour 13037 Elwyn Williams Plaid Cymru 6254 Con Hold 5.66% Simon Hart Conservative Re-elected Con to Lab 1.39
Carshalton and Wallington BC London Tom Brake Lib. Dem. 18616 Matthew Maxwell Scott Conservative 13135 Siobhan Tate Labour 7815 LD Hold 11.71% Tom Brake Lib. Dem. Re-elected Con to LD 0.13
Castle Point BC Eastern England Rebecca Harris Conservative 20357 Jamie Huntman UKIP 15701 Joe Cooke Labour 6564 Con Hold 10.12% Rebecca Harris Conservative Re-elected Con to UKIP 16.93
Central Ayrshire CC Scotland Philippa Whitford SNP 19808 Brian Donohoe Labour 14328 Marc Hope Conservative 8790 SNP Gain From Lab 12.48% Brian Donohoe Labour Defeated Lab to SNP 20.57
Central Devon CC South West England Mel Stride Conservative 25862 Alex White Lib. Dem. 10090 John Conway UKIP 7754 Con Hold 29.27% Mel Stride Conservative Re-elected LD to Con 6.07
Central Suffolk and North Ipswich CC Eastern England Daniel Poulter Conservative 25506 Jack Abbott Labour 10955 Mark Cole UKIP 7270 Con Hold 27.24% Daniel Poulter Conservative Re-elected Con to Lab 3.69
Ceredigion CC Wales Mark Williams Lib. Dem. 14679 Mike Parker Plaid Cymru 10961 Gethin James UKIP 4275 LD Hold 9.72% Mark Williams Lib. Dem. Re-elected LD to PC 6.02
Charnwood CC East Midlands Ed Argar Conservative 27738 Sean Kelly-Walsh Labour 14374 Lynton Yates UKIP 7469 Con Hold 24.96% Stephen Dorrell Conservative Stood Down Con to Lab 2.49
Chatham and Aylesford CC South East England Tracey Crouch Conservative 19133 Tristan Osborne Labour 15820 Ian Wallace UKIP 5892 Con Hold 7.56% Tracey Crouch Conservative Re-elected Con to Lab 3.15
Cheadle BC North West England Mark Hunter Lib. Dem. 19358 Mary Robinson Conservative 18872 Martin Miller Labour 8313 LD Hold 0.92% Mark Hunter Lib. Dem. Re-elected LD to Con 2.65
Chelmsford BC Eastern England Simon Burns Conservative 23667 Stephen Robinson Lib. Dem. 11759 Chris Vince Labour 8359 Con Hold 21.81% Simon Burns Conservative Re-elected LD to Con 6.23
Chelsea and Fulham BC London Greg Hands Conservative 24143 Alexandra Sanderson Labour 10766 Adrian Noble UKIP 2961 Con Hold 33.56% Greg Hands Conservative Re-elected Con to Lab 4.2
Cheltenham BC South West England Martin Horwood Lib. Dem. 21987 Alex Chalk Conservative 19098 Christina Simmonds UKIP 4894 LD Hold 5.44% Martin Horwood Lib. Dem. Re-elected LD to Con 1.94
Chesham and Amersham CC South East England Cheryl Gillan Conservative 29849 Alan Stevens UKIP 6882 Kirsten Johnson Lib. Dem. 6741 Con Hold 43.79% Cheryl Gillan Conservative Re-elected Con to UKIP 6.26
Chesterfield BC East Midlands Toby Perkins Labour 21333 Julia Cambridge Lib. Dem. 10363 Stuart Yeowart UKIP 5676 Lab Hold 23.93% Toby Perkins Labour Re-elected LD to Lab 11.37
Chichester CC South East England Andrew Tyrie Conservative 29458 Andrew Moncreiff UKIP 9028 Mark Farwell Labour 8273 Con Hold 35.97% Andrew Tyrie Conservative Re-elected Con to UKIP 6.28
Chingford and Woodford Green BC London Iain Duncan Smith Conservative 22903 Bilal Mahmood Labour 13573 Freddy Vachha UKIP 4298 Con Hold 21.64% Iain Duncan Smith Conservative Re-elected Con to Lab 4.21
Chippenham CC South West England Michelle Donelan Conservative 19938 Duncan Hames Lib. Dem. 16116 Julia Reid UKIP 6999 Con Gain From LD 7.26% Duncan Hames Lib. Dem. Defeated LD to Con 5.99
Chipping Barnet BC London Theresa Villiers Conservative 24480 Amy Trevethan Labour 16996 Victor Kaye UKIP 4322 Con Hold 14.79% Theresa Villiers Conservative Re-elected Con to Lab 4.39
Chorley CC North West England Lindsay Harvey Hoyle Labour 23921 Rob Loughenbury Conservative 16414 Mark Smith UKIP 6467 Lab Hold 15.08% Lindsay Hoyle Labour Re-elected Con to Lab 4.94
Christchurch CC South West England Christopher Chope Conservative 26176 Robin Grey UKIP 8692 Andrew Satherley Labour 6880 Con Hold 35.38% Christopher Chope Conservative Re-elected Con to UKIP 6.28
Cities of London and Westminster BC London Mark Field Conservative 19227 Nick Slingsby Labour 11331 Robert Stephenson UKIP 2780 Con Hold 21.38% Mark Field Conservative Re-elected Con to Lab 4.31
City of Chester CC North West England Chris Matheson Labour 21431 Stephen Mosley Conservative 17937 Stephen Ingram UKIP 4540 Lab Gain From Con 7.30% Stephen Mosley Conservative Defeated Con to Lab 6.41
City of Durham CC North East England Roberta Blackman-Woods Labour 23348 Craig Martin Lib. Dem. 10394 Liam Clark UKIP 5718 Lab Hold 28.01% Roberta Blackman-Woods Labour Re-elected LD to Lab 10.69
Clacton CC Eastern England Douglas Carswell UKIP 17020 Giles Watling Conservative 15770 Tim Young Labour 8509 UKIP Hold 2.84% Douglas Carswell UKIP Re-elected UKIP to Con 16.13
Cleethorpes CC Yorkshire and Humberside Martin Vickers Conservative 17936 Peter Keith Labour 16545 Stephen Harness UKIP 6473 Con Hold 3.03% Martin Vickers Conservative Re-elected Con to Lab 3.26
Clwyd South CC Wales Susan Jones Labour 14392 David Nicholls Conservative 10248 Mandy Jones UKIP 4520 Lab Hold 11.95% Susan Elan Jones Labour Re-elected Con to Lab 1.89
Clwyd West CC Wales David Jones Conservative 16401 Gareth Thomas Labour 10371 Marc Jones Plaid Cymru 6507 Con Hold 15.82% David Jones Conservative Re-elected Con to Lab 0.51
Coatbridge, Chryston and Bellshill BC Scotland Phil Boswell SNP 19300 Tom Clarke Labour 18898 Mhairi Fraser Conservative 2660 SNP Gain From Lab 0.96% Tom Clarke Labour Defeated Lab to SNP 25.36
Colchester BC Eastern England Bob Russell Lib. Dem. 17297 Will Quince Conservative 11947 Jordan Newell Labour 7745 LD Hold 11.50% Bob Russell Lib. Dem. Re-elected LD to Con 1.82
Colne Valley CC Yorkshire and Humberside Jason McCartney Conservative 21287 Jane East Labour 19757 Melanie Roberts UKIP 6001 Con Hold 2.71% Jason McCartney Conservative Re-elected Con to Lab 3.94
Congleton CC North West England Fiona Claire Bruce Conservative 21664 Darren Price Labour 10951 Peter Hirst Lib. Dem. 8319 Con Hold 21.09% Fiona Bruce Conservative Re-elected Con to Lab 3.73
Copeland CC North West England Jamie Reed Labour 21202 Stephen Haraldsen Conservative 13347 Michael Pye UKIP 5407 Lab Hold 18.36% Jamie Reed Labour Re-elected Con to Lab 4.7
Corby CC East Midlands Andy Sawford Labour 23272 Tom Pursglove Conservative 19033 Margot Parker UKIP 8002 Lab Hold 7.79% Andy Sawford Labour Re-elected Lab to Con 7.03
Coventry North East BC West Midlands Colleen Fletcher Labour 25420 Michelle Lowe Conservative 8101 Avtar Taggar UKIP 6607 Lab Hold 39.92% Bob Ainsworth Labour Stood Down Con to Lab 6.39
Coventry North West BC West Midlands Geoffrey Robinson Labour 23437 Parvez Akhtar Conservative 11980 Harjinder Sehmi UKIP 6643 Lab Hold 24.61% Geoffrey Robinson Labour Re-elected Con to Lab 5.55
Coventry South BC West Midlands Jim Cunningham Labour 21984 Gary Ridley Conservative 13404 Mark Taylor UKIP 6027 Lab Hold 18.68% Jim Cunningham Labour Re-elected Con to Lab 5.15
Crawley BC South East England Henry Smith Conservative 20276 Chris Oxlade Labour 17309 Christopher Brown UKIP 6507 Con Hold 6.24% Henry Smith Conservative Re-elected Con to Lab 3.12
Crewe and Nantwich CC North West England Adrian Heald Labour 21680 Edward Timpson Conservative 21282 Richard Lee UKIP 6373 Lab Gain From Con 0.76% Edward Timpson Conservative Defeated Con to Lab 6.3
Croydon Central BC London Gavin Barwell Conservative 21567 Sarah Jones Labour 21197 Peter Staveley UKIP 4984 Con Hold 0.73% Gavin Barwell Conservative Re-elected Con to Lab 2.53
Croydon North BC London Steve Reed Labour 34343 Vidhi Mohan Conservative 11658 Winston McKenzie UKIP 3762 Lab Hold 43.88% Steve Reed Labour Re-elected Lab to Con 2
Croydon South BC London Chris Philp Conservative 28264 Emily Benn Labour 15858 Kathleen Garner UKIP 5680 Con Hold 22.03% Richard Ottaway Conservative Stood Down Con to Lab 4.43
Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East CC Scotland Stuart McDonald SNP 22345 Gregg McClymont Labour 15342 Malcolm MacKay Conservative 2733 SNP Gain From Lab 16.96% Gregg McClymont Labour Defeated Lab to SNP 25.19
Cynon Valley CC Wales Ann Clwyd Labour 16363 Cerith Griffiths Plaid Cymru 6348 Rebecca Rees-Evans UKIP 3639 Lab Hold 33.52% Ann Clwyd Labour Re-elected PC to Lab 0.67
Dagenham and Rainham BC London Jon Cruddas Labour 22640 Julie Marson Conservative 14927 Peter Harris UKIP 4210 Lab Hold 17.44% Jon Cruddas Labour Re-elected Con to Lab 5.75
Darlington BC North East England Jenny Chapman Labour 19465 Peter Cuthbertson Conservative 11659 David Hodgson UKIP 5804 Lab Hold 18.20% Jenny Chapman Labour Re-elected Con to Lab 5.15
Dartford CC South East England Gareth Johnson Conservative 23956 Simon Thomson Labour 16279 Elizabeth Jones UKIP 6524 Con Hold 15.33% Gareth Johnson Conservative Re-elected Con to Lab 2.95
Daventry CC East Midlands Chris Heaton-Harris Conservative 28101 Abigail Campbell Labour 10563 Michael Patrick Gerard UKIP 7191 Con Hold 33.87% Chris Heaton-Harris Conservative Re-elected Con to Lab 3.43
Delyn CC Wales David Hanson Labour 16179 Mark Isherwood Conservative 12538 Nigel Williams UKIP 4410 Lab Hold 9.84% David Hanson Labour Re-elected Con to Lab 1.85
Denton and Reddish BC North West England Andrew Gwynne Labour 21380 Lana Hempsall Conservative 7626 Andrew Fairfoull UKIP 5519 Lab Hold 36.54% Andrew Gwynne Labour Re-elected Con to Lab 5.21
Derby North BC East Midlands Chris Williamson Labour 18122 Amanda Solloway Conservative 12397 Tilly Ward UKIP 6213 Lab Hold 12.71% Chris Williamson Labour Re-elected Con to Lab 5.67
Derby South BC East Midlands Margaret Beckett Labour 20740 Evonne Williams Conservative 10125 Victor Webb UKIP 5751 Lab Hold 25.77% Margaret Beckett Labour Re-elected Con to Lab 5.45
Derbyshire Dales CC East Midlands Patrick McLoughlin Conservative 22883 Andy Botham Labour 11074 John Young UKIP 6050 Con Hold 25.24% Patrick McLoughlin Conservative Re-elected Con to Lab 3.75
Devizes CC South West England Claire Perry Conservative 24282 Chris Watts Labour 6723 David Pollitt UKIP 6373 Con Hold 37.89% Claire Perry Conservative Re-elected Con to Lab 3.51
Dewsbury CC Yorkshire and Humberside Paula Sherriff Labour 21638 Simon Reevell Conservative 18882 Mark Thackray UKIP 7911 Lab Gain From Con 5.10% Simon Reevell Conservative Defeated Con to Lab 3.96
Don Valley CC Yorkshire and Humberside Caroline Flint Labour 21792 Carl Jackson Conservative 12631 Guy Aston UKIP 8031 Lab Hold 21.10% Caroline Flint Labour Re-elected Con to Lab 6.41
Doncaster Central BC Yorkshire and Humberside Rosie Winterton Labour 21915 Zoe Metcalfe Conservative 9806 Chris Hodgson UKIP 7120 Lab Hold 29.01% Rosie Winterton Labour Re-elected Con to Lab 7.04
Doncaster North CC Yorkshire and Humberside Ed Miliband Labour 23264 Kim Parkinson UKIP 8607 Mark Fletcher Conservative 6720 Lab Hold 34.98% Ed Miliband Labour Re-elected Lab to UKIP 4.01
Dover CC South East England Charlie Elphicke Conservative 21013 Clair Hawkins Labour 16786 David Little UKIP 9168 Con Hold 8.21% Charlie Elphicke Conservative Re-elected Con to Lab 1.13
Dudley North BC West Midlands Ian Austin Labour 15263 Les Jones Conservative 10948 Bill Etheridge UKIP 10182 Lab Hold 11.06% Ian Austin Labour Re-elected Con to Lab 4.69
Dudley South BC West Midlands Mike Wood Conservative 15435 Natasha Millward Labour 13649 Paul Brothwood UKIP 6498 Con Hold 4.58% Chris Kelly Conservative Stood Down Con to Lab 2.76
Dulwich and West Norwood BC London Helen Hayes Labour 26873 Resham Kotecha Conservative 9822 James Barber Lib. Dem. 6257 Lab Hold 35.36% Tessa Jowell Labour Stood Down Con to Lab 5.47
Dumfries and Galloway CC Scotland Richard Arkless SNP 18725 Finlay Carson Conservative 15977 Russell Brown Labour 14812 SNP Gain From Lab 5.28% Russell Brown Labour Defeated Lab to SNP 20.56
Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale CC Scotland Emma Harper SNP 18151 David Mundell Conservative 14569 Archie Dryburgh Labour 7975 SNP Gain From Con 7.84% David Mundell Conservative Defeated Con to SNP 17.55
Dundee East BC Scotland Stewart Hosie SNP 27256 Lesley Brennan Labour 5931 Bill Bowman Conservative 5920 SNP Hold 52.55% Stewart Hosie SNP Re-elected Lab to SNP 24.03
Dundee West BC Scotland Chris Law SNP 21817 Michael Marra Labour 9965 Nicola Ross Conservative 2745 SNP Gain From Lab 31.80% Jim McGovern Labour Stood Down Lab to SNP 25.7
Dunfermline and West Fife CC Scotland Douglas Chapman SNP 18726 Thomas Docherty Labour 16050 Gillian Cole-Hamilton Lib. Dem. 9983 SNP Gain From Lab 5.47% Thomas Docherty Labour Defeated Lab to SNP 20.55
Dwyfor Meirionnydd CC Wales Liz Saville-Roberts Plaid Cymru 13896 Neil Fairlamb Conservative 6072 Mary Clarke Labour 4401 PC Hold 27.06% Elfyn Llwyd Plaid Cymru Stood Down Con to PC 2.52
Ealing Central and Acton BC London Rupa Huq Labour 20118 Angie Bray Conservative 17166 Jon Ball Lib. Dem. 5802 Lab Gain From Con 6.10% Angie Bray Conservative Defeated Con to Lab 6.99
Ealing North BC London Stephen Pound Labour 28657 Thomas O'Malley Conservative 14008 Afzal Akram UKIP 3932 Lab Hold 30.72% Stephen Pound Labour Re-elected Con to Lab 5.61
Ealing, Southall BC London Virendra Sharma Labour 26499 James Symes Conservative 12237 John Poynton UKIP 2461 Lab Hold 33.36% Virendra Sharma Labour Re-elected Con to Lab 5.81
Easington CC North East England Grahame Morris Labour 23259 Jonathan Arnott UKIP 6175 Chris Hampsheir Conservative 3216 Lab Hold 48.93% Grahame Morris Labour Re-elected Lab to UKIP 2.67
East Antrim CC Northern Ireland Sammy Wilson DUP 14822 Roy Beggs UUP 7092 Stewart Dickson Alliance (NI) 3335 DUP Hold 25.34% Sammy Wilson DUP Re-elected DUP to UUP 10.27
East Devon CC South West England Hugo Swire Conservative 25718 Andrew Chapman UKIP 9902 Stuart Mole Lib. Dem. 8915 Con Hold 29.79% Hugo Swire Conservative Re-elected Con to UKIP 5.18
East Dunbartonshire CC Scotland John Nicolson SNP 18939 Jo Swinson Lib. Dem. 14228 Amanjit Jhund Labour 8141 SNP Gain From LD 9.86% Jo Swinson Lib. Dem. Defeated LD to SNP 19.01
East Ham BC London Stephen Timms Labour 39719 Samir Jassal Conservative 6671 Daniel Oxley UKIP 2811 Lab Hold 65.61% Stephen Timms Labour Re-elected Con to Lab 5.18
East Hampshire CC South East England Damian Hinds Conservative 27914 Richard Robinson Lib. Dem. 7770 Alex Wilks Labour 6277 Con Hold 39.25% Damian Hinds Conservative Re-elected LD to Con 6.47
East Kilbride, Strathaven and Lesmahagow CC Scotland Lisa Cameron SNP 24682 Michael McCann Labour 18289 Graham Simpson Conservative 6193 SNP Gain From Lab 12.55% Michael McCann Labour Defeated Lab to SNP 20.51
East Londonderry CC Northern Ireland Gregory Campbell DUP 13741 Caoimhe Archibald Sinn Fein 6785 William McCandless UUP 6610 DUP Hold 19.90% Gregory Campbell DUP Re-elected SF to DUP 2.29
East Lothian CC Scotland George Kerevan SNP 20822 Fiona O'Donnell Labour 14607 David Roach Conservative 9559 SNP Gain From Lab 12.64% Fiona O'Donnell Labour Defeated Lab to SNP 20.59
East Renfrewshire CC Scotland Jim Murphy Labour 19168 Kirsten Oswald SNP 18934 David Montgomery Conservative 10849 Lab Hold 0.46% Jim Murphy Labour Re-elected Lab to SNP 20.73
East Surrey CC South East England Sam Gyimah Conservative 29524 Helena Windsor UKIP 8853 Matt Wilson Labour 7275 Con Hold 37.83% Sam Gyimah Conservative Re-elected Con to UKIP 6.01
East Worthing and Shoreham CC South East England Tim Loughton Conservative 21945 Tim Macpherson Labour 10177 Mike Glennon UKIP 7431 Con Hold 24.31% Tim Loughton Conservative Re-elected Con to Lab 3.72
East Yorkshire CC Yorkshire and Humberside Greg Knight Conservative 23377 Kevin Hickson Labour 13011 Stephanie Todd UKIP 8009 Con Hold 20.22% Greg Knight Conservative Re-elected Con to Lab 3.47
Eastbourne BC South East England Stephen Lloyd Lib. Dem. 21641 Caroline Ansell Conservative 17041 Nigel Jones UKIP 7205 LD Hold 8.77% Stephen Lloyd Lib. Dem. Re-elected Con to LD 1.09
Eastleigh BC South East England Mike Thornton Lib. Dem. 19892 Mims Davies Conservative 16611 Patricia Culligan UKIP 8738 LD Hold 6.12% Mike Thornton Lib. Dem. Re-elected LD to Con 0.28
Eddisbury CC North West England Antionette Sandbach Conservative 21892 James Laing Labour 11690 James Millington UKIP 6046 Con Hold 22.46% Stephen O'Brien Conservative Stood Down Con to Lab 3.83
Edinburgh East BC Scotland Tommy Sheppard SNP 18650 Sheila Gilmore Labour 11337 James McMordie Conservative 4102 SNP Gain From Lab 18.34% Sheila Gilmore Labour Defeated Lab to SNP 20.68
Edinburgh North and Leith BC Scotland Deidre Brock SNP 19865 Mark Lazarowicz Labour 13874 Iain McGill Conservative 6551 SNP Gain From Lab 12.70% Mark Lazarowicz Labour Defeated Lab to SNP 20.26
Edinburgh South BC Scotland Neil Hay SNP 15769 Ian Murray Labour 14409 Miles Briggs Conservative 7163 SNP Gain From Lab 3.12% Ian Murray Labour Defeated Lab to SNP 15.1
Edinburgh South West BC Scotland Joanna Cherry SNP 18573 Ricky Henderson Labour 12488 Gordon Lindhurst Conservative 9323 SNP Gain From Lab 13.39% Alistair Darling Labour Stood Down Lab to SNP 22.03
Edinburgh West BC Scotland Michelle Thomson SNP 18402 Lindsay Paterson Conservative 10822 Mike Crockart Lib. Dem. 10685 SNP Gain From LD 16.31% Michael Crockart Lib. Dem. Defeated LD to SNP 19.68
Edmonton BC London Kate Osamor Labour 24978 Gonul Daniels Conservative 11157 Neville Watson UKIP 3262 Lab Hold 34.23% Andy Love Labour Stood Down Con to Lab 5.21
Ellesmere Port and Neston CC North West England Justin Madders Labour 22326 Katherine Fletcher Conservative 13470 Jonathan Starkey UKIP 5684 Lab Hold 20.02% Andrew Miller Labour Stood Down Con to Lab 5.11
Elmet and Rothwell CC Yorkshire and Humberside Alec Shelbrooke Conservative 22980 Veronica King Labour 20512 Paul Spivey UKIP 7600 Con Hold 4.37% Alec Shelbrooke Conservative Re-elected Con to Lab 1.87
Eltham BC London Clive Efford Labour 21525 Spencer Drury Conservative 15206 Peter Whittle UKIP 4304 Lab Hold 15.06% Clive Efford Labour Re-elected Con to Lab 5.55
Enfield North BC London Joan Ryan Labour 21512 Nick de Bois Conservative 16928 Deborah Cairns UKIP 4745 Lab Gain From Con 10.18% Nick de Bois Conservative Defeated Con to Lab 6.99
Enfield, Southgate BC London David Burrowes Conservative 21932 Bambos Charalambous Labour 18192 David Schofield UKIP 3050 Con Hold 8.43% David Burrowes Conservative Re-elected Con to Lab 4.38
Epping Forest CC Eastern England Eleanor Laing Conservative 24191 Gareth Barrett Labour 8816 Andrew Smith UKIP 7267 Con Hold 33.00% Eleanor Laing Conservative Re-elected Con to Lab 3.36
Epsom and Ewell BC South East England Chris Grayling Conservative 29104 Sheila Carlson Labour 8848 Robert Leach UKIP 7567 Con Hold 36.85% Chris Grayling Conservative Re-elected Con to Lab 3.71
Erewash CC East Midlands Catherine Atkinson Labour 18637 Maggie Throup Conservative 16593 Philip Rose UKIP 7707 Lab Gain From Con 4.27% Jessica Lee Conservative Stood Down Con to Lab 4.76
Erith and Thamesmead BC London Teresa Pearce Labour 23621 Anna Firth Conservative 12986 Ronie Johnson UKIP 4762 Lab Hold 25.04% Teresa Pearce Labour Re-elected Con to Lab 5.81
Esher and Walton BC South East England Dominic Raab Conservative 30934 Francis Eldergill Labour 8265 Nicholas Wood UKIP 6875 Con Hold 41.56% Dominic Raab Conservative Re-elected Con to Lab 3.34
Exeter BC South West England Ben Bradshaw Labour 23368 Dom Morris Conservative 15197 Keith Crawford UKIP 7210 Lab Hold 15.64% Ben Bradshaw Labour Re-elected Con to Lab 5.22
Falkirk CC Scotland John McNally SNP 27971 Karen Whitefield Labour 14990 Alison Harris Conservative 5192 SNP Gain From Ind 25.56% Eric Joyce Independent
Fareham CC South East England Suella Fernandes Conservative 28475 Stuart Rose Labour 10085 Malcolm Jones UKIP 7241 Con Hold 33.84% Mark Hoban Conservative Stood Down Con to Lab 3.62
Faversham and Mid Kent CC South East England Helen Whately Conservative 25109 Michael Desmond Labour 9880 Peter Edwards-Daem UKIP 6068 Con Hold 32.60% Hugh Robertson Conservative Stood Down Con to Lab 3.51
Feltham and Heston BC London Seema Malhotra Labour 26465 Simon Nayyar Conservative 16189 Peter Dul UKIP 4739 Lab Hold 21.17% Seema Malhotra Labour Re-elected Lab to Con 2.77
Fermanagh and South Tyrone CC Northern Ireland Michelle Gildernew Sinn Fein 22054 Tom Elliott UUP 20742 John Coyle SDLP 2914 SF Hold 2.80% Michelle Gildernew Sinn Fein Re-elected SF to UUP 21.36
Filton and Bradley Stoke CC South West England Jack Lopresti Conservative 18383 Ian Boulton Labour 15122 Ben Walker UKIP 6686 Con Hold 6.75% Jack Lopresti Conservative Re-elected Con to Lab 3.78
Finchley and Golders Green BC London Sarah Sackman Labour 20953 Mike Freer Conservative 19562 Jonathan Davies Lib. Dem. 3004 Lab Gain From Con 2.90% Mike Freer Conservative Defeated Con to Lab 7.61
Folkestone and Hythe CC South East England Damian Collins Conservative 24299 Harriet Yeo UKIP 9122 Claire Jeffrey Labour 8088 Con Hold 28.78% Damian Collins Conservative Re-elected Con to UKIP 8.02
Forest of Dean CC South West England Mark Harper Conservative 21149 Steve Parry-Hearn Labour 13829 Steve Stanbury UKIP 6940 Con Hold 15.01% Mark Harper Conservative Re-elected Con to Lab 3.84
Foyle CC Northern Ireland Mark Durkan SDLP 19342 Gearóid Ó hEára Sinn Fein 12922 Gary Middleton DUP 4267 SDLP Hold 16.94% Mark Durkan SDLP Re-elected SF to SDLP 2.11
Fylde CC North West England Mark Menzies Conservative 21306 Jed Sullivan Labour 10444 Paul White UKIP 5904 Con Hold 24.86% Mark Menzies Conservative Re-elected Con to Lab 3.82
Gainsborough CC East Midlands Edward Leigh Conservative 22898 David Prescott Labour 9895 John Saxon UKIP 7399 Con Hold 26.40% Edward Leigh Conservative Re-elected Con to Lab 3.62
Garston and Halewood BC North West England Maria Eagle Labour 28015 Carl Schears UKIP 5460 Martin Williams Conservative 4877 Lab Hold 52.66% Maria Eagle Labour Re-elected Lab to UKIP 1.63
Gateshead BC North East England Ian Mearns Labour 23586 John Tennant UKIP 5665 Thomas Smith Conservative 4015 Lab Hold 46.84% Ian Mearns Labour Re-elected Lab to UKIP 2.21
Gedling CC East Midlands Vernon Coaker Labour 22667 Carolyn Abbott Conservative 15906 Lee Waters UKIP 6715 Lab Hold 14.03% Vernon Coaker Labour Re-elected Con to Lab 5.09
Gillingham and Rainham BC South East England Rehman Chishti Conservative 20552 Paul Clark Labour 15337 Mark Hanson UKIP 6504 Con Hold 11.15% Rehman Chishti Conservative Re-elected Con to Lab 3.7
Glasgow Central BC Scotland Alison Thewliss SNP 14272 Anas Sarwar Labour 11222 Cass Macgregor Green 1966 SNP Gain From Lab 9.94% Anas Sarwar Labour Defeated Lab to SNP 22.22
Glasgow East BC Scotland Natalie McGarry SNP 16307 Margaret Curran Labour 12597 Andrew Morrison Conservative 1418 SNP Gain From Lab 11.49% Margaret Curran Labour Defeated Lab to SNP 24.15
Glasgow North BC Scotland Patrick Grady SNP 13178 Ann McKechin Labour 9644 Martin Bartos Green 2760 SNP Gain From Lab 11.89% Ann McKechin Labour Defeated Lab to SNP 22.24
Glasgow North East BC Scotland Willie Bain Labour 14573 Anne McLaughlin SNP 12178 Annie Wells Conservative 1238 Lab Hold 8.12% Willie Bain Labour Re-elected Lab to SNP 23.05
Glasgow North West BC Scotland Carol Monaghan SNP 16087 John Robertson Labour 14024 Roger Lewis Conservative 3042 SNP Gain From Lab 5.78% John Robertson Labour Defeated Lab to SNP 22.28
Glasgow South BC Scotland Stewart McDonald SNP 19717 Tom Harris Labour 13678 Kyle Thornton Conservative 4141 SNP Gain From Lab 15.01% Tom Harris Labour Defeated Lab to SNP 23.29
Glasgow South West BC Scotland Chris Stephens SNP 16592 Ian Davidson Labour 11560 Gordon McCaskill Conservative 1735 SNP Gain From Lab 15.90% Ian Davidson Labour Defeated Lab to SNP 31.03
Glenrothes CC Scotland Peter Grant SNP 19029 Melanie Ward Labour 18946 Alex Stewart-Clark Conservative 2535 SNP Gain From Lab 0.20% Lindsay Roy Labour Stood Down Lab to SNP 20.41
Gloucester BC South West England Richard Graham Conservative 20716 Sophy Gardner Labour 18565 Richard Ford UKIP 5539 Con Hold 4.15% Richard Graham Conservative Re-elected Con to Lab 0.31
Gordon CC Scotland Alex Salmond SNP 23212 Christine Jardine Lib. Dem. 12959 Colin Clark Conservative 7015 SNP Gain From LD 20.94% Malcolm Bruce Lib. Dem. Stood Down LD to SNP 17.39
Gosport BC South East England Caroline Dinenage Conservative 23765 Alan Durrant Labour 10384 Christopher Wood UKIP 6554 Con Hold 28.50% Caroline Dinenage Conservative Re-elected Con to Lab 3.17
Gower CC Wales Liz Evans Labour 17241 Byron Davies Conservative 13014 Colin Beckett UKIP 4888 Lab Hold 10.14% Martin Caton Labour Stood Down Con to Lab 1.85
Grantham and Stamford CC East Midlands Nicholas Boles Conservative 25711 Barrie Fairbairn Labour 12180 Marietta King UKIP 7942 Con Hold 25.62% Nicholas Boles Conservative Re-elected Con to Lab 3.33
Gravesham CC South East England Adam Holloway Conservative 21450 Tanmanjeet Singh Dhesi Labour 15745 Sean Marriott UKIP 6595 Con Hold 12.06% Adam Holloway Conservative Re-elected Con to Lab 3.81
Great Grimsby BC Yorkshire and Humberside Melanie Onn Labour 14120 Marc Jones Conservative 8404 Victoria Ayling UKIP 7903 Lab Hold 16.97% Austin Mitchell Labour Stood Down Con to Lab 7.4
Great Yarmouth CC Eastern England Brandon Lewis Conservative 16033 Lara Norris Labour 14949 Alan Grey UKIP 9588 Con Hold 2.46% Brandon Lewis Conservative Re-elected Con to Lab 3.73
Greenwich and Woolwich BC London Matthew Pennycook Labour 25002 Matt Hartley Conservative 9763 Ryan Acty UKIP 3013 Lab Hold 37.00% Nick Raynsford Labour Stood Down Con to Lab 6.17
Guildford CC South East England Anne Milton Conservative 27810 Kelly-Marie Blundell Lib. Dem. 13231 Harry Aldridge UKIP 6075 Con Hold 26.23% Anne Milton Conservative Re-elected LD to Con 6.11
Hackney North and Stoke Newington BC London Diane Abbott Labour 30410 Amy Gray Conservative 6048 Simon de Deney Lib. Dem. 4594 Lab Hold 52.43% Diane Abbott Labour Re-elected Con to Lab 5.99
Hackney South and Shoreditch BC London Meg Hillier Labour 28747 Jack Tinley Conservative 5205 Ben Mathis Lib. Dem. 3640 Lab Hold 54.93% Meg Hillier Labour Re-elected Con to Lab 6.36
Halesowen and Rowley Regis BC West Midlands Stephanie Peacock Labour 17542 James Morris Conservative 17360 Dean Perks UKIP 6206 Lab Gain From Con 0.40% James Morris Conservative Defeated Con to Lab 2.5
Halifax BC Yorkshire and Humberside Holly Walker-Lynch Labour 19400 Philip Allott Conservative 13195 Liz Phillips UKIP 6490 Lab Hold 14.24% Linda Riordan Labour Stood Down Con to Lab 5.43
Haltemprice and Howden CC Yorkshire and Humberside David Michael Davis Conservative 23901 Edward Hart Labour 10131 Carl Minns Lib. Dem. 5511 Con Hold 28.25% David Davis Conservative Re-elected Con to Lab 3.17
Halton CC North West England Derek Twigg Labour 26103 Matthew Lloyd Conservative 6361 Glyn Redican UKIP 5763 Lab Hold 47.76% Derek Twigg Labour Re-elected Con to Lab 5.12
Hammersmith BC London Andy Slaughter Labour 25317 Charlie Dewhirst Conservative 16530 Richard Wood UKIP 3464 Lab Hold 18.52% Andy Slaughter Labour Re-elected Con to Lab 5.52
Hampstead and Kilburn BC London Tulip Siddiq Labour 24274 Simon Marcus Conservative 16182 Maajid Nawaz Lib. Dem. 8170 Lab Hold 15.21% Glenda Jackson Labour Stood Down Con to Lab 7.57
Harborough CC East Midlands Edward Garnier Conservative 25749 Sundip Meghani Labour 9541 Zuffar Haq Lib. Dem. 8769 Con Hold 29.50% Edward Garnier Conservative Re-elected Con to Lab 3.37
Harlow CC Eastern England Robert Halfon Conservative 19806 Suzy Stride Labour 15327 Sam Stopplecamp UKIP 6526 Con Hold 10.00% Robert Halfon Conservative Re-elected Con to Lab 0.61
Harrogate and Knaresborough CC Yorkshire and Humberside Andrew Jones Conservative 23066 Helen Flynn Lib. Dem. 14579 David Simister UKIP 6710 Con Hold 15.97% Andrew Jones Conservative Re-elected LD to Con 7.01
Harrow East BC London Uma Kumaran Labour 21784 Bob Blackman Conservative 19296 Aidan Powlesland UKIP 3866 Lab Gain From Con 5.10% Bob Blackman Conservative Defeated Con to Lab 6.09
Harrow West BC London Gareth Thomas Labour 24331 Hannah David Conservative 16151 Mohammed Ali Bhatti UKIP 3554 Lab Hold 17.74% Gareth Thomas Labour Re-elected Con to Lab 5.46
Hartlepool BC North East England Iain Wright Labour 18806 Richard Royal Conservative 9197 Phillip Broughton UKIP 7362 Lab Hold 25.13% Iain Wright Labour Re-elected Con to Lab 5.36
Harwich and North Essex CC Eastern England Bernard Jenkin Conservative 21598 Edward Carlsson Browne Labour 11987 Mark Hughes UKIP 7611 Con Hold 19.61% Bernard Jenkin Conservative Re-elected Con to Lab 3.69
Hastings and Rye CC South East England Sarah Owen Labour 20506 Amber Rudd Conservative 18296 Andrew Michael UKIP 7227 Lab Gain From Con 4.41% Amber Rudd Conservative Defeated Con to Lab 4.21
Havant BC South East England Alan Mak Conservative 21295 Graham Giles Labour 9783 John Perry UKIP 6716 Con Hold 26.22% David Willetts Conservative Stood Down Con to Lab 3.58
Hayes and Harlington BC London John McDonnell Labour 26996 Pearl Lewis Conservative 11666 Cliff Dixon UKIP 3130 Lab Hold 35.95% John McDonnell Labour Re-elected Con to Lab 5.28
Hazel Grove CC North West England Lisa Smart Lib. Dem. 15460 William Wragg Conservative 12495 Michael Taylor Labour 6521 LD Hold 7.00% Andrew Stunell Lib. Dem. Stood Down LD to Con 4.09
Hemel Hempstead CC Eastern England Mike Penning Conservative 23492 Tony Breslin Labour 12629 Howard Koch UKIP 6683 Con Hold 21.96% Mike Penning Conservative Re-elected Con to Lab 3.6
Hemsworth CC Yorkshire and Humberside Jon Trickett Labour 27079 Chris Pearson Conservative 10229 Steve Ashton UKIP 6533 Lab Hold 38.43% Jon Trickett Labour Re-elected Con to Lab 7.99
Hendon BC London Andrew Dismore Labour 22869 Matthew Offord Conservative 18199 Raymond Shamash UKIP 3659 Lab Gain From Con 10.07% Matthew Offord Conservative Defeated Con to Lab 5.15
Henley CC South East England John Howell Conservative 28469 Sam Juthani Labour 8119 Christopher Jones UKIP 7246 Con Hold 38.02% John Howell Conservative Re-elected Con to Lab 3.62
Hereford and South Herefordshire CC West Midlands Jesse Norman Conservative 21300 Lucy Hurds Lib. Dem. 12283 Nigel Ely UKIP 6481 Con Hold 18.64% Jesse Norman Conservative Re-elected LD to Con 6.75
Hertford and Stortford CC Eastern England Mark Prisk Conservative 28508 Katherine Chibah Labour 10137 Adrian Baker UKIP 7547 Con Hold 33.17% Mark Prisk Conservative Re-elected Con to Lab 3.45
Hertsmere CC Eastern England Oliver Dowden Conservative 27190 Richard Butler Labour 11889 Frank Ward UKIP 7331 Con Hold 32.37% James Clappison Conservative Stood Down Con to Lab 2.44
Hexham CC North East England Guy Opperman Conservative 18467 Liam Carr Labour 10770 Jeff Reid Lib. Dem. 6637 Con Hold 17.70% Guy Opperman Conservative Re-elected Con to Lab 3.27
Heywood and Middleton CC North West England Liz McInnes Labour 20485 John Bickley UKIP 11286 Iain Gartside Conservative 8908 Lab Hold 19.85% Liz McInnes Labour Re-elected UKIP to Lab 8.84
High Peak CC East Midlands Andrew Bingham Conservative 20389 Caitlin Bisknell Labour 19114 Ian Guiver UKIP 4827 Con Hold 2.48% Andrew Bingham Conservative Re-elected Con to Lab 3.41
Hitchin and Harpenden CC Eastern England Peter Lilley Conservative 28154 Rachel Burgin Labour 9738 John Stocker UKIP 6659 Con Hold 33.66% Peter Lilley Conservative Re-elected Con to Lab 3.69
Holborn and St Pancras BC London Sir Keir Starmer Labour 30535 Will Blair Conservative 10271 Jill Fraser Lib. Dem. 7590 Lab Hold 37.08% Frank Dobson Labour Stood Down Con to Lab 5.67
Hornchurch and Upminster BC London Angela Watkinson Conservative 28581 Paul McGeary Labour 16318 Lawrence Webb UKIP 6188 Con Hold 22.97% Angela Watkinson Conservative Re-elected Con to Lab 3.85
Hornsey and Wood Green BC London Catherine West Labour 24593 Lynne Featherstone Lib. Dem. 18052 Suhail Rahuja Conservative 7821 Lab Gain From LD 11.74% Lynne Featherstone Lib. Dem. Defeated LD to Lab 12.12
Horsham CC South East England Jeremy Quin Conservative 27888 Morwen Millson Lib. Dem. 9388 Roger Arthur UKIP 8010 Con Hold 33.13% Francis Maude Conservative Stood Down LD to Con 6.3
Houghton and Sunderland South BC North East England Bridget Phillipson Labour 22844 Stewart Hay Conservative 6849 Richard Peter Elvin UKIP 5886 Lab Hold 42.07% Bridget Phillipson Labour Re-elected Con to Lab 6.58
Hove BC South East England Peter Kyle Labour 21147 Graham Cox Conservative 18865 Christopher Hawtree Green 4697 Lab Gain From Con 4.49% Mike Weatherley Conservative Stood Down Con to Lab 4.12
Huddersfield BC Yorkshire and Humberside Barry Sheerman Labour 18363 Itrat Ali Conservative 9595 Rob Butler UKIP 4575 Lab Hold 21.63% Barry Sheerman Labour Re-elected Con to Lab 5.3
Huntingdon CC Eastern England Jonathan Djanogly Conservative 25641 Nik Johnson Labour 8566 Paul Bullen UKIP 8517 Con Hold 31.46% Jonathan Djanogly Conservative Re-elected Con to Lab 3.19
Hyndburn BC North West England Graham Jones Labour 20276 Kevin Horkin Conservative 12740 Janet Brown UKIP 6580 Lab Hold 17.66% Graham Jones Labour Re-elected Con to Lab 5.21
Ilford North BC London Lee Scott Conservative 21387 Wes Streeting Labour 20149 Philip Hyde UKIP 4340 Con Hold 2.63% Lee Scott Conservative Re-elected Con to Lab 4.43
Ilford South BC London Michael Gapes Labour 30428 Christopher Chapman Conservative 13299 Amjad Khan UKIP 4076 Lab Hold 33.46% Mike Gapes Labour Re-elected Con to Lab 5.71
Inverclyde CC Scotland Ronnie Cowan SNP 16356 Iain McKenzie Labour 15431 George Jabbour Conservative 4260 SNP Gain From Lab 2.47% Iain McKenzie Labour Defeated Lab to SNP 11.62
Inverness, Nairn, Badenoch and Strathspey CC Scotland Drew Hendry SNP 24222 Danny Alexander Lib. Dem. 11147 Edward Mountain Conservative 5253 SNP Gain From LD 27.66% Danny Alexander Lib. Dem. Defeated LD to SNP 24.84
Ipswich BC Eastern England David Ellesmere Labour 18209 Ben Gummer Conservative 16646 Maria Vigneau UKIP 6779 Lab Gain From Con 3.31% Ben Gummer Conservative Defeated Con to Lab 3.87
Isle of Wight CC South East England Andrew Turner Conservative 31651 David Goodall Lib. Dem. 11783 Stewart Blackmore Labour 11547 Con Hold 28.27% Andrew Turner Conservative Re-elected LD to Con 6.65
Islington North BC London Jeremy Corbyn Labour 28359 Julian Gregory Lib. Dem. 5554 Dr Alex Burghart Conservative 5537 Lab Hold 51.19% Jeremy Corbyn Labour Re-elected LD to Lab 11.68
Islington South and Finsbury BC London Emily Thornberry Labour 22623 Terry Stacy Lib. Dem. 8754 Dr Mark Lim Conservative 7750 Lab Hold 31.84% Emily Thornberry Labour Re-elected LD to Lab 11.82
Islwyn CC Wales Chris Evans Labour 18869 Lyn Ackerman Plaid Cymru 5132 Joe Smyth UKIP 4915 Lab Hold 39.61% Christopher Evans Labour Re-elected PC to Lab 1.71
Jarrow BC North East England Stephen Hepburn Labour 23850 Nick Mason Conservative 6379 Steve Harrison UKIP 5051 Lab Hold 45.04% Stephen Hepburn Labour Re-elected Con to Lab 5.88
Keighley CC Yorkshire and Humberside John Grogan Labour 18430 Kris Hopkins Conservative 17422 Paul Latham UKIP 8115 Lab Gain From Con 2.10% Kris Hopkins Conservative Defeated Con to Lab 4.13
Kenilworth and Southam CC West Midlands TrueDemJeremy Wright Conservative 24445 Bally Singh Labour 9020 Richard Dickson Lib. Dem. 5854 Con Hold 31.85% Jeremy Wright Conservative Stood Down Con to Lab 3.69
Kensington BC London Victoria Borwick Conservative 17400 Rod Abouharb Labour 11881 Jack Bovill UKIP 2746 Con Hold 15.70% Malcolm Rifkind Conservative Stood Down Con to Lab 4.41
Kettering CC East Midlands Philip Hollobone Conservative 22364 Rhea Keehn Labour 16731 Jonathan Bullock UKIP 5139 Con Hold 11.90% Philip Hollobone Conservative Re-elected Con to Lab 3.66
Kilmarnock and Loudoun CC Scotland Alan Brown SNP 23541 Cathy Jamieson Labour 16903 Brian Whittle Conservative 6117 SNP Gain From Lab 14.26% Cathy Jamieson Labour Defeated Lab to SNP 20.42
Kingston and Surbiton BC London Edward Davey Lib. Dem. 21699 James Berry Conservative 18204 Lee Godfrey Labour 11012 LD Hold 6.00% Edward Davey Lib. Dem. Re-elected LD to Con 3.62
Kingston upon Hull East BC Yorkshire and Humberside Karl Turner Labour 19055 Richard Barrett UKIP 6126 Christine Mackay Conservative 4216 Lab Hold 37.82% Karl Turner Labour Re-elected Lab to UKIP 1.05
Kingston upon Hull North BC Yorkshire and Humberside Diana Johnson Labour 15239 Mike Ross Lib. Dem. 7427 Sergi Singh UKIP 5253 Lab Hold 23.46% Diana Johnson Labour Re-elected LD to Lab 10.77
Kingston upon Hull West and Hessle BC Yorkshire and Humberside Alan Johnson Labour 15928 Paul Salvidge UKIP 5569 Jo Barker Conservative 5146 Lab Hold 32.88% Alan Johnson Labour Re-elected Lab to UKIP 2.11
Kingswood BC South West England Chris Skidmore Conservative 20627 Jo McCarron Labour 16531 Duncan Odgers UKIP 6463 Con Hold 8.37% Chris Skidmore Conservative Re-elected Lab to Con 1.64
Kirkcaldy and Cowdenbeath CC Scotland Roger Mullin SNP 21276 Kenny Selbie Labour 19280 Dave Dempsey Conservative 3485 SNP Gain From Lab 4.37% Gordon Brown Labour Stood Down Lab to SNP 27.3
Knowsley BC North West England George Howarth Labour 34051 Louise Bours UKIP 6131 Vikki Gregorich Green 2653 Lab Hold 62.52% George Howarth Labour Re-elected Lab to UKIP 2.89
Lagan Valley CC Northern Ireland Jeffrey Donaldson DUP 19293 Alexander Redpath UUP 7563 Trevor Lunn Alliance (NI) 4131 DUP Hold 32.10% Jeffrey Donaldson DUP Re-elected DUP to UUP 8.85
Lanark and Hamilton East CC Scotland Angela Crawley SNP 21819 Jimmy Hood Labour 16162 Alex Allison Conservative 6687 SNP Gain From Lab 12.15% Jim Hood Labour Defeated Lab to SNP 20.55
Lancaster and Fleetwood CC North West England Cat Smith Labour 16765 Eric Ollerenshaw Conservative 13932 Matthew Atkins UKIP 5836 Lab Gain From Con 6.64% Eric Ollerenshaw Conservative Defeated Con to Lab 3.71
Leeds Central BC Yorkshire and Humberside Hilary Benn Labour 21664 Nicola Wilson Conservative 6110 Luke Senior UKIP 5222 Lab Hold 41.59% Hilary Benn Labour Re-elected Con to Lab 6.23
Leeds East BC Yorkshire and Humberside Richard Burgon Labour 22215 Ryan Stephenson Conservative 7344 Mark Maniatt UKIP 5166 Lab Hold 39.33% George Mudie Labour Stood Down Con to Lab 6.05
Leeds North East BC Yorkshire and Humberside Fabian Hamilton Labour 23274 Simon Wilson Conservative 13779 Warren Hendon UKIP 5638 Lab Hold 19.97% Fabian Hamilton Labour Re-elected Con to Lab 5.21
Leeds North West BC Yorkshire and Humberside Greg Mulholland Lib. Dem. 15305 Alex Sobel Labour 10847 Alex Story Conservative 9386 LD Hold 10.25% Greg Mulholland Lib. Dem. Re-elected LD to Lab 8.12
Leeds West BC Yorkshire and Humberside Rachel Reeves Labour 19045 Anne Murgatroyd UKIP 6037 Alex Pierre-Traves Conservative 5976 Lab Hold 33.57% Rachel Reeves Labour Re-elected Lab to UKIP 2.89
Leicester East BC East Midlands Keith Vaz Labour 28781 Kishan Devani Conservative 9565 Susanna Steptoe UKIP 6007 Lab Hold 40.04% Keith Vaz Labour Re-elected Con to Lab 5.35
Leicester South BC East Midlands Jon Ashworth Labour 24380 Leon Hadji-Nikolaou Conservative 7938 Peter Stone UKIP 5790 Lab Hold 34.89% Jonathan Ashworth Labour Re-elected Lab to Con 3.92
Leicester West BC East Midlands Liz Kendall Labour 16388 Paul Bessant Conservative 8423 Stuart Young UKIP 5464 Lab Hold 22.24% Elizabeth Kendall Labour Stood Down Con to Lab 5.51
Leigh CC North West England Andy Burnham Labour 26970 Louisa Townson Conservative 8211 Les Leggett UKIP 7901 Lab Hold 42.31% Andy Burnham Labour Re-elected Con to Lab 7.61
Lewes CC South East England Norman Baker Lib. Dem. 20103 Maria Caulfield Conservative 15901 Ray Finch UKIP 6359 LD Hold 8.31% Norman Baker Lib. Dem. Re-elected LD to Con 3.48
Lewisham East BC London Heidi Alexander Labour 22181 Peter Fortune Conservative 9277 Julia Fletcher Lib. Dem. 5942 Lab Hold 30.93% Heidi Alexander Labour Re-elected Con to Lab 5.74
Lewisham West and Penge BC London Jim Dowd Labour 22778 Russell Jackson Conservative 10762 Alex Feakes Lib. Dem. 6331 Lab Hold 26.69% Jim Dowd Labour Re-elected Con to Lab 5.56
Lewisham, Deptford BC London Vicky Foxcroft Labour 26540 Bim Afolami Conservative 4932 Michael Bukola Lib. Dem. 3878 Lab Hold 52.42% Joan Ruddock Labour Stood Down Con to Lab 6.1
Leyton and Wanstead BC London John Cryer Labour 21560 Matthew Scott Conservative 8360 Carl Quilliam Lib. Dem. 5495 Lab Hold 32.87% John Cryer Labour Re-elected Con to Lab 5.75
Lichfield CC West Midlands Michael Fabricant Conservative 26259 Chris Worsey Labour 12378 John Rackham UKIP 7596 Con Hold 26.92% Michael Fabricant Conservative Re-elected Con to Lab 3.82
Lincoln BC East Midlands Lucy Rigby Labour 18932 Karl McCartney Conservative 17525 Nick Smith UKIP 6625 Lab Gain From Con 3.08% Karl McCartney Conservative Defeated Con to Lab 2.69
Linlithgow and East Falkirk CC Scotland Martyn Day SNP 26481 Michael Connarty Labour 17808 Sandy Batho Conservative 5776 SNP Gain From Lab 16.85% Michael Connarty Labour Defeated Lab to SNP 20.63
Liverpool, Riverside BC North West England Louise Ellman Labour 25355 Joe Chaffers UKIP 4588 Martin Dobson Green 3710 Lab Hold 53.52% Louise Ellman Labour Re-elected Lab to UKIP 2.01
Liverpool, Walton BC North West England Steve Rotheram Labour 27043 Steve Flatman UKIP 4640 Jonathan Clatworthy Green 2077 Lab Hold 65.24% Steve Rotheram Labour Re-elected Lab to UKIP 2.05
Liverpool, Wavertree BC North West England Luciana Berger Labour 22432 Leo Evans Lib. Dem. 7131 Adam Hetherington UKIP 4450 Lab Hold 40.35% Luciana Berger Labour Re-elected LD to Lab 10.73
Liverpool, West Derby BC North West England Stephen Twigg Labour 26703 Neil Miney UKIP 4651 Rebecca Lawson Green 2285 Lab Hold 61.62% Stephen Twigg Labour Re-elected UKIP to Lab 0.27
Livingston CC Scotland Hannah Bardell SNP 24930 Graeme Morrice Labour 15934 Chris Donnelly Conservative 4800 SNP Gain From Lab 18.77% Graeme Morrice Labour Defeated Lab to SNP 20.65
Llanelli CC Wales Nia Griffith Labour 16237 Vaughan Williams Plaid Cymru 11185 Selaine Saxby Conservative 4763 Lab Hold 13.49% Nia Griffith Labour Re-elected PC to Lab 0.47
Loughborough CC East Midlands Nicky Morgan Conservative 24146 Matthew O'Callaghan Labour 19451 Bill Piper UKIP 5826 Con Hold 8.70% Nicky Morgan Conservative Re-elected Lab to Con 0.81
Louth and Horncastle CC East Midlands Victoria Atkins Conservative 24322 Matthew Jason Brown Labour 11341 Colin Mair UKIP 8207 Con Hold 25.70% Peter Tapsell Conservative Stood Down Con to Lab 3.29
Ludlow CC West Midlands Philip Dunne Conservative 24370 Charlotte Barnes Lib. Dem. 8475 David Kelly UKIP 7153 Con Hold 32.61% Philip Dunne Conservative Re-elected LD to Con 6.3
Luton North BC Eastern England Kelvin Hopkins Labour 22820 Dean Russell Conservative 11288 Allan White UKIP 5946 Lab Hold 26.81% Kelvin Hopkins Labour Re-elected Con to Lab 4.66
Luton South BC Eastern England Gavin Shuker Labour 18394 Katie Redmond Conservative 11315 Yasin Rehman UKIP 5923 Lab Hold 16.77% Gavin Shuker Labour Re-elected Con to Lab 5.62
Macclesfield CC North West England David Rutley Conservative 22936 Tim Roca Labour 12929 Adrian Howard UKIP 6272 Con Hold 19.99% David Rutley Conservative Re-elected Con to Lab 3.33
Maidenhead CC South East England Theresa May Conservative 30469 Anthony Hill Lib. Dem. 6849 Herbie Crossman UKIP 6605 Con Hold 43.96% Theresa May Conservative Re-elected LD to Con 6.37
Maidstone and The Weald CC South East England Helen Grant Conservative 22131 Jasper Gerard Lib. Dem. 10123 Allen Simpson Labour 6890 Con Hold 24.54% Helen Grant Conservative Re-elected LD to Con 6.25
Makerfield CC North West England Yvonne Fovargue Labour 26813 Zehra Zaidi Conservative 7165 Andrew Collinson UKIP 6506 Lab Hold 44.89% Yvonne Fovargue Labour Re-elected Con to Lab 8.18
Maldon CC Eastern England John Whittingdale Conservative 27427 Peter Edwards Labour 8177 Beverley Acevedo UKIP 7644 Con Hold 40.19% John Whittingdale Conservative Re-elected Con to Lab 3.49
Manchester Central BC North West England Lucy Powell Labour 24074 Myles Power UKIP 5065 John Reid Lib. Dem. 4473 Lab Hold 47.70% Lucy Powell Labour Re-elected Lab to UKIP 8.46
Manchester, Gorton BC North West England Gerald Kaufman Labour 22007 Dave Page Lib. Dem. 6753 Phil Eckersley UKIP 3587 Lab Hold 39.80% Gerald Kaufman Labour Re-elected LD to Lab 11.15
Manchester, Withington BC North West England Jeff Smith Labour 20989 John Leech Lib. Dem. 13453 Mark Davies UKIP 3757 Lab Gain From LD 16.74% John Leech Lib. Dem. Defeated LD to Lab 10.47
Mansfield CC East Midlands Alan Meale Labour 23915 Andrea Clarke Conservative 11765 David Sidney Pepper UKIP 9481 Lab Hold 25.11% Joseph Meale Labour Stood Down Con to Lab 6.34
Meon Valley CC South East England George Hollingbery Conservative 27564 Chris Carrigan Lib. Dem. 8855 David Alexander UKIP 6247 Con Hold 36.51% George Hollingbery Conservative Re-elected LD to Con 6.42
Meriden CC West Midlands Caroline Spelman Conservative 26095 Tom McNeil Labour 13378 Mick Gee UKIP 7640 Con Hold 24.38% Caroline Spelman Conservative Re-elected Con to Lab 3.39
Merthyr Tydfil and Rhymney CC Wales Gerald Jones Labour 15819 Bob Griffin Lib. Dem. 5792 Dave Rowlands UKIP 4604 Lab Hold 31.26% Dai Havard Labour Stood Down LD to Lab 9.31
Mid Bedfordshire CC Eastern England Nadine Dorries Conservative 27258 Charlynne Pullen Labour 10519 Nigel Wickens UKIP 7904 Con Hold 30.49% Nadine Dorries Conservative Re-elected Con to Lab 3.62
Mid Derbyshire CC East Midlands Pauline Latham Conservative 21713 Nicola Heaton Labour 13884 Martin Fitzpatrick UKIP 6536 Con Hold 16.54% Pauline Latham Conservative Re-elected Con to Lab 3.66
Mid Dorset and North Poole CC South West England Michael Tomlinson Conservative 18393 Vikki Slade Lib. Dem. 15371 Richard Turner UKIP 6866 Con Gain From LD 6.44% Annette Brooke Lib. Dem. Stood Down LD to Con 3.51
Mid Norfolk CC Eastern England George Freeman Conservative 23646 Harry Clarke Labour 11105 Anna Coke UKIP 8136 Con Hold 24.70% George Freeman Conservative Re-elected Con to Lab 3.67
Mid Sussex CC South East England Nicholas Soames Conservative 26629 Daisy Cooper Lib. Dem. 12325 Toby Brothers UKIP 6833 Con Hold 25.61% Nicholas Soames Conservative Re-elected LD to Con 6.18
Mid Ulster CC Northern Ireland Francie Molloy Sinn Fein 22888 Malachy Quinn SDLP 6053 Ian McCrea DUP 4775 SF Hold 41.22% Francie Molloy Sinn Fein Re-elected SDLP to SF 5.85
Mid Worcestershire CC West Midlands Nigel Huddleston Conservative 26003 Robin Lunn Labour 9722 Richard Keel UKIP 7669 Con Hold 31.96% Peter Luff Conservative Stood Down Con to Lab 3.81
Middlesbrough BC North East England Andy McDonald Labour 18894 Nigel Baker UKIP 5764 Simon Clarke Conservative 4992 Lab Hold 39.30% Andy McDonald Labour Re-elected Lab to UKIP 4.69
Middlesbrough South and East Cleveland CC North East England Tom Blenkinsop Labour 21340 Will Goodhand Conservative 14827 Steve Turner UKIP 7119 Lab Hold 14.09% Tom Blenkinsop Labour Re-elected Con to Lab 5.23
Midlothian CC Scotland Owen Thompson SNP 18699 Kenny Young Labour 12768 Michelle Ballantyne Conservative 4484 SNP Gain From Lab 15.11% David Hamilton Labour Stood Down Lab to SNP 20.74
Milton Keynes North CC South East England Mark Lancaster Conservative 21947 Emily Darlington Labour 17046 David Reilly UKIP 7368 Con Hold 9.09% Mark Lancaster Conservative Re-elected Con to Lab 3.77
Milton Keynes South BC South East England Andrew Pakes Labour 21813 Iain Stewart Conservative 21631 Vince Peddle UKIP 5416 Lab Gain From Con 0.32% Iain Stewart Conservative Defeated Con to Lab 4.86
Mitcham and Morden BC London Siobhain McDonagh Labour 28650 Paul Holmes Conservative 10242 Richard Hilton UKIP 4007 Lab Hold 42.03% Siobhain McDonagh Labour Re-elected Con to Lab 5.41
Mole Valley CC South East England Paul Beresford Conservative 29382 Paul Oakley UKIP 7678 Paul Kennedy Lib. Dem. 7108 Con Hold 39.95% Paul Beresford Conservative Re-elected Con to UKIP 6.27
Monmouth CC Wales David Davies Conservative 22409 Ruth Jones Labour 12719 Gareth Dunn UKIP 5257 Con Hold 20.83% David Davies Conservative Re-elected Con to Lab 0.79
Montgomeryshire CC Wales Glyn Davies Conservative 14526 Jane Dodds Lib. Dem. 8062 Des Parkinson UKIP 4155 Con Hold 19.12% Glyn Davies Conservative Re-elected LD to Con 7.81
Moray CC Scotland Angus Robertson SNP 27659 Douglas Ross Conservative 10300 Robert Scorer UKIP 2172 SNP Hold 42.30% Angus Robertson SNP Re-elected Con to SNP 14.34
Morecambe and Lunesdale CC North West England Amina Lone Labour 18267 David Morris Conservative 16297 Steve Ogden UKIP 4757 Lab Gain From Con 4.44% David Morris Conservative Defeated Con to Lab 3.22
Morley and Outwood CC Yorkshire and Humberside Ed Balls Labour 21579 Andrea Jenkyns Conservative 15144 David Dews UKIP 8416 Lab Hold 13.17% Ed Balls Labour Re-elected Con to Lab 5.46
Motherwell and Wishaw BC Scotland Marion Fellows SNP 19433 Frank Roy Labour 16031 Meghan Gallacher Conservative 2663 SNP Gain From Lab 8.66% Frank Roy Labour Defeated Lab to SNP 25.81
Na h-Eileanan an Iar CC Scotland Angus MacNeil SNP 11923 Alasdair Morrison Labour 2255 Mark Brown Conservative 545 SNP Hold 65.67% Angus MacNeil SNP Re-elected Lab to SNP 26.43
Neath CC Wales Christina Rees Labour 18423 Daniel Thomas Plaid Cymru 7925 Richard Pritchard UKIP 4884 Lab Hold 28.28% Peter Hain Labour Stood Down PC to Lab 0.97
New Forest East CC South East England Julian Lewis Conservative 24703 Bruce Tennent Lib. Dem. 7309 Roy Swales UKIP 7053 Con Hold 34.76% Julian Lewis Conservative Re-elected LD to Con 6.08
New Forest West CC South East England Desmond Swayne Conservative 26336 Paul Bailey UKIP 7100 Lena Samuels Labour 6623 Con Hold 40.43% Desmond Swayne Conservative Re-elected Con to UKIP 6.27
Newark CC East Midlands Robert Jenrick Conservative 25319 Michael Payne Labour 11636 Brian Mapletoft UKIP 10087 Con Hold 26.64% Robert Jenrick Conservative Re-elected Con to Lab 0.36
Newbury CC South East England Richard Benyon Conservative 31146 Judith Bunting Lib. Dem. 11708 Catherine Anderson UKIP 6805 Con Hold 33.17% Richard Benyon Conservative Re-elected LD to Con 6.13
Newcastle upon Tyne Central BC North East England Chi Onwurah Labour 18141 Daniel Thompson UKIP 5185 Simon Kitchen Conservative 5156 Lab Hold 37.93% Chi Onwurah Labour Re-elected Lab to UKIP 2.91
Newcastle upon Tyne East BC North East England Nick Brown Labour 19514 Wendy Taylor Lib. Dem. 6843 Duncan Crute Conservative 4349 Lab Hold 33.48% Nicholas Brown Labour Re-elected LD to Lab 10.86
Newcastle upon Tyne North BC North East England Catherine McKinnell Labour 20742 Anita Lower Lib. Dem. 7851 Tim Marron UKIP 6360 Lab Hold 29.33% Catherine McKinnell Labour Re-elected LD to Lab 10.78
Newcastle-under-Lyme BC West Midlands Paul Farrelly Labour 18695 Tony Cox Conservative 12817 Phil Wood UKIP 7424 Lab Hold 13.61% Paul Farrelly Labour Re-elected Con to Lab 5.01
Newport East CC Wales Jessica Morden Labour 13860 Natasha Asghar Conservative 7675 Paul Halliday Lib. Dem. 6345 Lab Hold 17.95% Jessica Morden Labour Re-elected Con to Lab 1.97
Newport West CC Wales Paul Flynn Labour 17631 Nick Webb Conservative 12585 Gordon Norrie UKIP 5342 Lab Hold 12.70% Paul Flynn Labour Re-elected Con to Lab 1.89
Newry and Armagh CC Northern Ireland Mickey Brady Sinn Fein 22486 Justin McNulty SDLP 12140 Danny Kennedy UUP 9645 SF Hold 23.04% Conor Murphy Sinn Fein Stood Down SDLP to SF 2.24
Newton Abbot CC South West England Anne Marie Morris Conservative 19662 Richard Younger-Ross Lib. Dem. 12053 Rod Peers UKIP 7768 Con Hold 15.75% Anne-Marie Morris Conservative Re-elected LD to Con 7.33
Normanton, Pontefract and Castleford CC Yorkshire and Humberside Yvette Cooper Labour 28355 Beth Prescott Conservative 10486 Nathan Garbutt UKIP 7022 Lab Hold 38.64% Yvette Cooper Labour Re-elected Con to Lab 7.45
North Antrim CC Northern Ireland Ian Paisley Jr. DUP 21023 Timothy Gaston Traditional Unionist Voice 7830 Robin Swann UUP 4590 DUP Hold 31.12% Ian Paisley Junior DUP Stood Down TUV to DUP 0.75
North Ayrshire and Arran CC Scotland Patricia Gibson SNP 23540 Katy Clark Labour 14551 Jamie Greene Conservative 6808 SNP Gain From Lab 19.49% Katy Clark Labour Defeated Lab to SNP 20.47
North Cornwall CC South West England Dan Rogerson Lib. Dem. 18849 Scott Mann Conservative 17431 Julie Lingard UKIP 6421 LD Hold 2.96% Dan Rogerson Lib. Dem. Re-elected LD to Con 1.7
North Devon CC South West England Peter Heaton-Jones Conservative 19700 Nick Harvey Lib. Dem. 17517 Steve Crowther UKIP 7723 Con Gain From LD 4.16% Nick Harvey Lib. Dem. Defeated LD to Con 7.75
North Dorset CC South West England Simon Hoare Conservative 25859 Hugo Miéville Lib. Dem. 11612 Steve Unwin UKIP 7750 Con Hold 26.31% Bob Walter Conservative Stood Down LD to Con 6.11
North Down CC Northern Ireland Sylvia Hermon Independent 27544 William Cudworth Traditional Unionist Voice 2104 Andrew Muir Alliance (NI) 1972 Ind Hold 75.98% Sylvia Hermon Independent Re-elected TUV to Ind 8.8
North Durham CC North East England Kevan Jones Labour 23397 Laetitia Glossop Conservative 6809 Malcolm Bint UKIP 6034 Lab Hold 40.49% Kevan Jones Labour Re-elected Con to Lab 5.51
North East Bedfordshire CC Eastern England Alistair Burt Conservative 29397 Saqhib Ali Labour 11394 Adrianne Smyth UKIP 8056 Con Hold 32.40% Alistair Burt Conservative Re-elected Con to Lab 3.63
North East Cambridgeshire CC Eastern England Stephen Barclay Conservative 25443 Andrew Charalambous UKIP 11001 Ken Rustidge Labour 9764 Con Hold 27.31% Stephen Barclay Conservative Re-elected Con to UKIP 9.46
North East Derbyshire CC East Midlands Natascha Engel Labour 20455 Lee Rowley Conservative 13294 James Bush UKIP 6911 Lab Hold 15.22% Natascha Engel Labour Re-elected Con to Lab 5.01
North East Fife CC Scotland Stephen Gethins SNP 16937 Tim Brett Lib. Dem. 12473 Huw Bell Conservative 6579 SNP Gain From LD 11.19% Menzies Campbell Lib. Dem. Stood Down LD to SNP 20.67
North East Hampshire CC South East England Ranil Jayawardena Conservative 30250 Amran Hussain Labour 7350 Robert Blay UKIP 7012 Con Hold 43.25% James Arbuthnot Conservative Stood Down Con to Lab 3.78
North East Hertfordshire CC Eastern England Oliver Heald Conservative 25439 Chris York Labour 10465 William Compton UKIP 6694 Con Hold 29.69% Oliver Heald Conservative Re-elected Con to Lab 3.7
North East Somerset CC South West England Jacob Rees-Mogg Conservative 22821 Todd Foreman Labour 15100 Wera Hobhouse Lib. Dem. 5481 Con Hold 14.76% Jacob Rees-Mogg Conservative Re-elected Lab to Con 2.58
North Herefordshire CC West Midlands Bill Wiggin Conservative 23261 Jeanie Falconer Lib. Dem. 7397 Jonathan Oakton UKIP 7101 Con Hold 33.35% Bill Wiggin Conservative Re-elected LD to Con 6.28
North Norfolk CC Eastern England Norman Lamb Lib. Dem. 21164 Ann Steward Conservative 13276 Michael Baker UKIP 7030 LD Hold 15.88% Norman Lamb Lib. Dem. Re-elected LD to Con 3.77
North Shropshire CC West Midlands Owen Paterson Conservative 25291 Graeme Currie Labour 11754 Andrea Allen UKIP 8100 Con Hold 26.10% Owen Paterson Conservative Re-elected Con to Lab 3.62
North Somerset CC South West England Liam Fox Conservative 26528 Marcus Kravis Lib. Dem. 11639 Greg Chambers Labour 8832 Con Hold 25.69% Liam Fox Conservative Re-elected LD to Con 6.06
North Swindon CC South West England Justin Tomlinson Conservative 21409 Mark Dempsey Labour 17473 James Faulkner UKIP 7173 Con Hold 7.83% Justin Tomlinson Conservative Re-elected Con to Lab 3.11
North Thanet CC South East England Roger Gale Conservative 21319 Frances Rehal Labour 11108 Piers Wauchope UKIP 6751 Con Hold 23.56% Roger Gale Conservative Re-elected Con to Lab 3.83
North Tyneside BC North East England Mary Glindon Labour 26857 Scott Hartley UKIP 6661 Martin McGann Conservative 6500 Lab Hold 43.52% Mary Glindon Labour Re-elected Lab to UKIP 2.16
North Warwickshire CC West Midlands Mike O'Brien Labour 20213 Craig Tracey Conservative 16729 William Cash UKIP 7523 Lab Gain From Con 7.38% Dan Byles Conservative Stood Down Con to Lab 3.75
North West Cambridgeshire CC Eastern England Shailesh Vara Conservative 28070 Nick Thulbourn Labour 12605 Peter Reeve UKIP 10368 Con Hold 26.53% Shailesh Vara Conservative Re-elected Con to Lab 3.5
North West Durham CC North East England Pat Glass Labour 22629 Charlotte Haitham-Taylor Conservative 7256 Bruce Reid UKIP 6686 Lab Hold 35.08% Pat Glass Labour Re-elected Con to Lab 6.39
North West Hampshire CC South East England Kit Malthouse Conservative 29230 Andrew Adams Labour 9182 Susan Perkins UKIP 7584 Con Hold 37.61% George Young Conservative Stood Down Con to Lab 3.8
North West Leicestershire CC East Midlands Andrew Bridgen Conservative 22497 Jamie McMahon Labour 18155 Andy McWilliam UKIP 7678 Con Hold 8.36% Andrew Bridgen Conservative Re-elected Con to Lab 3.05
North West Norfolk CC Eastern England Henry Bellingham Conservative 24732 Joanne Rust Labour 8495 Richard Coke UKIP 7235 Con Hold 33.96% Henry Bellingham Conservative Re-elected Con to Lab 3.48
North Wiltshire CC South West England James Gray Conservative 23508 Brian Mathew Lib. Dem. 10067 Pat Bryant UKIP 6342 Con Hold 27.60% James Gray Conservative Re-elected LD to Con 6.12
Northampton North BC East Midlands Sally Keeble Labour 13950 Michael Ellis Conservative 13255 Tom Rubython UKIP 6552 Lab Gain From Con 1.72% Michael Ellis Conservative Defeated Con to Lab 3.26
Northampton South BC East Midlands David Mackintosh Conservative 15772 Kevin McKeever Labour 12531 Rose Gibbins UKIP 5885 Con Hold 8.31% Brian Binley Conservative Stood Down Con to Lab 3.54
Norwich North BC Eastern England Jessica Asato Labour 16246 Chloe Smith Conservative 15652 Glenn Tingle UKIP 5017 Lab Gain From Con 1.36% Chloe Smith Conservative Defeated Con to Lab 5.26
Norwich South BC Eastern England Clive Lewis Labour 15041 Lesley Grahame Green 9623 Lisa Townsend Conservative 8655 Lab Gain From LD 11.40% Simon Wright Lib. Dem. Defeated LD to Lab 7.33
Nottingham East BC East Midlands Chris Leslie Labour 16868 Garry Hickton Conservative 6293 Fran Loi UKIP 4159 Lab Hold 31.93% Christopher Leslie Labour Re-elected Con to Lab 5.13
Nottingham North BC East Midlands Graham Allen Labour 19035 Louise Burfitt-Dons Conservative 7086 Stephen Crosby UKIP 5588 Lab Hold 34.85% Graham Allen Labour Re-elected Con to Lab 5.56
Nottingham South BC East Midlands Lilian Greenwood Labour 17624 Jane Hunt Conservative 11689 David Hollas UKIP 5314 Lab Hold 14.55% Lilian Greenwood Labour Re-elected Con to Lab 5.1
Nuneaton CC West Midlands Vicky Fowler Labour 17814 Marcus Jones Conservative 16577 Alwyn Waine UKIP 5605 Lab Gain From Con 2.71% Marcus Jones Conservative Defeated Con to Lab 3.67
Ochil and South Perthshire CC Scotland Tasmina Ahmed-Sheikh SNP 27010 Gordon Banks Labour 11321 Luke Graham Conservative 10076 SNP Gain From Lab 31.08% Gordon Banks Labour Defeated Lab to SNP 20.68
Ogmore CC Wales Huw Irranca-Davies Labour 19861 Jane March Conservative 5091 Glenda Marie Davies UKIP 4559 Lab Hold 42.62% Huw Irranca-Davies Labour Re-elected Con to Lab 2.2
Old Bexley and Sidcup BC London James Brokenshire Conservative 25727 Ibrahim Mehmet Labour 13222 Catherine Reilly UKIP 4341 Con Hold 27.49% James Brokenshire Conservative Re-elected Con to Lab 3.68
Oldham East and Saddleworth CC North West England Debbie Abrahams Labour 17104 Sajjad Hussain Conservative 10007 Richard Marbrow Lib. Dem. 7383 Lab Hold 15.94% Debbie Abrahams Labour Re-elected Lab to Con 6.68
Oldham West and Royton BC North West England Michael Meacher Labour 22955 Kamran Ghafoor Conservative 8552 Francis Arbour UKIP 7175 Lab Hold 33.56% Michael Meacher Labour Re-elected Con to Lab 5.88
Orkney and Shetland CC Scotland Alistair Carmichael Lib. Dem. 9135 Danus Skene SNP 6696 Donald Cameron Conservative 1807 LD Hold 12.61% Alistair Carmichael Lib. Dem. Re-elected LD to SNP 19.41
Orpington BC London Jo Johnson Conservative 29325 Nigel de Gruchy Labour 8513 Peter Brooks Lib. Dem. 5148 Con Hold 42.55% Joseph Johnson Conservative Re-elected Con to Lab 4.08
Oxford East BC South East England Andrew David Smith Labour 24797 Alasdair Murray Lib. Dem. 9335 Melanie Magee Conservative 7276 Lab Hold 29.93% Andrew Smith Labour Re-elected LD to Lab 10.53
Oxford West and Abingdon CC South East England Nicola Blackwood Conservative 22625 Layla Moran Lib. Dem. 16217 Sally Copley Labour 8888 Con Hold 11.28% Nicola Blackwood Conservative Re-elected LD to Con 5.49
Paisley and Renfrewshire North CC Scotland Gavin Newlands SNP 19629 Jim Sheridan Labour 16994 John Anderson Conservative 6106 SNP Gain From Lab 6.03% Jim Sheridan Labour Defeated Lab to SNP 20.49
Paisley and Renfrewshire South CC Scotland Mhairi Black SNP 19944 Douglas Alexander Labour 16645 Fraser Galloway Conservative 2463 SNP Gain From Lab 8.28% Douglas Alexander Labour Defeated Lab to SNP 24.91
Pendle BC North West England Andrew Stephenson Conservative 18746 Azhar Ali Labour 16601 Mick Waddington UKIP 4410 Con Hold 4.66% Andrew Stephenson Conservative Re-elected Con to Lab 1.65
Penistone and Stocksbridge CC Yorkshire and Humberside Angela Smith Labour 22058 Steven Jackson Conservative 13613 Graeme Waddicar UKIP 8010 Lab Hold 18.15% Angela Smith Labour Re-elected Con to Lab 5.8
Penrith and The Border CC North West England Rory Stewart Conservative 22780 Lee Rushworth Labour 7791 John Stanyer UKIP 5962 Con Hold 33.24% Rory Stewart Conservative Re-elected Con to Lab 3.6
Perth and North Perthshire CC Scotland Pete Wishart SNP 31964 Alexander Stewart Conservative 14044 John Myles UKIP 1250 SNP Hold 37.10% Pete Wishart SNP Re-elected Con to SNP 14.01
Peterborough BC Eastern England Lisa Forbes Labour 15773 Stewart Jackson Conservative 15147 Mary Herdman UKIP 8321 Lab Gain From Con 1.36% Stewart Jackson Conservative Defeated Con to Lab 6.09
Plymouth, Moor View BC South West England Alison Seabeck Labour 16181 Johnny Mercer Conservative 11990 Penny Mills UKIP 10043 Lab Hold 9.98% Alison Seabeck Labour Re-elected Con to Lab 3.08
Plymouth, Sutton and Devonport BC South West England Luke Pollard Labour 16020 Oliver Colvile Conservative 13190 Roy Kettle UKIP 7425 Lab Gain From Con 6.44% Oliver Colville Conservative Stood Down Con to Lab 4.53
Pontypridd CC Wales Owen Smith Labour 15410 Mike Powell Lib. Dem. 6367 Ann-Marie Mason Conservative 5615 Lab Hold 24.66% Owen Smith Labour Re-elected LD to Lab 8.53
Poole BC South West England Robert Syms Conservative 21209 Helen Rosser Labour 8128 Philip Eades Lib. Dem. 7695 Con Hold 27.57% Robert Syms Conservative Re-elected Con to Lab 3.6
Poplar and Limehouse BC London Jim Fitzpatrick Labour 27458 Chris Wilford Conservative 14211 Nicholas McQueen UKIP 3830 Lab Hold 28.37% Jim Fitzpatrick Labour Re-elected Con to Lab 7.73
Portsmouth North BC South East England Penny Mordaunt Conservative 18865 John Ferrett Labour 14268 Mike Fitzgerald UKIP 5876 Con Hold 10.42% Penny Mordaunt Conservative Re-elected Con to Lab 3.05
Portsmouth South BC South East England Gerald Vernon-Jackson Lib. Dem. 12680 Flick Drummond Conservative 12671 Sue Castillon Labour 7919 LD Gain From Ind 0.02% Mike Hancock Independent Defeated
Preseli Pembrokeshire CC Wales Stephen Crabb Conservative 16896 Paul Miller Labour 12917 Howard Lillyman UKIP 4422 Con Hold 10.05% Stephen Crabb Conservative Re-elected Con to Lab 0.79
Preston BC North West England Mark Hendrick Labour 17628 Richard Holden Conservative 5575 James Barker UKIP 4467 Lab Hold 37.08% Mark Hendrick Labour Re-elected Con to Lab 5.3
Pudsey BC Yorkshire and Humberside Stuart Andrew Conservative 20106 Jamie Hanley Labour 19807 Ryk Downes Lib. Dem. 4218 Con Hold 0.60% Stuart Andrew Conservative Re-elected Con to Lab 1.39
Putney BC London Justine Greening Conservative 21037 Sheila Boswell Labour 14568 Trish Ward UKIP 2979 Con Hold 15.86% Justine Greening Conservative Re-elected Con to Lab 4.39
Rayleigh and Wickford CC Eastern England Mark Francois Conservative 30166 David Hough Labour 10350 John Hayter UKIP 8529 Con Hold 37.86% Mark Francois Conservative Re-elected Con to Lab 2.74
Reading East BC South East England Rob Wilson Conservative 19582 Matt Rodda Labour 14870 Jenny Woods Lib. Dem. 5853 Con Hold 9.43% Rob Wilson Conservative Re-elected Con to Lab 3.83
Reading West CC South East England Alok Sharma Conservative 19627 Victoria Groulef Labour 16571 Malik Azam UKIP 5826 Con Hold 6.43% Alok Sharma Conservative Re-elected Con to Lab 3.1
Redcar BC North East England Anna Turley Labour 16715 Josh Mason Lib. Dem. 11733 Chris Gallacher UKIP 7317 Lab Gain From LD 11.80% Ian Swales Lib. Dem. Stood Down LD to Lab 12.11
Redditch CC West Midlands Karen Lumley Conservative 18483 Rebecca Blake Labour 15371 Peter Jewell UKIP 6261 Con Hold 7.07% Karen Lumley Conservative Re-elected Con to Lab 3.08
Reigate BC South East England Crispin Blunt Conservative 25291 Ali Aklakul Labour 7839 Joe Fox UKIP 7393 Con Hold 34.91% Crispin Blunt Conservative Re-elected Con to Lab 3.57
Rhondda CC Wales Chris Bryant Labour 18864 Shelley Rees-Owen Plaid Cymru 6256 Ron Hughes UKIP 3273 Lab Hold 40.58% Chris Bryant Labour Re-elected PC to Lab 1.7
Ribble Valley CC North West England Nigel Evans Conservative 24585 David Hinder Labour 13774 Shirley Parkinson UKIP 8275 Con Hold 20.67% Nigel Evans Conservative Re-elected Con to Lab 3.79
Richmond (Yorks) CC Yorkshire and Humberside Rishi Sunak Conservative 31705 Mike Hill Labour 10366 Matthew Cooke UKIP 4829 Con Hold 39.95% William Hague Conservative Stood Down Con to Lab 3.8
Richmond Park BC London Zac Goldsmith Conservative 29584 Robin Meltzer Lib. Dem. 16779 Sachin Patel Labour 7686 Con Hold 21.60% Zac Goldsmith Conservative Re-elected LD to Con 7.35
Rochdale CC North West England Simon Danczuk Labour 20737 Andy Kelly Lib. Dem. 9073 Masud Mohammed UKIP 6464 Lab Hold 25.40% Simon Danczuk Labour Re-elected LD to Lab 11.73
Rochester and Strood CC South East England Kelly Tolhurst Conservative 18183 Mark Reckless UKIP 15679 Naushabah Khan Labour 11895 Con Gain From UKIP 4.99% Mark Reckless UKIP Defeated UKIP to Con 6.14
Rochford and Southend East CC Eastern England James Duddridge Conservative 18744 Ian Gilbert Labour 10590 Floyd Waterworth UKIP 7384 Con Hold 19.58% James Duddridge Conservative Re-elected Con to Lab 3.48
Romford BC London Andrew Rosindell Conservative 26276 Sam Gould Labour 13154 Gerard Batten UKIP 6028 Con Hold 28.23% Andrew Rosindell Conservative Re-elected Con to Lab 4.12
Romsey and Southampton North CC South East England Caroline Nokes Conservative 23035 Ben Nicholls Lib. Dem. 12373 Sandra James UKIP 5632 Con Hold 21.78% Caroline Nokes Conservative Re-elected LD to Con 6.65
Ross, Skye and Lochaber CC Scotland Ian Blackford SNP 16343 Charles Kennedy Lib. Dem. 12185 Lindsay McCallum Conservative 2512 SNP Gain From LD 11.99% Charles Kennedy Lib. Dem. Defeated LD to SNP 24.75
Rossendale and Darwen BC North West England Jake Berry Conservative 20530 Will Straw Labour 19888 Clive Balchin UKIP 3710 Con Hold 1.33% Jake Berry Conservative Re-elected Con to Lab 4.1
Rother Valley CC Yorkshire and Humberside Kevin Barron Labour 21399 Allen Cowles UKIP 12862 Gary Streeter Conservative 10843 Lab Hold 18.05% Kevin Barron Labour Re-elected Lab to UKIP 8.65
Rotherham BC Yorkshire and Humberside Sarah Champion Labour 23111 Jane Collins UKIP 7459 Sebastian Lowe Conservative 5553 Lab Hold 41.80% Sarah Champion Labour Re-elected UKIP to Lab 8.49
Rugby  CC West Midlands Mark Pawsey Conservative 19943 Claire Edwards Labour 16895 Gordon Davies UKIP 5383 Con Hold 6.42% Mark Pawsey Conservative Re-elected Con to Lab 3.11
Ruislip, Northwood and Pinner BC London Nick Hurd Conservative 29123 Michael Borio Labour 14198 Gerard Barry UKIP 4274 Con Hold 29.73% Nick Hurd Conservative Re-elected Con to Lab 4.12
Runnymede and Weybridge CC South East England Philip Hammond Conservative 25532 Arran Neathey Labour 8533 Joe Branco UKIP 7601 Con Hold 35.30% Philip Hammond Conservative Re-elected Con to Lab 3.6
Rushcliffe CC East Midlands Kenneth Clarke Conservative 25601 David Mellen Labour 13367 Matthew Faithfull UKIP 7042 Con Hold 22.78% Kenneth Clarke Conservative Re-elected Con to Lab 3.83
Rutherglen and Hamilton West BC Scotland Tom Greatrex Labour 21387 Margaret Ferrier SNP 19512 Taylor Muir Conservative 4137 Lab Hold 3.99% Tom Greatrex Labour Re-elected Lab to SNP 20.36
Rutland and Melton CC East Midlands Alan Duncan Conservative 26985 James Moore Labour 10445 Richard Billington UKIP 8630 Con Hold 29.95% Alan Duncan Conservative Re-elected Con to Lab 3.44
Saffron Walden CC Eastern England Alan Haselhurst Conservative 28545 Peter Day UKIP 7757 Jane Berney Labour 7599 Con Hold 38.23% Alan Haselhurst Conservative Re-elected Con to UKIP 6.57
Salford and Eccles BC North West England Rebecca Long-Bailey Labour 20308 Greg Downes Conservative 7032 Paul Doyle UKIP 6651 Lab Hold 31.96% Hazel Blears Labour Stood Down Con to Lab 6.16
Salisbury CC South West England John Glen Conservative 22504 Reetendra Nath Banerji Lib. Dem. 10484 Paul Martin UKIP 6257 Con Hold 24.79% John Glen Conservative Re-elected LD to Con 6.24
Scarborough and Whitby CC Yorkshire and Humberside Robert Goodwill Conservative 19842 Ian McInnes Labour 15407 Sam Cross UKIP 6827 Con Hold 9.00% Robert Goodwill Conservative Re-elected Con to Lab 3.75
Scunthorpe CC Yorkshire and Humberside Nic Dakin Labour 16946 Jo Gideon Conservative 10562 Stephen Howd UKIP 5893 Lab Hold 17.24% Nic Dakin Labour Re-elected Con to Lab 5.18
Sedgefield CC North East England Phil Wilson Labour 21407 Scott Wood Conservative 7957 John Leathley UKIP 6513 Lab Hold 33.44% Phil Wilson Labour Re-elected Con to Lab 5.91
Sefton Central CC North West England Bill Esterson Labour 22903 Valerie Allen Conservative 14172 Kim Power UKIP 6454 Lab Hold 18.02% Bill Esterson Labour Re-elected Con to Lab 5.02
Selby and Ainsty CC Yorkshire and Humberside Nigel Adams Conservative 24402 Mark Hayes Labour 15891 Colin Heath UKIP 7200 Con Hold 16.45% Nigel Adams Conservative Re-elected Con to Lab 3.63
Sevenoaks CC South East England Michael Fallon Conservative 27333 Chris Clark Labour 8907 Steve Lindsay UKIP 7209 Con Hold 37.29% Michael Fallon Conservative Re-elected Con to Lab 3.15
Sheffield Central BC Yorkshire and Humberside Paul Blomfield Labour 19589 Joe Otten Lib. Dem. 10655 Dominic Cook UKIP 4922 Lab Hold 21.54% Paul Blomfield Labour Re-elected LD to Lab 10.57
Sheffield South East BC Yorkshire and Humberside Clive Betts Labour 23135 Steve Winstone UKIP 7053 Dr Matt Sleat Conservative 5392 Lab Hold 38.84% Clive Betts Labour Re-elected Lab to UKIP 2.65
Sheffield, Brightside and Hillsborough BC Yorkshire and Humberside Harry Harpham Labour 24844 John Booker UKIP 7031 Elise Dunweber Conservative 2744 Lab Hold 45.77% David Blunkett Labour Stood Down Lab to UKIP 2.56
Sheffield, Hallam CC Yorkshire and Humberside Nick Clegg Lib. Dem. 19835 Oliver Coppard Labour 18305 Ian Walker Conservative 8237 LD Hold 2.93% Nick Clegg Lib. Dem. Re-elected LD to Lab 17.21
Sheffield, Heeley BC Yorkshire and Humberside Louise Haigh Labour 20153 Howard Denby UKIP 6560 Simon Clement-Jones Lib. Dem. 5362 Lab Hold 33.26% Meg Munn Labour Stood Down Lab to UKIP 2.8
Sherwood CC East Midlands Léonie Mathers Labour 20157 Mark Spencer Conservative 17492 Sally Chadd UKIP 7847 Lab Gain From Con 5.45% Mark Spencer Conservative Defeated Con to Lab 2.94
Shipley CC Yorkshire and Humberside Philip Davies Conservative 22278 Steve Clapcote Labour 16138 Waqas Ali Khan UKIP 4465 Con Hold 12.42% Philip Davies Conservative Re-elected Con to Lab 3.85
Shrewsbury and Atcham CC West Midlands Daniel Kawczynski Conservative 21729 Dr Laura Davies Labour 13293 Christine Tinker Lib. Dem. 7155 Con Hold 15.90% Daniel Kawczynski Conservative Re-elected Con to Lab 3.74
Sittingbourne and Sheppey CC South East England Gordon Henderson Conservative 23137 Guy Nicholson Labour 14291 Richard Palmer UKIP 7844 Con Hold 18.21% Gordon Henderson Conservative Re-elected Con to Lab 3.64
Skipton and Ripon CC Yorkshire and Humberside Julian Smith Conservative 26353 Jacquie Bell Lib. Dem. 9387 Malcolm Birks Labour 7925 Con Hold 31.00% Julian Smith Conservative Re-elected LD to Con 6.41
Sleaford and North Hykeham CC East Midlands Stephen Phillips Conservative 32980 Jason Pandya-Wood Labour 14463 Steven Hopkins UKIP 9844 Con Hold 31.10% Stephen Phillips Conservative Re-elected Con to Lab 1.81
Slough BC South East England Fiona Mactaggart Labour 24418 Gurcharan Singh Conservative 14101 Diana Coad UKIP 5839 Lab Hold 21.61% Fiona Mactaggart Labour Re-elected Con to Lab 5.02
Solihull BC West Midlands Julian Knight Conservative 21138 Lorely Burt Lib. Dem. 16827 Phil Henrick UKIP 7317 Con Gain From LD 7.80% Lorely Burt Lib. Dem. Defeated LD to Con 4.06
Somerton and Frome CC South West England David Warburton Conservative 24648 David Rendel Lib. Dem. 19861 Alan Dimmick UKIP 7996 Con Gain From LD 7.87% David Heath Lib. Dem. Stood Down LD to Con 5.43
South Antrim CC Northern Ireland William McCrea DUP 12141 Danny Kinahan UUP 10200 Declan Kearney Sinn Fein 4103 DUP Hold 5.71% William McCrea DUP Re-elected DUP to UUP 14.11
South Basildon and East Thurrock CC Eastern England Stephen Metcalfe Conservative 18072 Mike Le-Surf Labour 14169 Ian Luder UKIP 11353 Con Hold 8.59% Stephen Metcalfe Conservative Re-elected Con to Lab 2.16
South Cambridgeshire CC Eastern England Heidi Allen Conservative 26822 Sebastian Kindersley Lib. Dem. 11309 Dan Greef Labour 8751 Con Hold 26.27% Andrew Lansley Conservative Stood Down LD to Con 6.5
South Derbyshire CC East Midlands Heather Wheeler Conservative 22189 Cheryl Pidgeon Labour 18160 Alan Graves UKIP 6953 Con Hold 7.99% Heather Wheeler Conservative Re-elected Con to Lab 3.07
South Dorset CC South West England Richard Drax Conservative 21444 Simon Bowkett Labour 17160 Malcolm Shakesby UKIP 6520 Con Hold 8.51% Richard Drax Conservative Re-elected Con to Lab 3.14
South Down CC Northern Ireland Margaret Ritchie SDLP 23255 Chris Hazzard Sinn Fein 12716 Harold McKee UUP 3213 SDLP Hold 24.74% Margaret Ritchie SDLP Re-elected SF to SDLP 2.5
South East Cambridgeshire CC Eastern England Lucy Frazer Conservative 26072 Jonathan Chatfield Lib. Dem. 12920 Deborah Rennie UKIP 7485 Con Hold 22.83% Jim Paice Conservative Stood Down LD to Con 6.25
South East Cornwall CC South West England Sheryll Murray Conservative 21323 Phil Hutty Lib. Dem. 11385 Bradley Monk UKIP 7552 Con Hold 20.03% Sheryll Murray Conservative Re-elected LD to Con 6.77
South Holland and The Deepings CC East Midlands John Hayes Conservative 28335 Matthew Mahabadi Labour 9246 David Parsons UKIP 8840 Con Hold 38.03% John Hayes Conservative Re-elected Con to Lab 3.51
South Leicestershire CC East Midlands Alberto Costa Conservative 27392 Amanda Hack Labour 14943 Barry Mahoney UKIP 9059 Con Hold 22.81% Andrew Robathan Conservative Stood Down Con to Lab 2.89
South Norfolk CC Eastern England Richard Bacon Conservative 25466 Deborah Sacks Labour 9619 Barry Cameron UKIP 7934 Con Hold 28.81% Richard Bacon Conservative Re-elected Con to Lab 3.67
South Northamptonshire CC East Midlands Andrea Leadsom Conservative 31388 Lucy Mills Labour 13031 Roger Clark UKIP 7929 Con Hold 30.65% Andrea Leadsom Conservative Re-elected Con to Lab 3.63
South Ribble CC North West England Seema Kennedy Conservative 21350 Veronica Bennett Labour 20649 David Gallagher UKIP 5957 Con Hold 1.33% Lorraine Fullbrook Conservative Stood Down Con to Lab 4.73
South Shields BC North East England Emma Lewell-Buck Labour 21333 Robert Oliver Conservative 6396 Norman Dennis UKIP 5479 Lab Hold 41.16% Emma Lewell-Buck Labour Re-elected Con to Lab 1.1
South Staffordshire CC West Midlands Gavin Williamson Conservative 25699 Kevin McElduff Labour 12659 Lyndon Jones UKIP 8501 Con Hold 25.85% Gavin Williamson Conservative Re-elected Con to Lab 3.52
South Suffolk CC Eastern England James Cartlidge Conservative 22753 Jane Basham Labour 9491 Steven Whalley UKIP 8302 Con Hold 25.79% Tim Yeo Conservative Stood Down Con to Lab 3.81
South Swindon CC South West England Robert Buckland Conservative 17977 Anne Snelgrove Labour 17422 John Short UKIP 7206 Con Hold 1.15% Robert Buckland Conservative Re-elected Con to Lab 3.18
South Thanet CC South East England Craig Mackinlay Conservative 16549 Nigel Farage UKIP 13639 Will Scobie Labour 12737 Con Hold 6.20% Laura Sandys Conservative Stood Down Con to UKIP 18.14
South West Bedfordshire CC Eastern England Andrew Selous Conservative 25476 Daniel Scott Labour 12273 John van Weenen UKIP 7728 Con Hold 26.00% Andrew Selous Conservative Re-elected Con to Lab 3.61
South West Devon CC South West England Gary Streeter Conservative 26181 Chaz Singh Labour 8251 Robin Julian UKIP 7608 Con Hold 35.95% Gary Streeter Conservative Re-elected Con to Lab 3.8
South West Hertfordshire CC Eastern England David Gauke Conservative 29580 Simon Diggins Labour 9111 Mark Anderson UKIP 7437 Con Hold 36.07% David Gauke Conservative Re-elected Con to Lab 3.33
South West Norfolk CC Eastern England Elizabeth Truss Conservative 22441 Peter Smith Labour 11370 Paul Smyth UKIP 8564 Con Hold 22.52% Elizabeth Truss Conservative Re-elected Con to Lab 3.63
South West Surrey CC South East England Jeremy Hunt Conservative 35656 Mark Webber UKIP 7799 Patrick Haveron Lib. Dem. 7363 Con Hold 48.07% Jeremy Hunt Conservative Re-elected Con to UKIP 4.01
South West Wiltshire CC South West England Andrew Murrison Conservative 23830 George Aylett Labour 7703 Trevor Carbin Lib. Dem. 7355 Con Hold 32.90% Andrew Murrison Conservative Re-elected Con to Lab 3.65
Southampton, Itchen BC South East England Rowenna Davis Labour 17773 Royston Smith Conservative 14611 Kim Rose UKIP 6745 Lab Hold 6.96% John Denham Labour Stood Down Con to Lab 3.26
Southampton, Test BC South East England Alan Whitehead Labour 19404 Jeremy Moulton Conservative 12546 Pearline Hingston UKIP 5751 Lab Hold 15.52% Alan Whitehead Labour Re-elected Con to Lab 5.03
Southend West BC Eastern England David Amess Conservative 19338 Julian Ware-Lane Labour 7979 Brian Otridge UKIP 6598 Con Hold 26.05% David Amess Conservative Re-elected Con to Lab 3.3
Southport BC North West England John Pugh Lib. Dem. 16935 Damien Moore Conservative 12365 Terry Durrance UKIP 7137 LD Hold 10.36% John Pugh Lib. Dem. Re-elected LD to Con 1.7
Spelthorne BC South East England Kwasi Kwarteng Conservative 21026 Rebecca Geach Labour 9951 Redvers Cunningham UKIP 8472 Con Hold 23.41% Kwasi Kwarteng Conservative Re-elected Con to Lab 3.59
St Albans CC Eastern England Anne Main Conservative 19679 Kerry Pollard Labour 11475 Sandy Walkington Lib. Dem. 10974 Con Hold 15.53% Anne Main Conservative Re-elected Con to Lab 3.82
St Austell and Newquay CC South West England Steve Double Conservative 16946 Stephen Gilbert Lib. Dem. 14407 David Mathews UKIP 8780 Con Gain From LD 5.26% Stephen Gilbert Lib. Dem. Defeated LD to Con 4.02
St Helens North BC North West England Conor McGinn Labour 25736 Paul Richardson Conservative 7903 Ian Smith UKIP 6215 Lab Hold 40.02% Dave Watts Labour Stood Down Con to Lab 5.31
St Helens South and Whiston BC North West England Marie Rimmer Labour 27474 John Beirne UKIP 6579 Gillian Keegan Conservative 6138 Lab Hold 45.34% Shaun Woodward Labour Stood Down Lab to UKIP 2.44
St Ives CC South West England Andrew George Lib. Dem. 17390 Derek Thomas Conservative 16255 Graham Calderwood UKIP 4924 LD Hold 2.42% Andrew George Lib. Dem. Re-elected LD to Con 0.66
Stafford CC West Midlands Jeremy Lefroy Conservative 20959 Kate Godfrey Labour 18634 Edward Whitfield UKIP 6800 Con Hold 4.63% Jeremy Lefroy Conservative Re-elected Con to Lab 3.12
Staffordshire Moorlands CC West Midlands Karen Bradley Conservative 18259 Trudie McGuinness Labour 14949 George Langley-Poole UKIP 7556 Con Hold 7.55% Karen Bradley Conservative Re-elected Con to Lab 3.86
Stalybridge and Hyde CC North West England Jonathan Reynolds Labour 18889 Martin Riley Conservative 11861 Angela McManus UKIP 6365 Lab Hold 17.19% Jonathan Reynolds Labour Re-elected Con to Lab 5.24
Stevenage CC Eastern England Sharon Taylor Labour 17096 Stephen McPartland Conservative 16571 David Collins UKIP 6862 Lab Gain From Con 1.16% Stephen McPartland Conservative Defeated Con to Lab 4.59
Stirling CC Scotland Steven Paterson SNP 20773 Johanna Boyd Labour 12758 Stephen Kerr Conservative 11433 SNP Gain From Lab 17.11% Anne McGuire Labour Stood Down Lab to SNP 20.79
Stockport BC North West England Ann Coffey Labour 19086 Daniel Hamilton Conservative 8184 Steven Woolfe UKIP 5091 Lab Hold 27.86% Ann Coffey Labour Re-elected Con to Lab 5.26
Stockton North BC North East England Alex Cunningham Labour 22360 Chris Daniels Conservative 9897 Mandy Boylett UKIP 7070 Lab Hold 31.55% Alex Cunningham Labour Re-elected Con to Lab 7.32
Stockton South BC North East England Louise Baldock Labour 22792 James Wharton Conservative 20720 Edward Strike UKIP 4521 Lab Gain From Con 4.04% James Wharton Conservative Defeated Con to Lab 2.35
Stoke-on-Trent Central BC West Midlands Tristram Hunt Labour 15902 Mick Harold UKIP 6230 Liam Marshall-Ascough Conservative 5890 Lab Hold 29.79% Tristram Hunt Labour Re-elected Lab to UKIP 2.36
Stoke-on-Trent North BC West Midlands Ruth Smeeth Labour 20796 Geoff Locke UKIP 8071 Ben Adams Conservative 7995 Lab Hold 31.66% Joan Walley Labour Stood Down Lab to UKIP 3.24
Stoke-on-Trent South BC West Midlands Robert Flello Labour 19260 Joe Rich Conservative 10376 Tariq Mahmood UKIP 7543 Lab Hold 22.29% Rob Flello Labour Re-elected Con to Lab 5.96
Stone CC West Midlands Bill Cash Conservative 22245 Sam Hale Labour 11738 Andrew Illsley UKIP 6762 Con Hold 22.24% Bill Cash Conservative Re-elected Con to Lab 3.83
Stourbridge BC West Midlands Margot James Conservative 19082 Pete Lowe Labour 17953 James Carver UKIP 7009 Con Hold 2.34% Margot James Conservative Re-elected Con to Lab 4.3
Strangford CC Northern Ireland Jim Shannon DUP 16148 Robert Burgess UUP 9077 Kellie Armstrong Alliance (NI) 2772 DUP Hold 21.75% Jim Shannon DUP Re-elected DUP to UUP 12.08
Stratford-on-Avon CC West Midlands Nadhim Zahawi Conservative 25319 Edward Fila UKIP 7269 Jeff Kenner Labour 7186 Con Hold 35.71% Nadhim Zahawi Conservative Re-elected Con to UKIP 6.09
Streatham BC London Chuka Umunna Labour 24607 Amna Ahmad Lib. Dem. 10260 Kim Caddy Conservative 7832 Lab Hold 30.63% Chuka Umunna Labour Re-elected LD to Lab 11.84
Stretford and Urmston BC North West England Kate Green Labour 24345 Lisa Cooke Conservative 10808 Kalvin Chapman UKIP 5604 Lab Hold 30.14% Kate Green Labour Re-elected Con to Lab 5.12
Stroud CC South West England David Drew Labour 23943 Neil Carmichael Conservative 21096 Caroline Stephens UKIP 6167 Lab Gain From Con 4.91% Neil Carmichael Conservative Defeated Con to Lab 3.58
Suffolk Coastal CC Eastern England Therese Coffey Conservative 23556 Russell Whiting Labour 11084 Daryll Pitcher UKIP 8132 Con Hold 22.72% Therese Coffey Conservative Re-elected Con to Lab 3.82
Sunderland Central BC North East England Julie Elliott Labour 22281 Jeff Townsend Conservative 11022 Bryan Foster UKIP 6044 Lab Hold 26.51% Julie Elliott Labour Re-elected Con to Lab 5.34
Surrey Heath CC South East England Michael Gove Conservative 29446 Paul Chapman UKIP 8363 Laween Atroshi Labour 7788 Con Hold 38.79% Michael Gove Conservative Re-elected Con to UKIP 6.27
Sutton and Cheam BC London Paul Burstow Lib. Dem. 18352 Paul Scully Conservative 17120 Emily Brothers Labour 7439 LD Hold 2.52% Paul Burstow Lib. Dem. Re-elected LD to Con 0.4
Sutton Coldfield BC West Midlands Andrew Mitchell Conservative 25994 Robert Pocock Labour 12631 Marcus John Brown UKIP 7170 Con Hold 26.41% Andrew Mitchell Conservative Re-elected Con to Lab 3.6
Swansea East BC Wales Carolyn Harris Labour 18855 Clifford Johnson UKIP 4919 Altaf Hussain Conservative 4762 Lab Hold 42.65% Sian James Labour Stood Down Lab to UKIP 3.13
Swansea West BC Wales Geraint Davies Labour 13527 Emma Lane Conservative 7170 Chris Holley Lib. Dem. 6963 Lab Hold 17.86% Geraint Davies Labour Re-elected Con to Lab 2.01
Tamworth CC West Midlands Christopher Pincher Conservative 20116 Carol Dean Labour 16938 Janet Higgins UKIP 6392 Con Hold 6.85% Christopher Pincher Conservative Re-elected Con to Lab 3.14
Tatton CC North West England George Osborne Conservative 24489 David Pinto-Duschinsky Labour 10269 Stuart Hutton UKIP 4331 Con Hold 31.44% George Osborne Conservative Re-elected Con to Lab 2.95
Taunton Deane CC South West England Rebecca Pow Conservative 21238 Rachel Gilmour Lib. Dem. 20255 Laura Bailhache UKIP 7232 Con Gain From LD 1.68% Jeremy Browne Lib. Dem. Stood Down LD to Con 4.27
Telford BC West Midlands David Wright Labour 18264 Lucy Allan Conservative 12997 Denis Allen UKIP 7424 Lab Hold 12.75% David Wright Labour Re-elected Con to Lab 5.19
Tewkesbury CC South West England Laurence Robertson Conservative 23726 Alistair Cameron Lib. Dem. 10797 Edward Buxton Labour 8525 Con Hold 23.96% Laurence Robertson Conservative Re-elected LD to Con 6.13
The Cotswolds CC South West England Geoffrey Clifton-Brown Conservative 27382 Manjinder Kang Labour 8208 Paul Hodgkinson Lib. Dem. 7692 Con Hold 34.96% Geoffrey Clifton-Brown Conservative Re-elected Con to Lab 3.66
The Wrekin CC West Midlands Mark Pritchard Conservative 20652 Katrina Gilman Labour 14646 Jill Seymour UKIP 7086 Con Hold 13.06% Mark Pritchard Conservative Re-elected Con to Lab 3.75
Thirsk and Malton CC Yorkshire and Humberside Kevin Hollinrake Conservative 19474 Alan Avery Labour 6978 Toby Horton UKIP 6163 Con Hold 32.76% Anne McIntosh Conservative Stood Down Con to Lab 3.28
Thornbury and Yate CC South West England Steve Webb Lib. Dem. 21649 Luke Hall Conservative 13799 Russ Martin UKIP 6371 LD Hold 16.14% Steve Webb Lib. Dem. Re-elected Con to LD 0.69
Thurrock BC Eastern England Polly Billington Labour 15282 Tim Aker UKIP 15199 Jackie Doyle-Price Conservative 14661 Lab Gain From Con 0.18% Jackie Doyle-Price Conservative Defeated Con to Lab 0.76
Tiverton and Honiton CC South West England Neil Parish Conservative 25700 Stephen Kearney Lib. Dem. 9715 Graham Smith UKIP 8254 Con Hold 29.12% Neil Parish Conservative Re-elected LD to Con 6.07
Tonbridge and Malling CC South East England Thomas Tugendhat Conservative 28443 Claire Leigh Labour 8752 Robert Izzard UKIP 6677 Con Hold 38.37% John Stanley Conservative Stood Down Con to Lab 3.47
Tooting BC London Sadiq Khan Labour 26862 Dan Watkins Conservative 18754 Przemek Skwirczynski UKIP 3503 Lab Hold 16.01% Sadiq Khan Labour Re-elected Con to Lab 5.51
Torbay BC South West England Adrian Sanders Lib. Dem. 18052 Kevin Foster Conservative 17222 Anthony Mcintyre UKIP 7701 LD Hold 1.65% Adrian Sanders Lib. Dem. Re-elected LD to Con 3.32
Torfaen CC Wales Nicklaus Thomas-Symonds Labour 19225 Graham Smith Conservative 7699 Ken Beswick UKIP 5444 Lab Hold 30.62% Paul Murphy Labour Stood Down Con to Lab 2.95
Torridge and West Devon CC South West England Geoffrey Cox Conservative 23459 Paula Dolphin Lib. Dem. 13752 Derek Sargent UKIP 8472 Con Hold 17.57% Geoffrey Cox Conservative Re-elected LD to Con 6.11
Totnes CC South West England Sarah Wollaston Conservative 20683 Julian Brazil Lib. Dem. 9739 Justin Haque UKIP 7696 Con Hold 22.87% Sarah Wollaston Conservative Re-elected LD to Con 6.29
Tottenham BC London David Lammy Labour 28945 Stefan Mrozinski Conservative 5550 Tariq Saeed UKIP 2867 Lab Hold 57.50% David Lammy Labour Re-elected Con to Lab 6.55
Truro and Falmouth CC South West England Sarah Newton Conservative 18950 Simon Rix Lib. Dem. 11472 John Hyslop UKIP 7283 Con Hold 15.33% Sarah Newton Conservative Re-elected LD to Con 7.22
Tunbridge Wells CC South East England Greg Clark Conservative 26826 Kevin Kerrigan Labour 7598 Colin Nicholson UKIP 7038 Con Hold 38.21% Greg Clark Conservative Re-elected Con to Lab 3.61
Twickenham BC London Vince Cable Lib. Dem. 25550 Tania Mathias Conservative 19025 Nick Grant Labour 9294 LD Hold 10.92% Vince Cable Lib. Dem. Re-elected LD to Con 4.7
Tynemouth BC North East England Alan Campbell Labour 26827 Glenn Hall Conservative 15734 Gary Legg UKIP 6411 Lab Hold 21.06% Alan Campbell Labour Re-elected Con to Lab 5.08
Upper Bann CC Northern Ireland David Simpson DUP 14695 Jo-Anne Dobson UUP 10455 Catherine Seeley Sinn Fein 9874 DUP Hold 10.25% David Simpson DUP Re-elected DUP to UUP 11.79
Uxbridge and South Ruislip BC London Boris Johnson Conservative 22088 Chris Summers Labour 14653 Jack Duffin UKIP 4613 Con Hold 16.49% John Randall Conservative Stood Down Con to Lab 4.19
Vale of Clwyd CC Wales Chris Ruane Labour 16361 James Davies Conservative 12469 Paul Davies-Cooke UKIP 4202 Lab Hold 10.95% Chris Ruane Labour Re-elected Con to Lab 1.95
Vale of Glamorgan CC Wales Alun Cairns Conservative 19561 Chris Elmore Labour 16060 Ian Johnson Plaid Cymru 6132 Con Hold 7.04% Alun Cairns Conservative Re-elected Con to Lab 0.91
Vauxhall BC London Kate Hoey Labour 25951 James Bellis Conservative 8700 Adrian Trett Lib. Dem. 4813 Lab Hold 39.94% Kate Hoey Labour Re-elected Con to Lab 5.85
Wakefield CC Yorkshire and Humberside Mary Creagh Labour 20621 Antony Calvert Conservative 14332 Alan Hazelhurst UKIP 5538 Lab Hold 14.15% Mary Creagh Labour Re-elected Con to Lab 5.26
Wallasey BC North West England Angela Eagle Labour 23419 Christopher Clarkson Conservative 10906 Geoff Caton UKIP 4894 Lab Hold 30.04% Angela Eagle Labour Re-elected Con to Lab 4.81
Walsall North BC West Midlands David Winnick Labour 15490 Douglas Hansen-Luke Conservative 10652 Elizabeth Hazell UKIP 7494 Lab Hold 13.37% David Winnick Labour Re-elected Con to Lab 5.32
Walsall South BC West Midlands Valerie Vaz Labour 18545 Sue Arnold Conservative 12649 Derek Bennett UKIP 7233 Lab Hold 14.42% Valerie Vaz Labour Re-elected Con to Lab 5.06
Walthamstow BC London Stella Creasy Labour 25330 Steven Cheung Lib. Dem. 6038 Molly Samuel-Leport Conservative 5064 Lab Hold 47.06% Stella Creasy Labour Re-elected LD to Lab 11.97
Wansbeck CC North East England Ian Lavery Labour 20245 Melanie Hurst UKIP 5327 Christopher Galley Conservative 5042 Lab Hold 38.98% Ian Lavery Labour Re-elected Lab to UKIP 2.16
Wantage CC South East England Ed Vaizey Conservative 27323 Stephen Webb Labour 10183 Lee Upcraft UKIP 7524 Con Hold 30.42% Ed Vaizey Conservative Re-elected Con to Lab 3.81
Warley BC West Midlands John Spellar Labour 22269 Tom Williams Conservative 7645 Pete Durnell UKIP 6084 Lab Hold 38.21% John Spellar Labour Re-elected Con to Lab 5.05
Warrington North BC North West England Helen Jones Labour 23308 Richard Short Conservative 11692 Trevor Nicholls UKIP 4144 Lab Hold 26.27% Helen Jones Labour Re-elected Con to Lab 5.48
Warrington South BC North West England Nick Bent Labour 19944 David Mowat Conservative 17901 Bob Barr Lib. Dem. 7331 Lab Gain From Con 3.72% David Mowat Conservative Defeated Con to Lab 3.27
Warwick and Leamington BC West Midlands Chris White Conservative 19643 Lynnette Kelly Labour 17698 Alastair MacBrayne UKIP 5502 Con Hold 3.92% Chris White Conservative Re-elected Con to Lab 1.62
Washington and Sunderland West BC North East England Sharon Hodgson Labour 22210 Bob Dhillon Conservative 6549 Aileen Casey UKIP 5765 Lab Hold 41.95% Sharon Hodgson Labour Re-elected Con to Lab 5.63
Watford BC Eastern England Richard Harrington Conservative 17954 Matthew Turmaine Labour 14949 Dorothy Thornhill Lib. Dem. 13609 Con Hold 5.39% Richard Harrington Conservative Re-elected Con to Lab 1.42
Waveney CC Eastern England Bob Blizzard Labour 20216 Peter Aldous Conservative 17849 Simon Tobin UKIP 8120 Lab Gain From Con 4.63% Peter Aldous Conservative Defeated Con to Lab 3.07
Wealden CC South East England Nusrat Ghani Conservative 29187 Peter Griffiths UKIP 8306 Solomon Curtis Labour 7526 Con Hold 37.98% Charles Hendry Conservative Stood Down Con to UKIP 6.27
Weaver Vale CC North West England Julia Tickridge Labour 17787 Graham Evans Conservative 15840 Amos Wright UKIP 6139 Lab Gain From Con 4.42% Graham Evans Conservative Defeated Con to Lab 3.34
Wellingborough CC East Midlands Peter Bone Conservative 23971 Richard Garvie Labour 15873 Jonathan Munday UKIP 7379 Con Hold 15.67% Peter Bone Conservative Re-elected Con to Lab 3.57
Wells CC South West England James Heappey Conservative 20738 Tessa Munt Lib. Dem. 17534 Helen Hims UKIP 7408 Con Gain From LD 5.71% Tessa Munt Lib. Dem. Defeated LD to Con 3.57
Welwyn Hatfield CC Eastern England Grant Shapps Conservative 26274 Anawar Miah Labour 12555 Arthur Stevens UKIP 6095 Con Hold 28.01% Grant Shapps Conservative Re-elected Con to Lab 3.78
Wentworth and Dearne CC Yorkshire and Humberside John Healey Labour 26116 Mike Hookem UKIP 9814 Michael Naughton Conservative 5984 Lab Hold 38.71% John Healey Labour Re-elected Lab to UKIP 1.9
West Aberdeenshire and Kincardine CC Scotland Stuart Donaldson SNP 18580 Alexander Burnett Conservative 11995 Sir Robert Smith Lib. Dem. 9589 SNP Gain From LD 14.58% Robert Smith Lib. Dem. Defeated LD to SNP 21.32
West Bromwich East BC West Midlands Tom Watson Labour 20385 Olivia Seccombe Conservative 9497 Steve Latham UKIP 5729 Lab Hold 28.69% Tom Watson Labour Re-elected Con to Lab 5.52
West Bromwich West BC West Midlands Adrian Bailey Labour 18383 Paul Ratner Conservative 8992 Graham Eardley UKIP 6622 Lab Hold 25.96% Adrian Bailey Labour Re-elected Con to Lab 5.17
West Dorset CC South West England Oliver Letwin Conservative 25285 Ros Kayes Lib. Dem. 14425 David Glossop UKIP 7388 Con Hold 18.94% Oliver Letwin Conservative Re-elected LD to Con 6.05
West Dunbartonshire CC Scotland Martin Docherty SNP 21248 Gemma Doyle Labour 17544 Maurice Corry Conservative 3025 SNP Gain From Lab 8.73% Gemma Doyle Labour Defeated Lab to SNP 24.96
West Ham BC London Lyn Brown Labour 35353 Festus Akinbusoye Conservative 6349 Jamie McKenzie UKIP 3578 Lab Hold 61.78% Lyn Brown Labour Re-elected Con to Lab 6.89
West Lancashire CC North West England Rosie Cooper Labour 24079 Paul Greenall Conservative 15009 Jack Sen UKIP 6068 Lab Hold 18.71% Rosie Cooper Labour Re-elected Con to Lab 4.88
West Suffolk CC Eastern England Matthew Hancock Conservative 23426 Michael Jefferys Labour 9403 Julian Flood UKIP 8451 Con Hold 29.16% Matthew Hancock Conservative Re-elected Con to Lab 3.33
West Tyrone CC Northern Ireland Pat Doherty Sinn Fein 18838 Tom Buchanan DUP 7085 Ross Hussey UUP 5171 SF Hold 31.53% Pat Doherty Sinn Fein Re-elected DUP to SF 1.43
West Worcestershire CC West Midlands Harriett Baldwin Conservative 25328 Dennis Wharton Lib. Dem. 12019 Richard Chamings UKIP 7017 Con Hold 24.60% Harriett Baldwin Conservative Re-elected LD to Con 6.06
Westminster North BC London Karen Buck Labour 21188 Lindsey Hall Conservative 14685 Nigel Sussman UKIP 2738 Lab Hold 16.42% Karen Buck Labour Re-elected Con to Lab 5.53
Westmorland and Lonsdale CC North West England Tim Farron Lib. Dem. 24191 Ann Myatt Conservative 15820 Alan Piper UKIP 5331 LD Hold 16.25% Tim Farron Lib. Dem. Re-elected LD to Con 3.78
Weston-Super-Mare CC South West England John Penrose Conservative 21897 John Munro Lib. Dem. 12666 Tim Taylor Labour 8086 Con Hold 17.51% John Penrose Conservative Re-elected LD to Con 6.2
Wigan CC North West England Lisa Nandy Labour 24397 Caroline Kerswell Conservative 9054 Mark Bradley UKIP 7992 Lab Hold 34.76% Lisa Nandy Labour Re-elected Con to Lab 5.5
Wimbledon BC London Stephen Hammond Conservative 23016 Andrew Judge Labour 14470 Shas Sheehan Lib. Dem. 5149 Con Hold 18.03% Stephen Hammond Conservative Re-elected Con to Lab 4.39
Winchester CC South East England Steve Brine Conservative 25890 Jackie Porter Lib. Dem. 15299 Martin Lyon UKIP 6162 Con Hold 18.93% Steve Brine Conservative Re-elected LD to Con 6.74
Windsor CC South East England Adam Afriyie Conservative 28839 Fiona Dent Labour 7046 Tariq Malik UKIP 6670 Con Hold 43.94% Adam Afriyie Conservative Re-elected Con to Lab 3.5
Wirral South CC North West England Alison McGovern Labour 18135 John Bell Conservative 13531 David Scott UKIP 4923 Lab Hold 11.54% Alison McGovern Labour Re-elected Con to Lab 5.11
Wirral West CC North West England Margaret Greenwood Labour 18654 Esther Louise McVey Conservative 17585 Hilary Jones UKIP 2151 Lab Gain From Con 2.66% Esther McVey Conservative Defeated Con to Lab 4.42
Witham CC Eastern England Priti Patel Conservative 22819 John Clarke Labour 10603 Garry Cockrill UKIP 7309 Con Hold 26.08% Priti Patel Conservative Re-elected Con to Lab 3.82
Witney CC South East England David Cameron Conservative 32193 Duncan Enright Labour 9612 Simon Strutt UKIP 8684 Con Hold 38.62% David Cameron Conservative Re-elected Con to Lab 3.59
Woking CC South East England Jonathan Lord Conservative 24828 Chris Took Lib. Dem. 11561 Rob Burberry UKIP 6809 Con Hold 25.13% Jonathan Lord Conservative Re-elected LD to Con 6.12
Wokingham CC South East England John Redwood Conservative 28133 Andy Croy Labour 8139 Clive Jones Lib. Dem. 7050 Con Hold 36.66% John Redwood Conservative Re-elected Con to Lab 2.98
Wolverhampton North East BC West Midlands Emma Reynolds Labour 16652 Darren Henry Conservative 10547 Star Etheridge UKIP 5574 Lab Hold 17.50% Emma Reynolds Labour Re-elected Con to Lab 5.19
Wolverhampton South East BC West Midlands Pat McFadden Labour 18461 Suria Photay Conservative 8310 Barry Hodgson UKIP 5861 Lab Hold 29.25% Pat McFadden Labour Re-elected Con to Lab 5.13
Wolverhampton South West BC West Midlands Rob Marris Labour 17434 Paul Uppal Conservative 14716 Dave Everett UKIP 5215 Lab Gain From Con 6.77% Paul Uppal Conservative Defeated Con to Lab 4.25
Worcester BC West Midlands Robin Walker Conservative 20377 Joy Squires Labour 17316 James Goad UKIP 5893 Con Hold 6.11% Robin Walker Conservative Re-elected Lab to Con 0.01
Workington CC North West England Sue Hayman Labour 20134 Rozila Kana Conservative 11540 Mark Jenkinson UKIP 5228 Lab Hold 21.89% Tony Cunningham Labour Stood Down Con to Lab 5.12
Worsley and Eccles South CC North West England Barbara Keeley Labour 20788 Iain Lindley Conservative 11989 Owen Hammond UKIP 6018 Lab Hold 21.10% Barbara Keeley Labour Re-elected Con to Lab 5.35
Worthing West BC South East England Peter Bottomley Conservative 23852 Jim Deen Labour 7874 Tim Cross UKIP 7424 Con Hold 32.52% Peter Bottomley Conservative Re-elected Con to Lab 3.71
Wrexham CC Wales Ian Lucas Labour 13197 Andrew Atkinson Conservative 8139 Niall Plevin-Kelly UKIP 4344 Lab Hold 15.34% Ian Lucas Labour Re-elected Con to Lab 1.93
Wycombe CC South East England Steve Baker Conservative 21920 David Williams Labour 10408 David Meacock UKIP 6538 Con Hold 23.91% Steven Baker Conservative Re-elected Con to Lab 3.72
Wyre and Preston North CC North West England Ben Wallace Conservative 25092 Benjamin Whittingham Labour 13074 Kate Walsh UKIP 7116 Con Hold 23.42% Ben Wallace Conservative Re-elected Con to Lab 3.83
Wyre Forest CC West Midlands Mark Garnier Conservative 21709 Michael Wrench UKIP 12334 Matthew Lamb Labour 11154 Con Hold 18.25% Mark Garnier Conservative Re-elected Con to UKIP 7.87
Wythenshawe and Sale East BC North West England Mike Kane Labour 20859 Fiona Green Conservative 8022 Lee Clayton UKIP 6699 Lab Hold 31.77% Michael Kane Labour Re-elected Lab to Con 4.53
Yeovil CC South West England David Laws Lib. Dem. 24686 Marcus Fysh Conservative 15878 Simon Smedley UKIP 8011 LD Hold 15.40% David Laws Lib. Dem. Re-elected LD to Con 3.7
Ynys Mon CC Wales Albert Owen Labour 12744 John Rowlands Plaid Cymru 9704 Michelle Willis Conservative 7597 Lab Hold 8.83% Albert Owen Labour Re-elected PC to Lab 0.84
York Central BC Yorkshire and Humberside Rachael Maskell Labour 21394 Robert McIlveen Conservative 10082 Ken Guest UKIP 6000 Lab Hold 24.33% Hugh Bayley Labour Stood Down Con to Lab 5.23
York Outer CC Yorkshire and Humberside Julian Sturdy Conservative 21234 Joseph Riches Labour 11419 James Blanchard Lib. Dem. 10998 Con Hold 18.41% Julian Sturdy Conservative Re-elected Con to Lab 3.74